Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Cand sa fie intalnirea ?!

22-23 iunie
1
14%
29-30 iunie
1
14%
6-7 iulie
1
14%
13-14 iulie
1
14%
20-21 iulie
1
14%
27-28 iulie
2
29%
 
Voturi totale: 7

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 20 Mai '13, ora 00:18

Da da dar sa merg cu trenul TgMures-Bucuresti imi ia o zi, deci trebuie sa plec cu o zi inainte, deci am nevoie de cazare pe noaptea de dinainte de expo. Sa nu pomenim de faptul ca o expozitie trebuie sa tina cel putin 2 zile, iar aranjarea exponatelor tine si ea o zi. Si mai e si cratenia de dupa expo, ca dee, suntem in romania, daca nu dispar exponate sigur se gaseste vreunu care sa ne strice chefu facand mizerie. O expozitie e un tel prea mare pt noi...ce sa expunem? Aduc io 2 camioane, aduce N33 doua trenuri, cateva de la razvy si nick, niste tehnic+SW+bionicle si. Spre deosebire de profesionistii de la Brickenburg, noi nu suntem o asociatie , noi suntem persoane diferite, despartite fizic prin spatiu (tgm-buc 350 km, tgm-bv 170 km, etc) si nu putem sa aducem tot ce avem (nu ne merita ca fiecare membru sa inchirieze cate o duba)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de adn2377 » Lun, 20 Mai '13, ora 10:38

Da, se poate organiza o intalnire la Bucuresti, dar trebuie sa se implice mai multi AFOL-i si sa organizam cu mai multa vreme inainte.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Lun, 20 Mai '13, ora 13:47

Exact cum spui tu dar ca data trecuta nimeni nu vroia ...

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de AlexDesign » Lun, 20 Mai '13, ora 15:52

eu unul as putea ajuta,dar nu cu cazarea.cand vine vorba de exponate as putea aduce niste (poate chiar toate seturile mele) city si cele SW.am putea cere si o taxa de intrare(1-2 lei) ca se recuperam o parte din banii pe spatiu si daca ar ramane bani leam putea da celor cazati(daca ar fi la bucuresti).ca spatiu de expo ar merge o sala de sport/teren de fotbal/basket acoperit.cu ocazia asta putem vinde si unele seturi si piese la gramada. /:)

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Lun, 20 Mai '13, ora 18:04

cand vine vorba de exponate as putea aduce niste (poate chiar toate seturile mele) city si cele SW
Bine si cate seturi ai ? 10-20 ? poate 100 ? (si o expozitie nu se face daor din seturi ca ala ar fi prezentare/promovare)
Ne trebuie milioane de piese doar pentru o singura masa mica/medie (care arata ca lumea)
Tu poti sa le aduci,dar de exemplu eu ... si nu pot spune ca am putin LEGO eu cum draku le aduc ? Inchiriez un vagon de marfa ? Nu am habar cei de la Brickenburg cum o fac sau cei de la HUNLTC ....


Macar odata in viata sa ne intalnim,sa ne cunoastem in persoana ... etc etc apoi poate gasim o metoda sa facem o expozitie.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de AlexDesign » Lun, 20 Mai '13, ora 20:30

iti aduci cate poti sau iti iei vagon de marfa(sau faci unu de lego) roflol

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 20 Mai '13, ora 23:00

Un vagon Hbbkins pt marfuri ce trebuie protejate saun un Eacs pt piese la vrac?
Si eu sunt de parere ca deocamdata sa facem doar o intalnire, cu discutii, cu cate un MOCulet, asa ca sa ne cunoastem si sa discutam live despre viitorul RoLUG. Sincer eu as prefera o intalnire de o zi(o zi impreuna la un pahar de vorba, de dimineata pana seara +3 saptamani prin gari si trenuri roflol )
Apai acum cum decideti voi, eu mi-am zis parerea. Mie mi-ar fi avantajos sa ma duc in ziua x cu trenul 4110, ajung seara, stau o noapte la colega iar de dimineata pana seara la 11-12 cand am tren inapoi discutam, ne prezentam mocurile etc. O expozitie e cam greu de facut ar necesita ca 3-4 dintre noi sa lucram mai multe zile la rand (pregatire 1 zi, expo 2 zile, curatenie-demontare 1 zi) iar un sejur de mai multe zile inseamna complicatii si costuri
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de Bricky » Lun, 20 Mai '13, ora 23:03

N33 scrie:Ne trebuie milioane de piese doar pentru o singura masa mica/medie (care arata ca lumea)
Tu poti sa le aduci,dar de exemplu eu ... si nu pot spune ca am putin LEGO eu cum draku le aduc ? Inchiriez un vagon de marfa ? Nu am habar cei de la Brickenburg cum o fac sau cei de la HUNLTC ....
Nu crezi ca exagerezi un pic... milioane de piese??? :p
Totul are inceput. Sunt convinsa ca si expozitiile celor de la Brickenburg erau mult mai mici la inceputuri decat sunt acum. Colectiile se maresc in timp. Nu trebuie sa incercam sa ne ridicam de la inceput la rangul celor care au cativa ani de experienta in spate. Important este sa avem un inceput...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de mad_horax » Lun, 20 Mai '13, ora 23:33

Mereu am fost entuziasti sa facem intalniri si de fiecare data nu s-a realizat nimic, fie din lipsa de timp, fie de implicare, fie de organizare. Nimeni nu e de invinuit, mai ales cu cat suntem raspanditi in toata tara.

Parerea mea e ca ar fi frumos intai sa ne intalnim in diverse "puncte regionale" macar sa ne cunoastem si astfel, la o discutie serioasa putem pune tara la cale.

Trebuie sa fim obiectivi vis-a-vis de posibilitati de expunere catre public a moc-urilor, transport si cazare, dar astea se pot stabili doar in intalniri, nu?

Daca le luam pe rand, si le facem temeinic, trebuie sa ne reuseasca.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Mar, 21 Mai '13, ora 00:10

Nu crezi ca exagerezi un pic... milioane de piese??? :p
Nu exagerez :p
Parerea mea e ca ar fi frumos intai sa ne intalnim in diverse "puncte regionale" macar sa ne cunoastem si astfel, la o discutie serioasa putem pune tara la cale.
Ca de exemplu in Sighet :D
mai ales cu cat suntem raspanditi in toata tara.
De aceea ne trebuie organizat bine .... ca daca mergem undeva macar sa merite investitia de timp,bani si riscuri.
Trebuie sa fim obiectivi vis-a-vis de posibilitati de expunere catre public a moc-urilor, transport si cazare, dar astea se pot stabili doar in intalniri, nu?
Ai uitat ceva,daca la intalniri ne prezintam MOCurile,stim ce au altii si ce mai trebuie ... piesa cu piesa facem un orasel .... doar ca dupa expo sa stim al cui este ;)
Daca le luam pe rand, si le facem temeinic, trebuie sa ne reuseasca.
Adevarat dar ..... atunci fara scuze ca nu e bine acum nici atunci nu pot sa vin .... mi-a murit gaina etc.

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de badgogo » Mar, 21 Mai '13, ora 00:43

Cred ca s-a stabilit ca intalnirea va avea loc la Sighet. Mai mult ca sigur ca o sa stabilim si o data.
nu cred ca are rost sa mai vorbim vis-a-vis de locatia intalnirii atata timp cat acest lucru s-a stabilit.
Mai e nevoie doar de stabilirea unor detalii.
Dupa cum am mai spus, daca intalnirea se va petrece intr-un weekend mai mult ca sigur ca o sa fiu acolo.
O sa incerc chiar sa aduc cateva seturi Technic deoarece sut mai usor de transportat.
Ideea e sa incercam sa ne intalnim si speranta mea e ca acest lucru sa se realizeze.
Sper chiar sa cunosc pe "batranii" Rolug. :D :D care se afla totusi destul de departe.

hai sa nu mai discutam aiurea ci sa stabilim detaliile!!!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 21 Mai '13, ora 00:44

pai uite sa facem 2-3 intalniri simultan: una la sighet la care participam noi ardelenii si una la bucuresti unde se intalnesc bucurestenii si cine mai vrea. si tinem legatura, iar dupa ce se termina postam poze si impresii pe forum ca sa vedem ce s-a intamplat la cealalta regionala. astfel nu trebuie sa mearga bucurestenii 600km pana in mm dar nu trebuie nici arddlenii sa mearga pana in capitala. despre moldoveni nu stiu ce sa zic, nu sunt prea multi membri pe acolo. si nici in vestul tarii nu-s mai multi de 5-6
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de adn2377 » Mar, 21 Mai '13, ora 00:57

Da, intalnirea de la Sighet nu exclude una la Bucuresti.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Mar, 21 Mai '13, ora 16:07

Stiu si eu,daca facem 2 intalniri tot nu ajungem prea departe .... ceva de gen ... am aici jumatate din piese si acolo jumatate dar nici o data la un loc.Adica tot nu ne-am intalnit in persoana si tot pe forum discutam.

Prima data sa facem o data o intalnire oficiala in Sighet,dupa aceea unde vreti voi ...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 21 Mai '13, ora 16:46

io ziceam de o intalnire simultana la bucuresti ca sa se intalneasca ei intre ei, cei care nu pot/vor sa vina la sighet... iti dai seama ca n-o sa vina 500 km de la bucuresti sau 750 km de la constanta pana la sighet. evident ideal ar fi ca cei care chiar nu pot sa vina la sighet sa mearga macar pana la bucuresti, iar noi care oricum am fi mers la sighet ne vedem acolo.
intelege ca multi chiar nu au cum sa vina pana la tine in MM, si de aceea nici n-ar fi facuto...dar pana la bucuresti poate reusesc sa ajunga. sa nu crezi ca la sighet vom fi mai putini pentru ca se tine o intalnire si la bucuresti. vom fi exact atatia cati am fi venit daca nu se tine nimic la bucuresti

toate astea daca membri care nu vin la sighet fac ceva in bucuresti sau unde vor ei (zic bucuresti ca acolo e cea mai mare concentratie de membri rolug, destul de departe de sighet pt a avea un motiv intemeiat sa nu vina). evident clujul, oradea, tgmuresul s.a sunt asteptati in "regionala" sighet, dar litoralul de exemplu sau capitala...nu zic ca n-ar fi bineveniti dar decat sa steie acasa cu scuza [bine motivata] ca e prea departe mai bine sa faca si ei o intalnire acolo la ei "acasa", ca macar ei intre ei sa se cunoasca, chiar daca pierd onoarea de a ne cunoaste pe cei din regionala sighet

whatever, faceti cum credeti ca va e mai bine, eu am o singura rugaminte: sa nu ne grabim cu data...nu zic s-o amanam pana in septembrie dar nici sa nu ne grabim sa ne intalnim in iunie, ca e prea devreme. nu stiu voi ce planuri aveti in vacanta dar eu am multe, si pana pe la sfarsitul lui iulie voi fi cam ocupat. eu as zice un sfarsit de saptamana (sambata) de la sfarsitul lui iunie, inceputul lui august.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook