Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mar, 28 Iunie '16, ora 13:27

Salut!

Ma gandesc sa vand setul Lego 10019 Rebel Blockade Runner. Setul este intr-o stare foarte buna. Setul face parte din Ultimate Collector's Series si a fost lansat in 2001.

Daca sunt interesati o sa revin cu toate detaliile aferente.

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de solaru » Mar, 28 Iunie '16, ora 23:46

Poate pui si tu niste poze, un pret si eventual niste detalii referitor la stare, continut, etc.

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mie, 29 Iunie '16, ora 11:41

Salut!

Referitor la poze:

Am atasat cateva poze ... la cerere pot sa fac mai multe poze din n unghiuri / piese / componente etc... mai buna rezolutie ... etc.

Referitor la stare:

Piesele sunt intr-o stare foarte buna. Chiar daca setul are o varsta (il am de vreo 13 - 14 ani) – piesele specifice acestui set (ce tin de motoare, discuri mari, pisele hexagoanele de pe aripi etc...) a fost folosite exclusiv la acest set si sunt intr-o stare impecabila – unele fara nici o urma de folosire (au fost depozitate cu grija). Piesele generice au mai fost folosite / jucate si pot prezenta urme de uzura. De asemenea se stie ca nu e un set cu care sa te joci sau sa il poti manipula cu usurinta:) ... si de aici sa apara o uzura accentuata.

Cat este de complet:

La ultima asamblare mi-au rezultat toate piesele :) ... deci as putea spune ca e complet. Dar avand in vedere ca setul are peste 1700 de piese si are si o varsta – timp in care a fost expus / depozitat / utilziat la alte modele (o parte din piese) ... e posibil sa mai lipseasca cateva ... Deci ca sa fiu mai corect in exprimare as spune ca este complet intr-o proportie mai mare de 99%.

Nu mai am cutia si instructiunile – am renuntat la ele foarte demult (acum imi pare rau ... ca nu am fost mai grijuliu). Abtibildurile s-au dus impreuna cu instructiunile ... nu au fost montate niciodata.


Ca si pret:

Tin foarte mult la acest set ... si imi pare rau sa ma despart la el ... de accea nu o voi face la orice pret. Stiu foarte bine care sunt preturile pe piata si care e gradul de raritate al acestui set.

Nu ma astept sau cer preturile care sunt pe Amazon sau Ebay (ajung si la + 2000 $) ... dar vorbim de seturi noi. Nu ma astept nici la pretul unui set complet de pe BrickLink unde ajunge cu taxe transpot / asigurare etc ... la + 1000 $.

Daca cineva isi doreste cu adevarat acest set astept o oferta corecta ... pentru toate partile :). Setul e o “capodopera” lego ... Multe de seturile actule din seria UCS nu se apropie deloc de ceea ce a insemnat UCS la inceputuri. Acest set este din punctul meu de vedere al doilea ca si frumusete dupa Millennium Falcon si la egalitate cu Star Destroyer.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de mitzza » Mie, 29 Iunie '16, ora 11:59

Fara instructiuni si stickare l-ai dus mult in jos..

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mie, 29 Iunie '16, ora 12:30

Da asa este ... sticker-ele si instructiunile costa pe bricklink vreo 200 $

Personal mie nu imi plac abtibildurile lipite pe piesele lego ... nu le lipesc niciodata ... dar e o chestie ce tine de preferintele fiecaruia ...

Din pacate asta e situatia (de accea nu urmarest pretul unui set complet) - in 14 ani de cand detin acest set, multe se pot intampla ... te mai muti ... mai faci curatenie prin lucrurile care iti ocupa mutl spatiu ... :)).

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de solaru » Mie, 29 Iunie '16, ora 14:19

Pe langa ce zice mitzza mai e o problema - setul nu are piese exclusive sau rare, prin urmare nu are cum sa valoreze mai mult decat suma pieselor care il compun. Eu personal sunt interesat de vreo 3-4 UCS-uri de dinainte de 2006, 10019 fiind unul dintre ele, si pot sa-ti zic ca piesele nu ajung la costul initial al setului. Si iti zic asta pt ca eu intentionez sa le construiesc din piese, si am incarcat necesarul in bricklink.

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de mitzza » Mie, 29 Iunie '16, ora 14:21

are 4 piese de 150 ron bucata :).. restul sunt piese comune.

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de solaru » Mie, 29 Iunie '16, ora 14:28

Noi. Folosite si fara graba le gasesti la 40-50 lei.

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mie, 29 Iunie '16, ora 15:27

Multumesc pentru feedback :)

In primul rand – mult succes si noroc solaru!!! ... o sa ai nevoie :)

Ca si idee am vrut sa vand setul pe Bricklink pe piese – dar am renuntat ... nu vreau sa ma complic cu shipment international etc... si sa stau cu lunile sau chiar mai mult ...

Nu sunt eu un Guru in ale Bricklink ... dar daca vrei sa il faci 100% complet si corect atunci costul pieselor este de peste 1000 USD. Doar piesele ce formeaza partea de motoare depaseste 700 USD. Daca esti discpus sa inlocuiesti din piese – e ok ... dar nu va mai semana cu originalul – va fi altceva.

Cateva exemple (preturile de mai jos sunt pt. varintele uzate de piese):

Piesa 2418b – necesar 4 bucati - (preturile sunt intre 30$ si 55$); un singur funizor are 4 bucati – care costa 50$ bucata. Daca incerci sa le iei fractionar de la mai multi funizori vei ajunge tot la acelasi pret datorita transportului .... deci doar aceste 4 piese costa minim 200 $.

Piesa – 6177 – doua bucati – preturile / bucata variaza intre 32 – 65 $

Piesa – 2903 – 11 bucati – exiat doar trei funizori care au 11 bucati (pret minim 20 $). Achizitia fractionara de la mai mutli funizori nu e o solutie datorita unor taxe de transport multimple (daca ajungi sa le iei de la 4 - 5 funizori efectiv nu merita nici bani si nici timpul). Deci cost minim 220 $

Piesa 2515 – 11 bucati – exista un singur funizor care are 11 piese – pret 20 $ / bucata. Restul preturilor sunt asemanatoare 12- 17 $ ... dar au numar mic de piese. Deci si aici iesi catre 200 $

Piesa 30562 – 52 bucati – pret minim 2 $ ca sa le iei de la un singur funizor . Diferentele de pret nu justifica achizitii multimple. Deci si aici ajungi usor peste 100 $.

Piesa 2440 – exiata o singura bucata – si costa 220 $ :)))

Numai piesele de mai sus (aproximativ 100 bucati insumeaza aprox 800 - 1000 $) ... si mai sunt n piese catalogate ca fiind rare ...

Recomandarea mea pt. cei care vor sa isi faca ceva din piese e sa isi faca foarte bine temele inainte (adica sa verifice preturile pieselor rare) ... nu conteaza ca iei 90% din piese la pretul de 10 centi piesa ... daca restul de piese costa foarte mult ... nici cei care vand piese nu sunt prosti ... credeti ca pretul seturilor complete variaza intre 1000 – 2700 $ pt. ca se pot face din piese cu 300 – 400 $?

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de solaru » Mie, 29 Iunie '16, ora 16:06

Cum spuneam, cumpar piese pt mai multe seturi, am agregat listele astfel incat sa iau loturi mai mari. Ca si interval de timp, mi-am propus cam 2 ani - deci am timp.

On topic: exemplele date de tine, in bricklinkul meu arata altfel:
2418b - uzat - pret mediu pt tranzactiile din ultimele 6 luni: 16.59 USD/buc (http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... 75#T=P&C=1)
6177 (piesa, nu setul:)) - uzat - pret mediu tranzactionat in ultimele 6 luni - 0.37 USD/buc (http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... 5D#T=P&C=1)
2903 - uzat - pret mediu pt tranzactiile din ultimele 6 luni: 1.39USD/buc (http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... 29#T=P&C=1)
2515 - uzat - pret mediu pt tranzactiile din ultimele 6 luni: 0.2 usd/buc (http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... 5D#T=P&C=1)
30562 - uzat - pret mediu pt tranzactiile din ultimele 6 luni: 0.89usd/buc (http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... 55#T=P&C=1)
2440 - uzat - pret mediu pt tranzactiile din ultimele 6 luni: 0.2 usd/buc (http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... 95#T=P&C=1)
Cu siguranta unul din noi s-a uitat in alta parte.

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mie, 29 Iunie '16, ora 16:22

Este posibil ... nu sunt un guru ... dar totusi ... :)

Eu ce am postat sunt preturile de astazi pentru culoare care trebuie – pe langa codul piesei in fiecare caz trebuie selecatat culoare potrivita – aci e smecheria :)

Preturile postate de tine sunt:
- preturile istorice ..
- pentru o culoare generica – alb de obicei ...
- si pentru o achizitie singulara unde pretul poate fi mai mic ... poti sa il iei piesel ieftine daca iei piesele de la 11 funizori.

ex. 2440 e pt. culoare alb. Pt. gri deschi poti sa verifici pretul – e un singur produs si cost 200 $ ... la fel si la restul
2440 - http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... {"color":9}

2515 - http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... {"color":9}

2418b - http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... {"color":1}

2903 - http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... "color":59}

Parcurge exemplee care le-am pus ... alege culaore potrivita si vezi ce rezultate isi da ... :)

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de solaru » Mie, 29 Iunie '16, ora 16:37

Pretul in ultimele 6 luni reprezinta pretul la care cineva a fost dispus sa cumpere. Cred ca e cel mai relevant.
Cat despre culori, e ok atata timp cat nu amesteci nuantele - iei Light Bluish GRay in loc de Light Gray si Dark bluish Gray in loc de Dark GRay, dar le iei pe toate in aceeasi nuanta, si nu ai probleme de aspect. Cel putin pt mine e ok - am mai facut asta si rezultatele sunt mai mult decat ok.

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mie, 29 Iunie '16, ora 16:43

Ai dreptate – nu e diferenta mare intre nuantele mentionate. Problemele la setul acesta sunt piesele dark red ... pe care nu ai cum sa le modifici ... Cand faci setul de la 0 poti sa mai faci unele copromisuri – si din moment ce il faci pentru tine aspetele respetive nu deranjeaza ... oricum e admirabila rabdarea ta de a duce un astfel de proiet pe doi ani de zile ...

JohnJohn
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Mar, 28 Iunie '16, ora 12:59

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de JohnJohn » Mar, 06 Martie '18, ora 15:24

Mai prezinta interes pentru cineva acest set?

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Lego - 10019 Rebel Blockade Runner - UCS - de vanzare

Mesaj de anacronox » Mar, 06 Martie '18, ora 20:40

La ce pret?