Metode de organizare a pieselor

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Metode de organizare a pieselor

Mesaj de Vadutmihai » Dum, 24 Iunie '18, ora 15:59

Am inceput să îmi sortez colecția de piese și am o problemă cu modul în care ar trebui făcută sortarea. Știu că se poate sorta pe culori, dar e mai dificil de găsit piesa de formă potrivită. Daca sortezi pe forme, în funcție de cantitate de piese de o anumită formă, poți avea probleme cu găsitul culorilor, iar pe forme și culori apar dificultăți in cazul pieselor pe care le am în cantități foarte mici și cu găsirea de compartimente potrivite.

Care credeți că ar fi cea mai bună și eficientă metodă? Aveți alte idei?
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Metode de organizare a pieselor

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 24 Iunie '18, ora 18:30

În funcție de utilizare o combinație de tip-culoare. Adică piesele folosite intens sortate în mai multe categorii, iar cele mai rar folosite în categorii comasate

De exemplu: folosesc muuult gri. De aceea, plăcile gri au fiecare compartimentul separat în funcție de mărime, iar culorile putin folosite sunt în 2-3 compartimente (verde+galben și nuanțe, roșu+albastru și nuanțe, alb+negru etc)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Re: Metode de organizare a pieselor

Mesaj de Vadutmihai » Lun, 25 Iunie '18, ora 08:40

Merci de idee. Am mai puține piese roșii/galbene sau anumite nuanțe de albastru deci aș putea cel puțin să nu sortez după formă acele piese, doar după culoare.

De asemenea mă gândesc să pun minifrigidere și accesoriile lor împreună, separate numai pe serie. Și componentele care au o anumită funcție (uși și geamuri de exemplu) pot fi grupate împreună... Cred.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Metode de organizare a pieselor

Mesaj de adn2377 » Lun, 25 Iunie '18, ora 10:17

Primul nivel de sortare: Pe categorii de piese (Bricks, Plates, Modified Bricks, Modified Plates, Slopes, Tiles, Vehicle-related, etc).
Al doilea nivel de sortare: Pe tip de piesa in cadrul aceleiasi categorii (vezi mai sus). In functie de marimea colectiei, poti aloca un spatiu independent pentru un singur tip de piesa (design ID) sau pentru cateva asemanatoare.
Al treilea nivel de sortare: Pe culori in cadrul aceluiasi tip de piesa (design ID). Util doar la acele repere pentru care detii o cantitate mare (cum sunt cele comune - de ex plates 1x2, etc) si unde gasirea unei culori anume ar fi dificila. Eu folosesc spatii individuale de stocare in general pentru cateva culori odata (nu una singura), avand grija ca acele culori din care am doar putine piese sa le pun cumva separat pentru accesare usoara.