Forum de review-uri... De ce nu?

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Forum de review-uri... De ce nu?

Mesaj de AlexDesign » Mie, 06 August '14, ora 20:46

Salut!
De cand a inceput concursul de review-uri m-am tot gandit la posibilitatea "extinderii" forumului cu o rubrica exclusiva pentru review-uri. Nu e ca si cum nimeni nu va scrie, sigur se va gasi cineva entuziasmat de cate un set care sa scrie cate ceva despre acel set. Si parerea mea e ca avem si de unde incepe: Avem revire-urile participante in concurs, desi sunt putine, pot fi folosite pentru inceput.

Sigur nu o sa avem o baza de date de review-uri la fel ca cei de la brickset (pentru ca noi toti laolalta nu detinem toate seturile), insa toate au un inceput.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Forum de review-uri... De ce nu?

Mesaj de AlexDesign » Mie, 06 August '14, ora 23:01

Daaang it! De ce am senzatia ca nu aici trebuia sa postez asta?

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Forum de review-uri... De ce nu?

Mesaj de iuliand » Joi, 07 August '14, ora 00:02

Are sens ce spui tu dar am o usoara indoiala ca suntem suficient de multi memebri cu inclinatii scriitoricesti ca sa se justifice un subforum special. Iar asta s-ar justifica doar pentru review-urile scrise in lb. romana, ca cele scrise in engleza le putem posta direct pe brickset.
Cred ca deocamdata locul review-urilor este in subforumul unde se discuta produsele lego in general. Oricum dupa un review postat urmeaza si feedbackul sub forma unei discutii deci un review este o "scuza" buna pentru inceperea unui topic despre un produs lego...

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Forum de review-uri... De ce nu?

Mesaj de Felix Mezei » Joi, 07 August '14, ora 02:07

Acum ma prind ca voi doi , Alex si Iuliand ati pus punctul pe I in ceea ce priveste Review-ul. N-am nervi si nici talent de scris si de pozat piese sau de anuntat aparitia unor piese noi sau rare,etc. Dar intre ceea ce sustineti voi doi cred ca m-as afla eu cu o idee ce cred c-ar aprinde un pic discutiile . Cum ar fi de exemplu sa comentam pe scurt cate un set, pro-contra , condimentat cu informatii despre piese rare sau alte lucruri mai deosebite dar nu in stil review pe care eu il consider pretentios desi trebuie sa recunosc e de mare ajutor. Dar din astea complete sunt pe multe site-uri straine.
Ce propun eu s-ar plia pe stilul mai multor membri si poate ar deveni unii mai activi si am afla lucruri utile despre seturi pe care inca nu le avem.

Avatar utilizator
FreeK
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 353
Membru din: Joi, 05 Ianuarie '12, ora 20:47
Localitate: Bucuresti

Re: Forum de review-uri... De ce nu?

Mesaj de FreeK » Joi, 07 August '14, ora 14:48

Mie imi place ideea de un subforum de review-uri (nu chiar forum, dar la Produse Lego eu zic ca se poate adauga un subforum de reviw-uri). Problema este ca un review facut cum trebuie, ia ceva timp si nu stiu cati dintre noi avem acest timp la dispozitie (ca sa nu zic de un aparat foto decent).

Ideea in general e buna :)

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Forum de review-uri... De ce nu?

Mesaj de Bricky » Joi, 07 August '14, ora 16:53

In sectiunea Produse Lego, am deschis un topic despre review-uri, pentru a fi postate pe site. Cei care doresc sa contribuie, vor avea un cont pe site si vor putea publica. Tot acolo, in sectiunea comentarii, putem discuta despre seturi pro si contra.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine