Cutii depozitare

Scrie răspuns
mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: Cutii depozitare

Mesaj de mrdc » Lun, 01 Decembrie '14, ora 01:18

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: Cutii depozitare

Mesaj de ovidiusoft » Lun, 01 Decembrie '14, ora 09:29

iuliand scrie:Cine stie pe unde as putea gasi un organizator de genul acesta:
Am inteles ca au fost candva pe la Lidl dar eu personal nu am vazut niciodata. Ma tot uit de ceva vreme dupa asa ceva prin magazine si nu gasesc. Nici macar in cele online din Ro.
Cutiute cu sertare de genul ala sunt in toate magazinele mari de bricolaj, sunt probabil cateva zeci de modele de la 2-3 sertarase pana la 20-30. Sunt pentru organizat suruguri si obiecte mici.

Daca vrei mai mari, te uiti la organizarea biroului la raioanele de birotica si papetarie. Daca vrei si mai mari, incepi sa te uiti la cutii cu capac, la raioanele de organizarea casei, si aici oferta e foarte mare, depinde la ce dimensiune vrei sa te opresti...

Cred ca singurul segment in care nu exista prea multe produse la pret decent este cel mediu, cum am pus eu link de la Ikea mai sus, in rest e bine :).

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 01 Decembrie '14, ora 20:57

dimensiuni 292 × 135 × 240 mm
52,03 RON
Asta e bataie de joc. 30 de centimetri (5 cm sertarul) numai piesele foarte mici le poti tine in el...
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Lun, 01 Decembrie '14, ora 21:49

Unele sunt prea mici si altele sunt prea mari. Cele din poza pusa de mine sunt medii sa zicem. Stiu ca nu exista termen de comparatie ca dimensiune in poza mea, dar eu le-am vazut folosite in diverse poze cu organizarea colectiilor lego pe eurobricks. Ziceau unii ca sunt luate de la supermarketurile Aldi dar noi nu avem asa ceva in Ro. Sertarele mici sunt mai mari decat la organizerele pe care le-am vazut eu la noi in comert.

edit: De exemplu la o organizare de genul asta imi doresc sa ajung. Se vad in poza sertarele de care am intrebat:
https://flic.kr/p/dWiC8t

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Ode » Mar, 02 Decembrie '14, ora 18:18

Eu asta folosesc https://www.facebook.com/Ode.Lego.Creat ... =1&theater
Si cutiile astea sunt foarte incapatoare pentru piese Technic, probleme sunt cu piesele voluminoase (turntable, linear actuators, si altele de genul)
Toate sertarele sunt exact de 15 studs lungime si 6 inaltime. Sertarele mari sunt de 13 studs latime, iar cele mici de 5.5 studs.
Toate sertarele au posibilitatea de a fi separate in doua (separatoarele se cumpara separat), lucru ideal pentru piese mici si/sau putine.
Dulaputile au posibilitatea de atasare pe perete, sa nu cada sau sa fie stivuite pe mai multe randuri.

Detalii de la producator se gasesc aici https://www.stack-on.com/categories/drawer-cabinets.
Nu sunt ele de cea mai buna calitate, dar sunt ieftine, si daca ai nevoie de multe dulapuri, pretul conteaza. Pe aici, in magazin, le-am gasit intre 12 si 18$ bucata, in functie de configuratia sertarelor.

Daca le gasiti prin magazinele din RO, le recomand.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Mie, 03 Decembrie '14, ora 12:33

Asa da!Cand le-am vazut in poza ta m-am bucurat dar apoi mi-a trecut cand mi-am dat seama ca sunt luate din US. Nici o sansa sa le gasesc pe aici. Sper sa gasesc ceva similar dar deocamdata nu am gasit. Trebuie sa ajung prin Bucuresti pe la Hornbach/Obi poate am noroc acolo, ca in Constanta m-am lamurit.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Mie, 04 Martie '15, ora 10:56

Ia uitati ce am gasit ingropat in catalogul stanley tools:

Imaginestanley dulap multifunctional by iuliand, on Flickr

Ca dimensiuni si aranjare pare a fi similar cu ce are Ode.
Se gasesc online pe la noi dar nu prea imi place pretul. As fi vrut sa le vad mai intai intr-un magazin fizic ca sa le pot evalua calitativ, daca tot platesc mai mult...

Stiti cumva ce magazine de bricolaj vand produse stanley?

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de braker23 » Mie, 04 Martie '15, ora 11:56

Chiar par potrivite pt Lego, imi plac mult, dar la 100 Ron pentru cel cu 30 de sertare, e cam scump intr-adevar.
Extern l-am gasit pe la 16 EUR, doar ca te costa transportul inca pe atat, s-ar merita doar daca facem o comanda mare ;)

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Bricky » Mie, 04 Martie '15, ora 18:18

Uitati-va si pe ebay.com, mai ales ca acolo vand si chinezii la care transportul e gratis. De exemplu asa ceva. Cam scump, ce-i drept, dar nu sunt singurii.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Mie, 04 Martie '15, ora 20:48

Asa ca o paranteza, alea din linkul de pe ebay sunt exemplul ideal de ce sa NU iei. Sertarele sunt minuscule si nu incap piesele lungi. Plus ca pretul este astronomic. Alea se gasesc si pe la noi in Auchan si Praktiker dar la preturi muult mai mici.

Ebay ramane totusi o optiune. Am sa caut sa vad daca gasesc ceva interesant.

Avatar utilizator
motorizare
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 54
Membru din: Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 10:43
Localitate: Brasov

Re: Cutii depozitare

Mesaj de motorizare » Joi, 05 Martie '15, ora 16:10

@iuliand: Ai aici si aici de plastic sau, cum zicea cineva mai sus, de metal de la conrad/germanelectronics.
O cautare buna pentru astfel de cutii ar fi asta. Dupa cum vezi, toate sunt scumpe.
Ceva de metal, foarte asemanatoare cu cele de la Conrad si la jumate de pret sunt la Hornbach. Nemtii le numesc Kleinteile Magazin.

@Starlight: Ai cumparat dulapul de la germanelectronics?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de braker23 » Joi, 05 Martie '15, ora 17:11

Mersi motorizare, toate imi plac, mai ales cele cu maner, desi preturile sunt mari, obtii mai multe sertare pt acelasi pret, daca le compari cu Stanley Tools. Alea de la German Electronics par cele mai rezistente, dar inca nu am fonduri de asa ceva, poate luna viitoare...

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Ode » Joi, 05 Martie '15, ora 17:54

Din experienta proprie va sugerez sa nu luati mai mult de un dulap cu sertare mici, pentru cei care se ocupa de Technic in majoritatea timpului, Technic-ul nu are asa multe piese mici, si intr-o gama mare de culori.
Colectia mea, si probabil colectiile voastre, creste continu, si mereu am nevoie de spatii de depozitare, iar sertarele mici au devenit ne incapatoare deja. Am inceput sa am probleme si cu sertarele mari dealtfel, si acum am 6 dulapuri :).
Sa te tii discutii cu nevastamea saptamana viitoare cand o sa ii zic ca mai am nevoie de dulapuri de depozitare, pentru ca acum am in posta trei seturi mari de SW (8129 - At-At Walker, 7964 - Republic Frigate, 8098 - Clone Turbo Tank) si piesele astea nu vreau sa le amestec cu piesele de technic. (dar am deviat discutia :))

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Bricky » Joi, 05 Martie '15, ora 18:14

Ar mai fi o varianta sa va luați niște cutii mari transparente - se găsesc la Ikea sau Jumbo și sa puneți piesele sortate în punguțe simple sau cu zipper. Eu așa fac. :D În felul ăsta nu suntem limitați de un sertaras.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 05 Martie '15, ora 19:36

Asta cu pungute merge numai daca ai piese asemanatoare (caramizi de exemplu).
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook