Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Motoarele trebuie sa fie niste m-uri care au in plus un rotary encoder, practic o fotodioda si un disc perforat, care sa ii spuna cate grade/rotatii a facut, ca feedback pentru program.
- iuliand
- gură spartă

- Mesaje: 2543
- Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
- Judet: Constanta
- Localitate: Constanta
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Alt tip de mufa?! Hai da-i in castraveti! Nu cumva sa fie compatibile cu PF sau mindstorms...
- braker23
- gură spartă

- Mesaje: 2591
- Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
- Judet: Cluj
- Localitate: Cluj-Napoca
- Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
- Contact:
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Iuliane, uite ce info am gasit!
Q: Why do you call the elements PF when the connectors are not compatible?
A: We call them PF because it is linking up to the new platform. WeDo 2.0 is not compatible with the old WeDo. Although all future PF will be compatible with the new platform introduced with WeDo 2.0.
Uite sursa: http://www.technicbricks.com/2016/01/we ... f.html?m=1
Am gasit articolul postat pe Eurobricks, daca e adevarat, viitorul IP car, ala de 300 EUR, ar putea introduce PF 2.0
Q: Why do you call the elements PF when the connectors are not compatible?
A: We call them PF because it is linking up to the new platform. WeDo 2.0 is not compatible with the old WeDo. Although all future PF will be compatible with the new platform introduced with WeDo 2.0.
Uite sursa: http://www.technicbricks.com/2016/01/we ... f.html?m=1
Am gasit articolul postat pe Eurobricks, daca e adevarat, viitorul IP car, ala de 300 EUR, ar putea introduce PF 2.0
- iuliand
- gură spartă

- Mesaje: 2543
- Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
- Judet: Constanta
- Localitate: Constanta
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Sincer nu stiu daca sa ma bucur...
Deja avem o linie PF care functioneaza binisor iar acum iar trebuie sa cumparam motoare si receivere noi? Sper sa furnizeze si ceva cabluri de conversie pt motoare... Si daca motoarle noi nu sunt asa reusite ca astea? O sa plangem dupa ele asa cum plangem acum dupa RC-uri. Macar daca le faceau compatibile cu mindstorms.
Deja avem o linie PF care functioneaza binisor iar acum iar trebuie sa cumparam motoare si receivere noi? Sper sa furnizeze si ceva cabluri de conversie pt motoare... Si daca motoarle noi nu sunt asa reusite ca astea? O sa plangem dupa ele asa cum plangem acum dupa RC-uri. Macar daca le faceau compatibile cu mindstorms.
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Dupa trecerea fazei de R&D si inceperea productiei in serie, PFurile puteau deveni mai ieftine cu trecerea timpului (datorita amortizarii). Cum era sa iei motoare noi noute la 15-20 de lei, sau BBuri reincarcabile la 30... Prin introducerea noii platforme apare o problema uriasa de compatibilitate, +costuri R&D care, evident, clientul final le va simti.
Daca ceva nu e stricat, nu-l repara. Simplu si frumos. Asa a stricat LEGO si linia 9V. Vad ca insisita sa distruga si PFurile. Daca LEGO iarasi insista sa faca chestii dupa capul lor, vor avea o cadere ca in anii 2000. Si asta vine de la un system-guy, care dorea sa intre in lumea motorizarilor. Dar sigur nu voi investi 200 de lei daca LEGO deja le declara invechite si le retrage din productie.
Daca ceva nu e stricat, nu-l repara. Simplu si frumos. Asa a stricat LEGO si linia 9V. Vad ca insisita sa distruga si PFurile. Daca LEGO iarasi insista sa faca chestii dupa capul lor, vor avea o cadere ca in anii 2000. Si asta vine de la un system-guy, care dorea sa intre in lumea motorizarilor. Dar sigur nu voi investi 200 de lei daca LEGO deja le declara invechite si le retrage din productie.
- iuliand
- gură spartă

- Mesaje: 2543
- Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
- Judet: Constanta
- Localitate: Constanta
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Sa vedem, sa nu judecam inainte, poate au motive intemeiate si ne vor surprinde placut. Dar pana atunci, in mod sigur nu voi mai investi in PF-uri noi.
edit: Un alt lucru ma ingrijoreaza, mufa noua pare a fi ceva proprietar, mult mai greu de replicat de catre fabricantii de "compatibile", cum ar fi sBrick. E posibil sa avem o problema aici. Sper sa vad in curand o poza mai detaliata a mufei.
edit: Un alt lucru ma ingrijoreaza, mufa noua pare a fi ceva proprietar, mult mai greu de replicat de catre fabricantii de "compatibile", cum ar fi sBrick. E posibil sa avem o problema aici. Sper sa vad in curand o poza mai detaliata a mufei.
- ArminNaghii
- gură spartă

- Mesaje: 422
- Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
- Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Mai degraba X-wingul din poze decat capetele astea.
- geosh21
- gură spartă

- Mesaje: 499
- Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
- Judet: Timis
- Localitate: Timisoara
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Germany fines LEGO for playing with prices :
http://www.reuters.com/article/lego-pri ... 6Q20160112
http://economie.hotnews.ro/stiri-compan ... returi.htm
later edit : http://www.lego.com/en-us/aboutus/news- ... go-germany
http://www.reuters.com/article/lego-pri ... 6Q20160112
http://economie.hotnews.ro/stiri-compan ... returi.htm
later edit : http://www.lego.com/en-us/aboutus/news- ... go-germany
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Si ne miram de ce in UE avem preturi ridicol de mari la LEGO...
- iuliand
- gură spartă

- Mesaje: 2543
- Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
- Judet: Constanta
- Localitate: Constanta
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Da,
Si mai trist e ca am o banuiala ca aplica tactica asta si in RO.
Si mai trist e ca am o banuiala ca aplica tactica asta si in RO.
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Am intrebat la un magazin de jucarii cu stocul frumusel daca au ceva reduceri sau campanii. Vanzatoarele au spus ca n-au voie sa faca. La momentul acela credeam ca se refera la conducerea firmei, acum inteleg la ce s-au referit
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Problema asta priveste probabil doar magazinele "certificate" Lego. Dar tot nu ii o manevra profi, draga Grup Lego.
-
arathemis
- gură spartă

- Mesaje: 536
- Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
- Localitate: Cluj Napoca
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
La mine e simplu. Nu gasesc la pret redus...nu cumpar. Am peste 50k piese daca-mi desfac toate seturile, cred ca pot construi aproape orice cu ce am acum. F putine seturi merita preturile standard din brosurile lor.
Daca asta e politicca lor, tocmai au pierdut un client care spargea binisor bani pe asa ceva, mai ales inainte/dupa craciun.
Sa fie sanatosi.
Daca asta e politicca lor, tocmai au pierdut un client care spargea binisor bani pe asa ceva, mai ales inainte/dupa craciun.
Sa fie sanatosi.
- motorizare
- comunicativ

- Mesaje: 54
- Membru din: Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 10:43
- Localitate: Brasov
Re: Reclame, obiecte, inventii, orice LEGO
Am gasit un canal youtube foarte misto ( sper ca nu-s ultimul care a aflat de el
). Iata, de exemplu, un clip, in care a motorizat toate functiile pentru 42042 Macara pe senile:
Mai multe clipuri pe canalul lui PPUNG DADDY: https://www.youtube.com/user/logsinx80/videos
Mai multe clipuri pe canalul lui PPUNG DADDY: https://www.youtube.com/user/logsinx80/videos