"te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

"te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 10 August '11, ora 13:38

in topicul despre ce se poate vorbi unii au sugerat sa vorbim despre ce cred parinrii/prietenii despre pasiunea/hobby-ul nostru asa ca sa incepem


pe mine parintii nu ma sustin dar nici nu se opun. frate-mio s-o apucat si el de lego acum de cateva luni iar sora-mia e ahtiata dupa minifiguri(motiv pt care i le-am dat pe toate). cand mai construiesc ceva fff fain sau functional(gen technic) ii arat lui tata care normal se bucura ca fiu-so ce talentat ii. uneori mai zic parintii ca-s copilaros ca inca ma joc cu lego, dar in adancul inimii se bucura ca macar am un hobby constructiv( "constructiv" ...in legatura cu lego roflol ). daca e vorba despre achizitii si suma alocata pentru lego e mai bine sa ramana un subiect tabu :D . prietenii si colegii nu stiu de hobby-ul acesta, dar la momentul potrivit (in secolul 22jumate sau dupa roflol ) vor afla


acum sunt curios sa aflu care-i situatia voastra
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Inuman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 29
Membru din: Dum, 03 Iulie '11, ora 15:12
Localitate: Cluj-Napoca

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de Inuman » Mie, 10 August '11, ora 21:31

Salut
si la mine este exact la fel in afara faptului ca prietenii stiu de hobby-ul meu in rest exact la fel.
Inuman

yoz4lego
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 210
Membru din: Mie, 01 Iulie '09, ora 12:05
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de yoz4lego » Mie, 10 August '11, ora 22:07

Parintii ma sustin si ma incurajeaza cu constructia lego-ului. De mic am fost pasionat sa ma joc cu cuburi (pe atunci foloseam niste chestii gen Duplo doar ca chinezarii probabil, inca mai am cutia pe undeva) iar mai apoi, incet incet mi-au luat diferite seturile lego si m-au incurajat mereu sa construiesc si sa creez pentru ca este un hobby bun. Nu il consider un hobby, ci mai mult o pasiune.

Prietenii...tocmai am terminat clasa a 8-a si fostii colegi stiau aproape toti ca ma joc cu lego. Insa ei nu foloseau sintagma "te joci cu lego" ci "construiesti/creezi cu lego". Nu le-am spus din proprie initiativa insa au aflat in urma participarii mele la 2 concursuri cu proiecte facute din lego. Partea buna e ca majoritatea clasei (vreo 20 de oameni) vor fii si la anul in aceasi clasa.

Deasemenea, prietena stie ca ma joc cu Lego, si ii se pare foarte dragut. Chiar am construit niste chestii pentru ea. Si ea ma sustine si m-ia luat si cateva seturi. Aici ma pot declara ca cel mai fericit om din lume.
Imagine

Avatar utilizator
Sergiu
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 61
Membru din: Mar, 08 Septembrie '09, ora 10:51
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de Sergiu » Mar, 16 August '11, ora 15:20

Si pe mine ma sustin si ma incurajeaza parintii cu constructia de LEGO, dar eu nu sunt prea deschis in legatura cu acest hobby si daca nu sunt intrebat despre asta nu prea aduc vorba despre LEGO. In ciuda acestui fapt aproape toti din scoala mea stiu ca imi place sa construiesc cu LEGO, deoarece mi-am prezentat MOC-urile la scoala, intai clasei mele si apoi la inca cateva. Reactia colegilor la creatiile mele a fos surprinzator de buna, cel mai probabil din cauza ca construiesc Technic si deci creatiile sunt functionale. Prima data am prezentat Autobasculanta 4x4 in fata colegilor de clasa, iar dupa aceia profesoara de fizica mi-a sugerat sa particip cu acesta la un concurs de fizica organizat in Cluj si asa am si facut. Cu autobasculanta am reusit sa castig premiul I pentru MOC, insa cu camionul de trial nu am avut tot atat de mult succes.
De asemenea am aparut cu camionul de trial intr-un documentar despre scoala pe care il puteti vedea aici, deci nu ii deloc secret faptul ca ma joc cu LEGO.

Avatar utilizator
mathewheartlego
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 68
Membru din: Sâm, 10 Decembrie '11, ora 16:53
Localitate: Orasul cu mafiotzi si fara lego (Piatra-Neamt)

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de mathewheartlego » Lun, 12 Decembrie '11, ora 14:39

Eu am un prieten care sta in bloc cu mine....Intr-un fel sau altul ma venereaza pt. ca MOC-uiesc.La inceput radea de mn ,gen "cate jucarele de-alea ai prin casa?".Acum zice cv in genu "Hey,legoman,ce-ai m-ai construit?" ( el stie ce MOC-uri mai fac).Parintii insa , nu prea mai vor sa achizitioneze lego pt ca "nu le tin asamblate".Se supara groaznic ( :x ) cand vad lego prin casa pus alandala , dar ma lauda cand construiesc ceva tehnic .Colegii insa nu cred ca vor afla prea curand despre hobby-ul meu :D roflol
God bless lego!!!!!!

HighTp3
guraliv
guraliv
Mesaje: 182
Membru din: Vin, 06 Ianuarie '12, ora 18:06
Localitate: Un loc plictisitor :(da.. Calarasi

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de HighTp3 » Dum, 08 Ianuarie '12, ora 19:26

Pe mn parintii nu prea ma ajuta nici nu ma incurajeaza dar nici contra nu sunt ...Mai zic cate un bravo cand construiesc ceva mau mare..La mn in clasa 70% din baieti au lego dar 10% mai construiesc(eu si un baiat)
Imagine

Lego Technic Fan

Technic Forever !

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 08 Ianuarie '12, ora 20:08

Si cati baieti sunteti in clasa? roflol

HighTp3
guraliv
guraliv
Mesaje: 182
Membru din: Vin, 06 Ianuarie '12, ora 18:06
Localitate: Un loc plictisitor :(da.. Calarasi

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de HighTp3 » Dum, 08 Ianuarie '12, ora 21:15

15 :P
Imagine

Lego Technic Fan

Technic Forever !

chirox_krika
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 224
Membru din: Mar, 01 Mai '12, ora 13:51
Localitate: Zalau, Romania
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de chirox_krika » Sâm, 12 Mai '12, ora 12:16

Daca cineva mai citeste topicul asta, sa fie pregatit sa auda ceva de-a dreptul tragic. Taica-meo ii un ...........(nu spun pentru ca incalca regulile) si crede ca pe mine seturile Lego ma fac sa am note mici la scoala (gen 6,7,8), desi am timp de Lego doar in weekend. Vrea sa mi le arunce, sa mi le arda, plus ca niciodata nu am acces la internet (doar cand ii el plecat in Italia si cateodata cand is la bunici). Pana si PC-ul meu (la care i-am rugat pe parinti de 3 ani sa-mi puna internet si tot nu me-au pus) vor sa-l mute din camera mea. Vorbind de incurajare inspre Lego: parintii niciodata nu m-au sustinut si taica-meo chiar isi bate joc de mine pocind numele seturilor mele (majoritatea seturilor mele sunt BIONICLE). Vorbind de plata, eu mi-am cumparat cele mai multe seturi, mama mi-a cumparat vreo 2-3, matusa mi-a cumparat cateva seturi system si unul creator, iar bunica m-ia dat 1 set BIONICLE.

Cat despre colegi, multi ar rade de mine. Ei cred ca ma "joc" ca la 5 ani cu Lego. Doar vreo 4 prieteni imi apreciaza creatiile. Sunt in cea mai nasoala situatie in care un fan Lego poate fi.
Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 13 Mai '12, ora 00:30

Doar vreo 4 prieteni imi apreciaza creatiile.
la mine nici unul. 1-0 pt mine. mai jucam ? roflol
Sunt in cea mai nasoala situatie in care un fan Lego poate fi.
sunt de acord si te compatimesc. si tatal meu era de genul asta acum vreo 10 ani. las ca daca mai cresti si iti vei putea apara drepturile vei scapa de situatia asta ;)


off:OMG ce dramatic a sunat : "acum vreo 10 ani" :0 :0
off(2): daca n-ai internet cum iti faci temele de casa? sau referatele, proiectele, etc.? :(
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de N33 » Dum, 13 Mai '12, ora 02:02

PS: pentru TFOLI: nu ii bagati in seama pe cei care rad de voi, sau comenteaza "ce stiu eu ce?". In principiu, cred ca mai mult le e ciuda ca ei nu au Lego. Sau ar mai fi varianta ca sunt complet lipsiti de imaginatie, ceea ce este din ce in ce mai intalnit in lumea de azi la tot mai multi oameni de toate varstele. E trist...
Asta spune Geo,doar ca nu poate sa scrie aici cum nu putem noi acolo .. si as avea vreo 2-3 cuvinte de zis.

Oricum toata chestia asta este despre cum gandesc oamenii ,cat de bine inteleg si cum inteleg acest hobby al nostru.

Avatar utilizator
Nick-Name
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 761
Membru din: Joi, 06 Ianuarie '11, ora 22:32
Localitate: Brasov, Romania,Terra
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de Nick-Name » Dum, 13 Mai '12, ora 14:10

lapsanszkitamas scrie: off(2): daca n-ai internet cum iti faci temele de casa? sau referatele, proiectele, etc.? :(
Se numesc carti roflol
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 13 Mai '12, ora 14:53

Nick-Name scrie:
lapsanszkitamas scrie: off(2): daca n-ai internet cum iti faci temele de casa? sau referatele, proiectele, etc.? :(
Se numesc carti roflol
se mai fabrica? :0 roflol roflol roflol roflol roflol roflol roflol
glumeam numa. mai demult si eu asa faceam chestiile astea, dar e mult mai rapid cu gugal si vichipedia. fara sa mai amintim de posibilitatea de a edita si de a pune poze, muzica, clipuri etc.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
tonicodrea
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 970
Membru din: Lun, 11 Iulie '11, ora 21:39
Localitate: Maramures
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de tonicodrea » Vin, 14 Septembrie '12, ora 11:41

Niciodtat nu e prea tarziu sa postezi in topicurile TFOL.Si eu sunt intr-o situatie c-am ciudata ,maicamea intelege treaba cu Lego,dar tatal meu nu prea,el le spune la BIONICLE 'ROBOTI',si crede ca nici Bionicle nici Technic nu e LEGO,si el mai crede ca eu ma joc cu LEGO ca la 5 ani,as vrea caparinti mei sa fie la fel de intelegatori ca cei a lui N33,si de alta parte maicamea crede ca LEGO imi cumpar doar de ziua mea si Craciun,crede ca un set de 80 de lei e foarte scump!!! :-x :-x :-x :-x :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :-x :-x :-x :-x :-x

Avatar utilizator
Nick-Name
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 761
Membru din: Joi, 06 Ianuarie '11, ora 22:32
Localitate: Brasov, Romania,Terra
Contact:

Re: "te mai joci cu lego?"-varianta TFOL

Mesaj de Nick-Name » Vin, 14 Septembrie '12, ora 12:22

Bine, LEGO este in general o jucaria foarte scumpa. LEGO Star wars si mai si.

Eu aproape am reusit sa o conving pe maica-mea sa ma lase sa fac un proiect amplu, un satuc ninjago-themed, dupa tutorialul asta de pe eurobricks. Adica o sa ma lase sa cumpar lunar piesele de care am nevoie, atata timp cat ma tin de constructie (poate ma va si sponsoriza! :D )
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat