Trecere de cale ferata automatizata

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
GeorgeCraciun
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Lun, 21 Martie '16, ora 14:35

Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de GeorgeCraciun » Vin, 06 Ianuarie '17, ora 11:33

Salut,

As dori sa stiu si eu daca cineva are trecere la nivel de cale ferata automatizata, in sensul ca barierele se ridica singure pe baza de senzor prezenta.

Am vazut pe internet ca ar merge in combinatie cu Arduino.
Daca cineva are m-ar ajuta foarte mult sa imi explice ce si cum inainte sa cumpar :).

Multumesc in avans!

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de braker23 » Mar, 10 Ianuarie '17, ora 21:29

Tamas? :)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 10 Ianuarie '17, ora 21:31

Sorry, Io-s numa' cu PF si 9V, la Arduino nu ma bag. Eventual Stefan te poate ajuta, cred ca el se coupa cu robotica
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

cristi1337
tăcut
tăcut
Mesaje: 8
Membru din: Lun, 25 Ianuarie '16, ora 15:21
Localitate: Tirgu Mures

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de cristi1337 » Mar, 10 Ianuarie '17, ora 22:11

Salut,
Uite https://www.youtube.com/watch?annotatio ... _WSGljVTmA aici explica tipul in mare ce foloseste.

Practic ai nevoie de 2x senzori de proximitate (IR) care sa iti detecteze cand trece trenul inainte de bariera, pentru a o putea cobori si cand trece de bariera, pentru a o ridica, un Arduino :p si un motoras pentru a controla bariera.

Aici ai un exemplu de semafor folosind Arduino ca sa iti faci o idee de cum ar arata codul http://nostarch.s3.amazonaws.com/arduino_project5.pdf .
Daca te uiti peste exemplu poti sa iti imaginezi ca in loc de butoane tu vei avea senzori, si in loc de ledurile pentru semafoare vei avea motorasul pentru bariera...

shakabut
tăcut
tăcut
Mesaje: 9
Membru din: Sâm, 18 Februarie '17, ora 08:28
Judet: Arges
Localitate: Pitesti

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de shakabut » Vin, 10 Martie '17, ora 13:41

Mi se pare complicat cu Arduino, trebuie sa te pricepi putin la electronica.

Cred ca r fi mai elegant cu un sbrick plus, un motoras si un senzor de distanta.

Uite un filmulet: https://youtu.be/zOb0BOLpi5Q

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de thedutch21 » Vin, 10 Martie '17, ora 22:45

Nu ma pricep la trenuri si nici nu-mi place sa amestec Lego cu Arduino & alti senzori (Lego purinst over here!), dar cu un kit de Mindstorms (NXT sau EV3) ai putea face asta destul de simplu: un sonar sau senzorul IR (se poate si cu cel de lumina/culoare), un motor, ceva gearing (sau 2 motoare daca vrei sa renunti la gearing), unitatea de comanda Mindstorms si un programel cu timer (ca sa scutesti al 2-lea senzor de proximitate). Partea faina e ca poti face unitatea de comanda sa scoata sunetele specifice trecerii de cale ferata. Partea proasta: firele de Mindstorms sunt destul de groase si rigide, deci mai greu de ascuns.

O alta varianta ar fi sa folosesti partea de Mindstorms pe post de senzor + mecanism care actioneaza o telecomanda PF IR. Apoi construiesti 2 module cu PF, folosite ca sa miste efectiv barierele. Fiecare modul trebuie sa aiba un Bbox, un motor M si un receiver. In varianta asta poti incorpora atat partea de Mindstorms, cat si modulele de actionare a barierelor in casute Lego si nu ai fire deloc insirate in layout.

Din pacate, mai mult de concept nu te pot ajuta.


P.S. Tamas, ce zici, facem varianta B pt expozitia din Mai?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 10 Martie '17, ora 23:51

Pff, mor de forumul asta. Am scris ditamai romanul, si forumul m-a trolluit si mi-a mancat postarea

Trecerile la nivel 100% LEGO sunt butucanoase, ocupa mult spatiu si nu ofera un spectacol adevarat (hai ca 15 treceri semaforizate activate de 2-3 ori pe minut mai vezi ceva, dar 1-2 ascunse dupa 17 km de cabluri si componente nu prea ofera un spectacol real). As propune o colaborare pentru a construi un light rail/metrou/tramvai controlat de o caramida NXT/EV3 care sa opreasca in statiile d epe traseu. Aia ar fi fenomenal
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 11 Martie '17, ora 08:28

lapsanszkitamas scrie: As propune o colaborare pentru a construi un light rail/metrou/tramvai controlat de o caramida NXT/EV3 care sa opreasca in statiile d epe traseu. Aia ar fi fenomenal
Mai spectaculos si chiar mai usor de inplementat.

Tamas, daca vrei, deschide alt topic pe tema automatizarii pt expo si vedem ce se poate face.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 11 Martie '17, ora 14:27

Topicul despre layout e bun de folosit
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Trecere de cale ferata automatizata

Mesaj de N33 » Mie, 19 Aprilie '17, ora 17:15

Bine ca ma trezesc si eu dupa 3 ani :))
Arduino nu, dar am facut o trecere motorizata, folosind un motoras vechi de 9V si cateva axe Technic care trec sub "pamant" si sub trecere la nivel cu calea ferata. Din acest motiv ridica sinele cu 1 brick si 2 stud-uri. Controlul este facut manual cu o cutie de baterii de pe acea vreme.