Lizzie (Cars)

Scrie răspuns
Homersapien
gură spartă
gură spartă

Lizzie (Cars)

Mesaj de Homersapien » Sâm, 20 Iulie '19, ora 17:28

Salutare natiune, dupa cum le-am spus unora, fac un thread separat pentru Lizzie (care a luat Locul II la concursul Who's your brick brother https://www.rolug.ro/category/concurs/c ... ck-brother).
Ideea mi-a venit de la o macheta Mattel (se vede in poze). Imi place foarte mult cum au aranjat cei de la Pixar batranul Ford Model T.
Detalii masina: usi care se deschid precum originalul, motor fake functional L4 precum original, capota motorului si a portbagajului se pot deschide.
Sasiu destul de simplu, transmisia legata la un motor XL raport de 1,4:1, directia asistata de un motor M, control motoare printr-un IR V1 alementat de la cutie mica de baterii, suspensii independente pe toate patru rotile. Interiorul nu l-am construit pentru ca fiind un personaj fictiv nu prea avea rost, cum nu prea avea rost nici motorul fake sau usi care se deschid dar Technic e tehnic si nu m-am abtinut.
Pentru scara modelului am luat roata de 100 a motoclicletei BMW R 1200 GS Adventure, de acolo si dimensiunea desul de mare a MOC-ului.
Sper sa va placa, astept comentarii constructive, voi urca si un film cu ea circuland.

Spor la construit

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă

Re: Lizzie (Cars)

Mesaj de chyck » Dum, 21 Iulie '19, ora 16:21

Felicitari ! mult mi-a mai placut masinuta asta !

hntrain
guraliv
guraliv

Re: Lizzie (Cars)

Mesaj de hntrain » Mar, 30 Iulie '19, ora 22:18

Pare ca tocmai a iesit pe poarta fabricii.