Reducere 30% la CleverToys.

Moderator: Bricky

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de iuliand » Mie, 26 Octombrie '16, ora 15:58

Adica, concret, ce ti-au spus? :0

Avatar utilizator
Kalmyr
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 67
Membru din: Joi, 04 Februarie '16, ora 11:51
Judet: Timis
Localitate: Timișoara
Flickr: https://www.flickr.com/photos/kalmyr/albums
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Kalmyr » Lun, 24 Iulie '17, ora 08:56

Acum am observat ca nici oferta de 10% din ING Bazar nu mai e valabila... :anim-sadsmile:
I still hold dear the skies of Gallifrey.

Imagine Imagine Imagine

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de anacronox » Lun, 24 Iulie '17, ora 13:53

De cand cu refacerea site-ului la CleverToys stocul de piese a ramas la fel, iar preturile au luat-o bine in sus. Cautam cateva sute de caramizi 2x1 cu textura de caramida (6148262) si vineri mai aveau cateva piese pe tan la 0.75 ron/piese in timp ce azi aceleasi piese sunt la 1.24 RON. Sa nu mai zic ca mai sunt doar 2 pe stoc.

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Vlad88 » Lun, 24 Iulie '17, ora 13:58

R.I.P clevertoys, pacat era misto si timpul de livrare era ok dar cu preturile actuale la piese bafta :(

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Felix Mezei » Mar, 26 Septembrie '17, ora 01:54

Din pacate facem "studii" de pret si de stoc, sa le facem fara o documentare in prealabil si ajungem la faze ca R.I.P si alte comentarii jenante. Colegul anacronox confunda o piesa ce e aparuta pentru prima data in 2016 si foarte rara (apare in doar 4 seturi) cu alte piese "cu textura de caramida" a caror culori au aparut mai demult, apar in mult mai multe seturi si astfel preturile lor se invart pe la 0.5-0.8. Sper ca suntem constienti cu totii de diferentele de pret in raport cu raritatea sau culoarea.

Acum 3 ani am cumparat cateva sute la 0.65 si as fi dat orice pentru aceasta forma de piesa in culoarea Tan, dar nu exista inca. La momentul aparitiei piesei a fost stabilit pretul la 1.24 si nu a mai fost modificat pana azi asa ca nu aveai cum sa o vezi pe asta la 0.75. Clever are la majoritatea pieselor pretul mediu de pe Bricklink, dar cine isi inchipuie ca se poate actualiza zilnic sau saptamanal pretul la mii de coduri in functie de pretul mondial, se inseala. Niciodata, pretul unei piese nu a crescut pe Clever ci a scazut deoarece piesele dupa momentul primei aparitii ajung sa fie mai ieftine. Cateodata sunt reduceri de pret pentru o perioada, dar pretul de baza nu e crescut niciodata ci doar scade in continuare. Inca nu am vazut pe site-ul lor piese atat de vechi si rare incat sa le creasca pretul deoarece sunt de colectie asa cum se intampla pe BrickLink cu seturile de acum 5-20 de ani.

Cand spunem " stocul de piese a ramas la fel", probabil nu stim ca lunar apar in stoc intre 50.000 si 110.000 de piese, iar cand ne jeluim de "preturile actuale " gresim din nou deoarece preturile scad tot timpul.

Cat despre R.I.P. , sunt singurii deocamdata in tara si daca vor disparea mi-as dori sa primesc eu doar suma pe care o platim cu totii pe BrickLink pentru transport in conditiile in care la Clever platesc doar 10 lei si primesc piesele acasa si nu trebuie sa ma deplasez si sa stau la cozi la Posta Comunista.

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Vlad88 » Mar, 26 Septembrie '17, ora 03:14

Asta cu transportul si pretul per piesa e o sabie cu 2 taisuri, tot Bricklink e mai avantajos pentru cantitati mai mari si cu transportul mai scump ai variante, comanda comuna cea mai simpla si viabila, daca vrei 10 piese sau 30 de piese urgent merita clever.

Si ca exemplu mi-am luat recent:
32 x light bluish grey 4 x 4 plate = 9 lei bl ( clever 24.32 lei )
200 x light bluish grey grill 1 x 2 = 15,6 lei bl ( clever 36 lei )
100 x black plate 1 x 2 = 5,7 lei ( clever 17 lei )
200 x light bluish grey brick 1 x 2 slope 45 = 27,6 lei ( clever 44 lei )
300 x redish brown 1 x 1 cone = 27,6 lei ( clever 45 lei )
Bl 85 lei vs Clever 166.32.

Diferenta 81.32 de lei asta doar la ce am gasit la mine si la ei

Daca mai era reducerea de 30% valabila, venea 116.41 de lei si era mult mai acceptabil.

Update-uri la preturi, daca s-ar fi interesat si voiau se pot dezvolta scripturi ce pot face update la preturi bazate pe media Bricklink, vorba aia e 2017 avem api-uri, boti si joburi, daca vrei sa faci bani trebuie sa si cheltui bani.

Cat despre Posta Comunista e doar daca nu vrei sa platesti extra sa vina DHL-ul la usa. Personal nu am nici-o problema cu posta si nici nu am avut, lucreaza super ok si 80% din comenzi imi ajung la usa sau portar.

Dar hey.... fiecare e liber sa dea bani pe ce si unde vrea, important e sa fie omul informat si sa cunoasca alternativele.

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Felix Mezei » Mar, 26 Septembrie '17, ora 03:34

Mai bine aranjam scobitori in timpul asta.

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Starlight » Mar, 26 Septembrie '17, ora 22:12

editat... se poate sterge...

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Bricky » Joi, 28 Septembrie '17, ora 15:25

Starlight, de ce ti-ai sters mesajul? Am apucat sa citesc varianta ta initiala si stiu ca ai dat niste exemple din comenzile tale anterioare.

In alta ordine de idei, observ ca acest topic, deschis cu aproape un an in urma, inca starneste controverse. Cred ca ar fi fost util un raspuns oficial din partea celor de la Clever Toys care sa lamureasca toate aceste lucruri.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Starlight » Vin, 29 Septembrie '17, ora 02:33

Bricky scrie:
Joi, 28 Septembrie '17, ora 15:25
Starlight, de ce ti-ai sters mesajul? Am apucat sa citesc varianta ta initiala si stiu ca ai dat niste exemple din comenzile tale anterioare.
Am decis ca cel mai bine pentru mine e sa stau departe de astfel de polemici si sa-mi vad de ale mele.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de Bricky » Vin, 29 Septembrie '17, ora 14:43

:anim-yes:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: Reducere 30% la CleverToys.

Mesaj de mitzza » Vin, 06 Octombrie '17, ora 11:20

azi e ziua cu 9 ani de clever?:)