Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bedstefan
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 08 Aprilie '15, ora 19:14

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de bedstefan » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 15:39

Motoarele trebuie sa fie niste m-uri care au in plus un rotary encoder, practic o fotodioda si un disc perforat, care sa ii spuna cate grade/rotatii a facut, ca feedback pentru program.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2543
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de iuliand » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 23:47

Alt tip de mufa?! Hai da-i in castraveti! Nu cumva sa fie compatibile cu PF sau mindstorms...

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2591
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de braker23 » Mie, 06 Ianuarie '16, ora 09:53

Iuliane, uite ce info am gasit!

Q: Why do you call the elements PF when the connectors are not compatible?
A: We call them PF because it is linking up to the new platform. WeDo 2.0 is not compatible with the old WeDo. Although all future PF will be compatible with the new platform introduced with WeDo 2.0.

Uite sursa: http://www.technicbricks.com/2016/01/we ... f.html?m=1

Am gasit articolul postat pe Eurobricks, daca e adevarat, viitorul IP car, ala de 300 EUR, ar putea introduce PF 2.0 :D

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2543
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de iuliand » Mie, 06 Ianuarie '16, ora 10:37

Sincer nu stiu daca sa ma bucur...
Deja avem o linie PF care functioneaza binisor iar acum iar trebuie sa cumparam motoare si receivere noi? Sper sa furnizeze si ceva cabluri de conversie pt motoare... Si daca motoarle noi nu sunt asa reusite ca astea? O sa plangem dupa ele asa cum plangem acum dupa RC-uri. Macar daca le faceau compatibile cu mindstorms.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 06 Ianuarie '16, ora 11:13

Dupa trecerea fazei de R&D si inceperea productiei in serie, PFurile puteau deveni mai ieftine cu trecerea timpului (datorita amortizarii). Cum era sa iei motoare noi noute la 15-20 de lei, sau BBuri reincarcabile la 30... Prin introducerea noii platforme apare o problema uriasa de compatibilitate, +costuri R&D care, evident, clientul final le va simti.

Daca ceva nu e stricat, nu-l repara. Simplu si frumos. Asa a stricat LEGO si linia 9V. Vad ca insisita sa distruga si PFurile. Daca LEGO iarasi insista sa faca chestii dupa capul lor, vor avea o cadere ca in anii 2000. Si asta vine de la un system-guy, care dorea sa intre in lumea motorizarilor. Dar sigur nu voi investi 200 de lei daca LEGO deja le declara invechite si le retrage din productie.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2543
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de iuliand » Mie, 06 Ianuarie '16, ora 11:31

Sa vedem, sa nu judecam inainte, poate au motive intemeiate si ne vor surprinde placut. Dar pana atunci, in mod sigur nu voi mai investi in PF-uri noi.

edit: Un alt lucru ma ingrijoreaza, mufa noua pare a fi ceva proprietar, mult mai greu de replicat de catre fabricantii de "compatibile", cum ar fi sBrick. E posibil sa avem o problema aici. Sper sa vad in curand o poza mai detaliata a mufei.

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 499
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de geosh21 » Joi, 07 Ianuarie '16, ora 15:09

3D Print Your Face Onto LEGO Minifigures :

http://m.mentalfloss.com/article.php?id=73186

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 422
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 07 Ianuarie '16, ora 22:23

Mai degraba X-wingul din poze decat capetele astea.

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 499
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de geosh21 » Mar, 12 Ianuarie '16, ora 16:34


Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 12 Ianuarie '16, ora 21:14

Si ne miram de ce in UE avem preturi ridicol de mari la LEGO...
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2543
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de iuliand » Mar, 12 Ianuarie '16, ora 23:15

Da,
Si mai trist e ca am o banuiala ca aplica tactica asta si in RO.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 13 Ianuarie '16, ora 07:24

Am intrebat la un magazin de jucarii cu stocul frumusel daca au ceva reduceri sau campanii. Vanzatoarele au spus ca n-au voie sa faca. La momentul acela credeam ca se refera la conducerea firmei, acum inteleg la ce s-au referit
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

getedoi
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 29
Membru din: Lun, 07 Iulie '14, ora 19:07
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de getedoi » Joi, 14 Ianuarie '16, ora 13:05

Problema asta priveste probabil doar magazinele "certificate" Lego. Dar tot nu ii o manevra profi, draga Grup Lego.

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 536
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de arathemis » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 17:08

La mine e simplu. Nu gasesc la pret redus...nu cumpar. Am peste 50k piese daca-mi desfac toate seturile, cred ca pot construi aproape orice cu ce am acum. F putine seturi merita preturile standard din brosurile lor.
Daca asta e politicca lor, tocmai au pierdut un client care spargea binisor bani pe asa ceva, mai ales inainte/dupa craciun.
Sa fie sanatosi.

Avatar utilizator
motorizare
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 54
Membru din: Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 10:43
Localitate: Brasov

Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO

Mesaj de motorizare » Lun, 25 Ianuarie '16, ora 22:41

Am gasit un canal youtube foarte misto ( sper ca nu-s ultimul care a aflat de el :) ). Iata, de exemplu, un clip, in care a motorizat toate functiile pentru 42042 Macara pe senile:



Mai multe clipuri pe canalul lui PPUNG DADDY: https://www.youtube.com/user/logsinx80/videos