LEGO La Gunoi

Avatar utilizator
AdrianFlorea
Fondator
Fondator
Mesaje: 222
Membru din: Lun, 10 Septembrie '07, ora 20:53
Localitate: Billund- DK
Contact:

LEGO La Gunoi

Mesaj de AdrianFlorea » Mar, 02 Iunie '09, ora 21:32

In urma acestor doua poze facute in Bucuresti de catre tatal meu, am ajuns la o idee destul de freaky. Cat de mult LEGO ajunge la gunoi? Cu siguranta mai mult decat vom avea fiecare dintre noi in colectia noastra. Da, jucariile din poze nu sunt in totalitate lego, ba chiar si cele care sunt piese sunt majoritatea falsuri, dar dupa ce au calatorit de la Bucuresti pana la Cluj, am gasit cam 10 piese originale. Mai auzisem eu povesti despre tineri care isi aruncasera lego-ul la gunoi, sau mame care dau in crize de curatenie si arunca tot ce vad. Dar e un gand intristator cat de mult lego se duce pe apa sambetei, cand multi dintre noi sacrificam destul de multe doar ca sa ne marim colectiile.

Ce parere aveti? Ati avut experiente asemanatoare?

manulela
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 83
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '09, ora 19:47

Mesaj de manulela » Mar, 09 Iunie '09, ora 20:01

1.In momentul in care voi ajunge sa arunc lego la gunoi inseama ca m-a dilit complet si va rog sa ma impuscati ca sa nu mai sufar.
2. Cred ca trebuie sa fi complet nesimtit ca sa arunci la gunoi jucarii atat de scumpe da-le frate la unu amarat care viseaza la ele doar, similar cu cei care cumpara prea multa mancare o tin in frigider pana se strica si apoi o arunca in timp ce alti nu au ce manca.
3. Exista facaturi de tip Lego care sunt atat de proaste incat nu merita sa stea de cat la gunoi, ginionul celor care au dat bani pe ele

legoman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 28
Membru din: Lun, 18 August '08, ora 10:48
Localitate: tg ms

Mesaj de legoman » Dum, 21 Iunie '09, ora 00:22

Intotdeanu banuiam ca Bucuresti e un oras bogat.
Dar nici chiar asa ... :P :twisted: :roll:

Avatar utilizator
clara
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 240
Membru din: Lun, 30 Mai '11, ora 13:39
Localitate: CLuj-Napoca

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de clara » Dum, 12 Iunie '11, ora 20:16

Unii nici nu apuca sa aiba lego si alti le arunca.
Ai fi un pic dus
LEGO ORIGINAL LA PRETURI MICI: viewtopic.php?f=6&t=519
City hall i want you!

Avatar utilizator
Ikon
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 257
Membru din: Mie, 30 Martie '11, ora 12:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de Ikon » Lun, 13 Iunie '11, ora 11:58

Nu prea arata a lego piesele din poze...
Classic Lego is the best!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 13 Iunie '11, ora 15:27

chiar daca nu e original eu nu las arunca.totusi e cea mai buna jucarie din lume(stiu din ziar).daca gasiti pe cineva care vrea sa arunce lego trimiteti-l la mine.mai bine il cumpar decat sa nu dorm noaptea stiind ca niste piese sunt aruncate.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de N33 » Lun, 13 Iunie '11, ora 23:19

Salut,cred ca o sa omor pe cineva daca mai aud ca isi arunca LEGOul la gunoi ......
si eu asi acepta cu placere piesele decat sa le vad aruncate. . . chiar si daca nu sunt originale...

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de ikarus » Joi, 16 Iunie '11, ora 17:39

@Ikon: in prima pzoa se vede o barca lego rosie (centru, jos) si sus se vad cateva plates.
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Avatar utilizator
dinutu
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 532
Membru din: Joi, 23 Decembrie '10, ora 16:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de dinutu » Dum, 19 Iunie '11, ora 10:08

IMi vine sa plang vazand la cat de incompeteniti sunt acesti oameni... Sunt sigur ca asta se intampla in Romania :(( NICIODATA in viata mea nu as arunca ju carii la gunoi daramitemi lego... Unii viseaza la aceste lucruri si altii ,,isi fac nevoile pe ele" Indiferent de cat de uzate sau originale ar fi acele piese nu trebuie aruncate... Am vazut prin acele piese chear unele intr-o stare foarte buna... Imi amintesc cu teroare cand si mama mea mi-a aruncat un lego pe geam... :x :x Era setul 8070 technic care s-a facut praf... A fost foarte greu sa mai culeg piesele de pe jos mai ales ca o mare parte din masina a ramas un copac si a trebuit sa chem un vecin (asta intamplandu-se pe la vreo 8-9 noaptea) E adevarat. nu mi-a trebuit foarte mult timp sa repar masina si nu am pierdut / avariat nicio piesa...
Dar pana la urma aceasta experienta nu va fi uitata... roflol
Va salut si va respect,
Dinu Busegeanu

I just want de best, the best or nothing!

Avatar utilizator
Tudorrrr
guraliv
guraliv
Mesaje: 186
Membru din: Sâm, 08 Octombrie '11, ora 00:43
Localitate: Bucharest

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de Tudorrrr » Sâm, 08 Octombrie '11, ora 01:20

AdrianFlorea scrie:In urma acestor doua poze facute in Bucuresti de catre tatal meu, am ajuns la o idee destul de freaky. Cat de mult LEGO ajunge la gunoi? Cu siguranta mai mult decat vom avea fiecare dintre noi in colectia noastra. Da, jucariile din poze nu sunt in totalitate lego, ba chiar si cele care sunt piese sunt majoritatea falsuri, dar dupa ce au calatorit de la Bucuresti pana la Cluj, am gasit cam 10 piese originale. Mai auzisem eu povesti despre tineri care isi aruncasera lego-ul la gunoi, sau mame care dau in crize de curatenie si arunca tot ce vad. Dar e un gand intristator cat de mult lego se duce pe apa sambetei, cand multi dintre noi sacrificam destul de multe doar ca sa ne marim colectiile.

Ce parere aveti? Ati avut experiente asemanatoare?
LEGO...mai ales ăla tehnic. Sunt foarte scumpe, iar dacă la un LEGO Tehnic arunci o rotiţă zimţată, s-a dus pe apa sâmbetei toată construcţia! Din fericire, alea din poză sunt fake-uri în toată splendoarea lor.
LEGO Forevăr!
Imagine

Avatar utilizator
dinutu
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 532
Membru din: Joi, 23 Decembrie '10, ora 16:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de dinutu » Sâm, 08 Octombrie '11, ora 09:52

Of tudorel, speram sa nu calci pe-aici, toti prietenii mei ma prind ca vb de rolug si is fac cont aici desi nu sunt pasionati, trist. Va dau eu datele despre el: are 11 ani si e coleg cu mine :?
Va salut si va respect,
Dinu Busegeanu

I just want de best, the best or nothing!

Avatar utilizator
Tudorrrr
guraliv
guraliv
Mesaje: 186
Membru din: Sâm, 08 Octombrie '11, ora 00:43
Localitate: Bucharest

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de Tudorrrr » Dum, 09 Octombrie '11, ora 00:34

dinutzu scrie:Of tudorel, speram sa nu calci pe-aici, toti prietenii mei ma prind ca vb de rolug si is fac cont aici desi nu sunt pasionati, trist. Va dau eu datele despre el: are 11 ani si e coleg cu mine :?
N-am rezistat tentaţiei, mai ales că în curând o să îmi iau un 8043 technic de pe Amazon. :)
http://www.amazon.co.uk/Lego-Technic-80 ... dpp_ttl_in
LEGO Forevăr!
Imagine

Avatar utilizator
dinutu
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 532
Membru din: Joi, 23 Decembrie '10, ora 16:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de dinutu » Dum, 09 Octombrie '11, ora 01:45

Am setul dar sa stii ca nu e de tine, trebuie sa incepi cu ceva mai usoor... Incearca-le pe cele mai mici :)
Va salut si va respect,
Dinu Busegeanu

I just want de best, the best or nothing!

Avatar utilizator
Tudorrrr
guraliv
guraliv
Mesaje: 186
Membru din: Sâm, 08 Octombrie '11, ora 00:43
Localitate: Bucharest

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de Tudorrrr » Dum, 09 Octombrie '11, ora 11:47

dinutzu scrie:Am setul dar sa stii ca nu e de tine, trebuie sa incepi cu ceva mai usoor... Incearca-le pe cele mai mici :)
Am terminat un 8067 în jumătate de oră, deci cred că mă pot descurca cu el în câteva ore.
LEGO Forevăr!
Imagine

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: LEGO La Gunoi

Mesaj de N33 » Dum, 09 Octombrie '11, ora 12:28

Daca vezi ce e in 8043 vei lesina asa greu va fi roflol