Un nou tip de jurizare

Moderator: Bricky

arathemis
gură spartă
gură spartă

Re: Un nou tip de jurizare

Mesaj de arathemis » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 14:08

la dropbox se pot vedea direct in pagina web.

Kalmyr
vorbăreț
vorbăreț
Judet: Timis
Flickr: https://www.flickr.com/photos/kalmyr/albums

Mesaj de Kalmyr » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 14:36

Pe Flickr se poate crea un grup si adereaza membrii.
I still hold dear the skies of Gallifrey.

Imagine Imagine Imagine

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 15:22

Salutare, sunt (inca) unul dintre cei care au fost jurati la aceste concursuri.
Am citit comentariile voastre si sunt in foarte mare parte de acord si sustin afirmatiile lui Felix.

Personal mi s-a parut greu de jurizat, dar nu datorita sistemului si al formularului, ci de facut o diferentiere intre unele lucrari (cu stiluri, tehnici si teme diferite). Va garantez ca am incercat la toate categoriile si indiferent de tehnicile sau tipul de piese folosite sa fiu cat mai obiectiv posibil. Pot adauga chiar ca nu am ghicit nici unul dintre creatori si chiar mai mult, nici nu am incercat sa ghicesc cui apartineau. Stiu si ca lucrarile mele nu se ridica ca si nivel de complexitate sau tehnici folosite la nivelul si cunostintele unora dintre voi, dar atat cat am putut am incercat sa notez obiectiv lucrarile voastre.

Ati facut lucrari frumoase si foarte frumoase si va felicit inca o data pentru asta si imi pare rau daca s-a suparat cineva pentru rezultatele concursurilor. Stiu cum este si sa iesi pe locul 2 si cum e sa ai toate 3 lucrarile pe ultimele 3 locuri asa ca inteleg sentimentele :)
Ultima oară modificat Lun, 09 Ianuarie '17, ora 15:31 de către talex, modificat 1 dată în total.
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 15:24

Multumesc colegului/ colegilor din juriu =-"de cealalta parte a baricadei" pentru explicatiile date despre jurizare- ...intre timp am mai inteles o multime de lucruri...am studiat mai atent tabelele cu notele pe fiecare criteriu-date fiecarui concurent si-am inteles ca intr-adevar este vorba DOAR de interpretari diferite-absolut normale- fara "intentii ascunse"(ca astea ma suparau !-nu locul obtinut) ....probabil si eu ca jurat as fi facut acelasi lucru -interpretand /judecand dupa propria conceptie Am respectat/admirat cu totii munca facuta de jurati/administratie tocmai in acele zile de Sarbatoare.....Inca o data imi cer scuze daca comentariile "incinse" au suparat -neintentionat- pe cineva
Nu stiu cum s-au simtit ceilalti participanti la concurs-personal NU m-am simtit nicidecum "nedreptatita"....credeti/nu .m-am simtit chiar prea apreciata (am considerat ca o alta lucrare a fost "mai buna" decat ale mele-apropos de " interpretarea" fiecaruia !
Problema calitatii pozelor este chiar importanta-si este capitolul la care oricum sunt extrem de deficitara...poate ma mai "dreg" pana la urma...
(in paranteza si fara dorinta unor noi polemici Wikipedia zice " Crăciunul sau Nașterea Domnului (nașterea lui Iisus Hristos / Isus Hristos) este o sărbătoare creștină celebrată la 25 decembrie (în calendarul gregorian) sau 7 ianuarie (în calendarul iulian) în fiecare an. Ea face parte din cele 12 sărbători domnești (praznice împărătești) ale bisericilor de rit bizantin. Crăciunul devine și o sărbătoare laică, celebrată atât de către creștini cât și de către cei necreștini, centrul de greutate al celebrării deplasându-se de la participarea în biserică la rit spre aspectul familial al schimbului de cadouri sau, pentru copii, „darurilor de la Moș Crăciun”. )-si adaug eu -este si onomastica celor numiti Cristina/Cristian)..Este si explicatia pentru care de multe ori in decoratiunile mai mari de Craciun apare diorama cu o femeie= Maica Domnului, ieslea in care este un copil=Isus Hristos/Christos-la catolici- si cei 3 Magi)
Ultima oară modificat Lun, 09 Ianuarie '17, ora 20:48 de către chyck, modificat de 4 ori în total.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 15:33

Imi pare bine ca juratii se implica in discutii si isi spun si punctul lor de vedere. Nu ma pot abtine sa nu va zic, parca ar fi Clubul juratilor anonimi! Ma numesc X si am fost jurat Rolug! :)) :)) :))
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de Felix Mezei » Mar, 10 Ianuarie '17, ora 02:16

Ma numesc Felix si nu am mai jurizat de 7 zile........
.................................................................
Probabil ca nu m-as fi lansat in analize pe text si raspunsuri dar cum multa lume posteaza doar cu intentia de a comunica, hai sa comunic si eu...
Nu e necesara Wikipedia, ci doar sa citim cu atentie ce scriem pe forum. Si in 04 Ian ora 18:37 am citit "... iar Mos Craciun reprezinta nasterea lui Isus cel care raspandeste IUBIREA".
Poate Craciunul reprezinta nasterea lui Isus (desi au fost mai multe personalitati-zeitati nascute si sarbatorite pe 25 inainte de crestinism), dar Mos Craciun nu. Mos Craciun asa cum il replicam noi din piese in creatii dar cum il arunca pe piata si LEGO, a fost inspirat din St. Nicholas, avand mai mute forme, infatisari si culori pana cand in 1931 a primit infatisarea de azi desenat fiind de un designer de la Coca-Cola.

Tanarului meu coleg Alex ii spun ca nu il ataca nimeni incat sa fie necesara orice forma de "defence" si daca o va face cineva, voi fi primul care sa-i sar in aparare in scurtele mele vizite pe forum.
La o cautare la imagini Google (atat de draga noii generatii) a expresiei Household Tools, pozele sunt clare. O lingura de invartit in oala poate fi o unealta de bucatarie foarte folositoare dar nici macar ea nu s-ar fi incadrat in tema concursului ce a fost foarte precisa: scule de TINUT casa. Acum ca noi vrem sa numim scula ceva ce ne ajuta...asta e alta poveste. Pe mine cand merg sa cumpar LEGO sau altceva, taxi-ul ma ajuta mult fata de mersul pe jos, dar nu-l consider scula. Pentru ca te vad pasionat de technic si electronica, ar fi trebuit sa ne explici noua celor care suntem poeti, avocati sau dansatori pe aici, ce inseama o Household Tools ca sa ne incadram in tema. Dar ca viitor inginer, vei avea destul timp sa te lupti in cariera ta cu vestitele SDV-uri adica Scule, Dispozitive,Verificatoare.

Oricum vreau sa-i rog pe vitreolum sau pe duhu20 sa-mi imprumute un Cupidon ca sa particip la concursul TT deoarece eu nu as fi in stare sa fac o masina cu care sa parcurg traseul dar pe Cupidon il pot considera o masina de trimis sageti si imprastiat iubire. Nu ma incadrez in tema dar ca impresie artistica ....Si daca va trage Cupidon ceva sageti ca sa se pupe in bot masinile lui thedutch castig si la traseu.

Tamas, lasa laudele ca sunt atatia altii de idolatrizat pe aici ...

In ce am scris ieri doream sa insist pe tema subiectivitatii inerente, pe faptul ca trebuie sa ne bucuram ca suntem diferiti si pe incadrarea in tema care e foarte importanta fiind o forma de respect fata de organizator si de ideea+regulile lui. Si nu atat pe teoria pozelor. Daca vor fi imbunatatite, foarte bine, dar nici o poza sau cateodata face-to-face nu te ajuta sa descoperi in totalitate tehnicie de constructie.
Ce nu am scris ieri ca era deja 4.30 dimineata e ideea de a nu avea criteriile aceeasi importanta la alcatuirea notei. In teoria sondajelor si a interpretarii lor e un deziderat clar. De exemplu daca primim bonuri de masa la un salar de 2000 de euro, ele sunt folositoare dar nu atat de importante pe cand bonurile de masa la un salar de 1000 de lei sunt folositoare si foarte importante.

Adica daca cineva a facut o lucrare care se incadreaza in tema, imi place ca infatisare, are insa multe piese si ii lipsesc tehnicile deosebite primeste sa zic 25 de puncte din 40 si o lucrare care nu se incadreaza in tema, nu imi place asa mult la infatisare ca prima, are insa piese putine si tehnici fenomenale primeste 30.

Ma bucur ca deja nu se mai stie care creatie a cui e (cum observa si talex), cu cateva exceptii inconfundabile la care insa calitatea de jurat te obliga la corectitudine.

Va doresc un 2017 cu cat mai multe poze bune, cu cat mai multe si diferite criterii de jurizare !

ALEX ILEA
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj

Mesaj de ALEX ILEA » Mar, 10 Ianuarie '17, ora 19:28

Me ? ↑

Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures