Concurs Microscale City

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Re: Concurs Microscale City

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 29 August '16, ora 09:30

No bine, vit, era si culmea sa nu te observe presa de specialitate :)) http://www.brothers-brick.com/2016/08/2 ... -of-petra/
-5000 de puncte la toate concursurile RoLUG dacă ești născut în 1 ianuarie #iarcuhashtaguri

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Lun, 29 August '16, ora 09:46

Buna la toata lumea. Am ramas cu creatia facuta si neinscrisa la concurs :( Asa se intampla cand ai mintea varza, stai zile sa iti prioritizezi proiectele... Intotdeauna sa intampla sa iesi cu ceva pe minus... :( ma rog asta e! Am fost plecat o perioada maricica din tara si am uitat efectiv sa fac inscrierea inainte de plecare... Am citit acum posturile, am vazut si lucrarile. Sunt foarte OK unele dintre ele, Transmit si eu felicitari concurentilor... Cred ca am de citit mult pe forum pana sa ajung la zi cu informatiile :)
@Bricky - cum se formeaza/numeste juriul care noteaza creatiile? Eu am fost la ultimul concurs in juriu acum nu am mai primit nici un e-mail/mesaj ref la jurizarea consursului de fata... ma gandeam ca daca primeam ceva m-ar fi ajutat sa imi aduc aminte ca am si eu ceva de inscris in concurs si rezolvam asta chiar si de la distanta :). Asa e cu batranii de-alde mine... au nevoie de un imbold sa isi aminteasca unele lucruri :))
Ultima oară modificat Lun, 29 August '16, ora 09:51 de către orbit, modificat 1 dată în total.

geosh21
gură spartă
gură spartă
Judet: Timis

Mesaj de geosh21 » Lun, 29 August '16, ora 09:48

Nu te plange, altii "mai vechi" nu au facut niciodata parte din juriu :)
Imagine

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Lun, 29 August '16, ora 09:51

geosh21 scrie:Nu te plange, altii "mai vechi" nu au facut niciodata parte din juriu :)
hehe... nu l-a asta ma refeream man :) ... ma gandeam doar ce ar fi putut sa imi aduca aminte ca am lasat si eu ceva acasa neterminat ?! :)

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Lun, 29 August '16, ora 14:00

Orbit, concursul anterior a avut altfel de jurizare. Acolo a putut vota toata lumea prin completarea unui formular. Eu am mai amintit termenul de inscriere si pe forum, si pe facebook, dar probabil ca nu ai vazut, daca zici ca ai fost plecat.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 29 August '16, ora 14:06

Si vis-a vis de modalitatea de jurizare anterioara, ne-am dat seama care dintre cei care au dat note sunt persoane serioase si care nu (si-au dat nota cea mai mare lucrarii lor iar celorlalti concurenti, note mici).

Este clar ca astfel de persoane nu vor face niciodata parte dintr-un juriu.
Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Lun, 29 August '16, ora 14:32

mad_horax scrie:Si vis-a vis de modalitatea de jurizare anterioara, ne-am dat seama care dintre cei care au dat note sunt persoane serioase si care nu (si-au dat nota cea mai mare lucrarii lor iar celorlalti concurenti, note mici).

Normal era ca cei ce-au votat sa nu aibe voie sa-si puncteze propria lucrare !...cum adica sa-mi dau nota singur intr-un concurs?!! :whistling: :( ....oricum cel mai corect este sa voteze cei care nu prezinta lucrari in concursul respectiv iar criteriile de notare sa fie foarte clar punctate
Ultima oară modificat Lun, 29 August '16, ora 14:39 de către chyck, modificat 1 dată în total.

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 29 August '16, ora 14:33

Asa am facut! Am eliminat notele proprii.
Dar asa ne-am dat seama de calitatea oamenilor!
Imagine

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Lun, 29 August '16, ora 14:49

mad_horax scrie:Si vis-a vis de modalitatea de jurizare anterioara, ne-am dat seama care dintre cei care au dat note sunt persoane serioase si care nu (si-au dat nota cea mai mare lucrarii lor iar celorlalti concurenti, note mici).

OK. Acum ma refer strict la clasificarea pe care ai facut-o mai sus... Daca citesc si interpretez ce ai scris inteleg ca fac parte dintre cei neseriosi. :) M-am si resemntat deja ca nu voi face niciodata parte dintr-un juriu... :) ce as putea comenta altceva...
Insa repet inca odata ca am amintit de jurizare prin postul meu anterior doar ca un potential reminder pt inscrierea lucrarii...

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 29 August '16, ora 14:53

Nu dispera. Vor mai fi concursuri de microscale! Si expozitii cu layout-uri microscale.

Imi pare rau ca ai uitat sa inscrii lucrarea, mi-ar fi facut mare placere sa o vad in concurs.
Oricum te asteptam in sectiunea MOC-uri.
Imagine

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Lun, 29 August '16, ora 15:02

mad_horax scrie:Nu dispera. Vor mai fi concursuri de microscale! Si expozitii cu layout-uri microscale.

Imi pare rau ca ai uitat sa inscrii lucrarea, mi-ar fi facut mare placere sa o vad in concurs.
Oricum te asteptam in sectiunea MOC-uri.
he he.. disperarea nu ma caracterizeaza... m-a contrariat doar modul asta de a judeca oamenii dupa aparente si a-i imparti in seriosi si neseriosi (parca a mai procedat cineva asemanator acum cateva luni)... Personal am luat ca un "compliment" din partea ta modalitatea in care mi-ai sugerat (indirect) grupul din care fac parte... A trebuit sa raspund pentru a nu ramane cu eticheta pe care mi-ai pus-o... M-ar interesa totusi si modul in care ai ajuns la aceasta concluzie... Mersi.

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 29 August '16, ora 15:13

In momentul in care s-a cerut sa voteze lucrarile din concurs la modul cel mai serios, s-a dorit a se da posibilitatea de a face parte din juriu, tuturor participantilor, ca intr-o democratie.
Daca unii jurati au dorit sa provoace haos in situatii serioase, acestia nu vor mai fi solicitati a doua oara. Jurizarea reprezinta un lucru responsabil, unde se analizeaza multe criterii de punctare si se trateaza obiectiv la modul cel mai serios posibil.

Eu nu am afirmat niciodata ca tu faci parte din grupul celor "neseriosi". Tu ai tras aceasta concluzie.
Imagine

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Lun, 29 August '16, ora 15:52

Perfect de acord cu tine la prima parte...
Ref la ultima parte ceea ce ai scris tu si o parte din ce am scris eu se excludeau reciproc... era ceva de genul: daca nu esti alb atunci 100% esti negru... Dar te cred pe cuvant in ceea ce spui.. e posibil insa sa mai fie si altii cu aceleasi interpretari.
si btw... vezi cum scrii ca iarasi interpretez cum ca as fi creat haos data trecuta :)

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Lun, 29 August '16, ora 16:27

Ok, poate H nu a folosit cele mai bune cuvinte dar se intelege ideea de baza cum ca nu e fair sa-ti votezi propria lucrare. Eu nu as fi asa radical cu cei care si-au dat nota maxima. Poate nu au facut-o din interes ci pur si simplu erau foarte multumiti de lucrarea proprie. E un pic si chestiune de gusturi.
Sa trecem peste discutia asta, nu cred ca trebuie luata personal.
Imagine

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Lun, 29 August '16, ora 16:30

Intervin si eu in discutie, pentru ca mi se pare ca a degenerat in ceva mult prea serios. La concursul anterior, adica Movie Scenes, ca si cel intitulat Paste fericit din 2015, am anuntat ca toti participantii vor primi premii constand in piese, primite de la TLG. Asta a fost cauza pentru care am avut ideea unei astfel de jurizari - completarea unui formular, al carui link l-au primit pe mail toti membrii activi ai forumului. Nu am facut diferente intre concurenti si non-concurenti. Toata lumea a avut posibilitatea sa voteze si m-am bazat pe corectitudinea fiecaruia.

Au fost cazuri de jurati care si-au punctat lucrarile lor cu nota maxima, chiar daca nu erau printre cele mai bune, dar au punctat si alte lucrari cu note mari; au fost cazuri de jurati care si-au punctat lucrarile lor cu note mai mici decat cele acordate altor lucrari; si au fost si cazuri, putine, cred ca 1-2 din ce imi amintesc, care au punctat doar lucrarea lor cu nota mare, oferind celorlalte lucrari note foarte mici. Probabil ca la aceasta categorie te-ai referit, H, cand i-ai catalogat ca fiind neseriosi. Dar, repet, au fost foarte putini.

Ideea acestei jurizari democratice a luat in calcul si riscul ca unii jurati poate nu se pricepeau chiar atat de bine la o punctare obiectiva, si chiar si faptul ca unii au vrut sa isi ofere singuri un avantaj, dar am vrut sa ofer tuturor membrilor sansa de a face parte din juriu. Acest tip de jurizare il voi mai folosi pe viitor, probabil ca vom avea un concurs anual in care toti participantii vor primi piese, asta este intentia mea oricum. Si oricum, cantitatea de piese pe care o primeste fiecare se stabileste si in functie de activitatea membrului din ultimul an, nu doar in baza lucrarii inscrise in concurs. Incerc, pe cat posibil, sa nu dezavantajez pe nimeni.

La concursurile cu numar de limitat de premii, prefer sa fac propuneri de a face parte din juriu unor oameni care consider ca pot fi obiectivi in jurizare si ca au si cat de cat un ochi format in a observa o tehnica mai speciala de constructie, sau complexitatea unei creatii etc. E adevarat, ca pana la urma parerile fiecaruia sunt subiective, insa incerc sa aleg juratii cu grija.

Iar daca vreti sa faceti parte din juriu, trebuie sa va mai si anuntati, nu am de unde sa ghicesc cine doreste acest lucru si cine nu :D Poate ma astept sa concurati, si de-asta nu va propun. Dar si daca va anuntati intentia si nu veti fi selectati din prima, va rog sa nu va suparati, va voi avea in vedere si la urmatoarele concursuri. :)

De acord cu tine, Iulian, ar trebui sa trecem peste discutia asta.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine