Prima mașină lego PF

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Prima mașină lego PF

Mesaj de Vadutmihai » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 14:28

Am nevoie de ajutor în legătură cu aspectele mai tehnice ale construirii unei mașini radiotelecomandate.

Câteva sugestii pentru crearea de direcție în incremente.

Raportul de demultiplicare pentru direcție(cu motor M). Am reușit să le obțin pe următoarele: 1/3, 1/8, 1/12, 1/18, 1/20.

Pot folosi roțile cu 12 roți (bevel gear) dacă le conectez la un motor M sau pot fi stricate?

Și câteva sugestii pentru propulsie.

Dacă apar alte întrebări le voi posta aici. De asemenea, dispozitivul de control e telefonul (Sbrick FTW ;) :) :) ).
Ultima oară modificat Dum, 22 Ianuarie '17, ora 16:02 de către Vadutmihai, modificat 1 dată în total.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1246
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Prima mașină lego RC

Mesaj de Homersapien » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 15:04

totul incepe de la cat de mare va fi masina, cat de tare vrei sa mearga masina, pe unde vrei sa mearga masina (plan sau offroad) si multe alte aspecte pe care trebuie sa le decizi inainte de a incepe.

Raportul de demultiplicare la directie il iei in functie de cat sunt de mari rotile si cat de repede vrei sa vireze (iar trebuie luat in calcul unde te vei conduce masina) (foarte importanta va fi si greutatea masinii in alegerea raportului, s-ar putea sa nu ai nevoie demultiplicat)

roata de 12 dinti bevel e ideala pentru directie si probabil asta o vei folosi impreuna cu un gear rack de 7 sau 8 sau de cat ai la dispozitie.

La tractiune intervine greutatea finala, daca vrei doar sa mearga pui un motor L sau doua, poti opta pentru motoare XL daca ai, dar punand mai multe motoare creste greutatea si complexitatea modelului.
Incepe cu ce motor/motoare ai si mai modifici ulterior. Tractiunea e mai usor sa o faci pe axul spate pentru ca pe fata sa fie doar directia. Dupa ce strangi piese poti incerca si 4x4 sau tractiune fata, dar nu cred ca foloseste nimeni doar tractiune fata :).

Eu unul nu am incercat Sbrick asa ca acolo nu pot sa imi dau cu parerea.

Spor la construit si asteptam intrebari.
Daca cauti PFuri de cumparat intreaba pe forum. sunt multi care aduc la preturi mai bune ca in unele magazine.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Prima mașină lego RC

Mesaj de Ode » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 15:10

Daca pui motoare M, Xl, Servo modelul este PF, daca pui motoare de buggy atunci modelul este RC. Diferente de pret, putere, si raza de acoperire a telecomenzii intre cele doua modele.
Totul depinde de ce fel de masina vrei sa faci (camion de TT, masina sport, SUV), de cat de grea va fi masina, ce marime si model de cauciucuri ii pui.
Pentru propulsie iti recomand un motor XL cu reductie pentru o masina grea, sau fara reductie pentru o masina usoara.
Pentru directie in incremente ar fi bine sa pui un motor servo, sau un M si folosesti o telecomanda de tren (din acea mare). Daca nu ai nici servo nici telecomanda de tren cu un motor M simplu o sa ai directie fara incremente. Daca ai masina usoara pune o reductie de 3:1 pentru directie ca sa miste rotile mai incet, si ranforseaza toata puntea bine ca alfel se Desface. Eventual poti sa ii pui un mecanism de return-to-center daca vrei ca rotile sa revina la locul lor.
Daca ai mai multe detalii ar fi mai simplu de sfatuit.

Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de Vadutmihai » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 16:16

Majoritate pieselor provin din setul 42037, Formula off roader si încă unul, deci mașina va fi mică, mă gândesc la un motor XL sau două M pentru propulsie.

Vreau sa poată merge off road (oricum, la drumurile din România :-P)

Folosesc cauciucuri de 81 de mm, viteza de virare nu sunt sigur.

Mașina va fi foarte ușoară, nu cred că peste un kilogram.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 16:53

Defineste off-road
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de Vadutmihai » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 17:00

Off road înseamnă să funcționeze pe iarbă și pământ mai denivelat, dar nimic extrem/nivel de traseu tt.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 22 Ianuarie '17, ora 23:17

Iarba si pamant denivelat e mai dificil decat TT. Uita-te pe canalul de youtube RoLUG, poti vedea clipuri atat de la proba off-road cat si de la competitii TT
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de Vadutmihai » Mar, 24 Ianuarie '17, ora 16:59

Am inceput munca la structura mașinii, momentan e hotărât numai locul pentru motorul de direcție (un motor M)

Imagine

An mai decis și că voi folosi cutia de baterii AAA, care va fi conectata pe astea:

Imagine

Aici sunt și rotile pentru demultiplicare la direcție, cea de dedesubt o voi înlocui cu un clutch gear când ajung piesele:

Imagine

As vrea impresii în legătură cu ce e deja construit și sugestii despre așezarea motorului/motoarelor (dacă folosesc două M).
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
Vadutmihai
guraliv
guraliv
Mesaje: 149
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '15, ora 19:47
Localitate: Strâmtura.

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de Vadutmihai » Joi, 02 Februarie '17, ora 12:51

Au ajuns toate componentele, am terminat masina, iar dupa ce am terminat de setat sbrick-ul am incercat-o. Motoarele scot un sunet ascutit si ma intreb daca e normal. (e prima data cand le folsesc)
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de Matei_B » Joi, 02 Februarie '17, ora 14:07

e normal daca le folosesti proportional cu Sbrick sau cu speed controller de la lego

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Prima mașină lego PF

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 02 Februarie '17, ora 15:02

E normal, motorul e controlat prin impulsuri cu frecventa crescatoare. Suna exact ca la locomotivele electrice moderne
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook