Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 21 Iulie '20, ora 12:49

Ma gandesc ca deja stiti scandalul care inconjoara setul asta. Hai sa povestim despre el, ce ne place la set, ce asteptari avem, daca suntem sau nu de acord cu ce se intampla, etc.
Review si speed build: https://www.youtube.com/watch?v=UFQLVez8m6w
Anuntul despre retragerea setului: https://brickset.com/article/52679/tech ... -cancelled

Povestea, pentru necunoscatori, e cam asa: LEGO a colaborat cu Bell si Boeing pentru a crea o replica a variantei de cautare si salvare a unicului V-22 Osprey, singurul transportor hibrid avion-elicopter produs in masa. Aeronava are inscriptii si schema de culori folosite de multe organizatii profesionale de cautare si salvare, cum ar fi paza de coasta sau serviciile de salvamont ale unor tari. Setul e motorizat si are functii superbe, preferata mea fiind coborarea rampei si ridicarea fuzelajului. Setul nu contine arme sau echipamente militare cum ar fi FLIR, dezignatoare laser, contramasuri termice etc. Totusi, s-a trezit o grupare politica de extrema stanga din Germania sa protesteze impotriva acestui set, fiindca este o aeronava militara 'folosita pentru a ucide civili' (traducere aproximativa). LEGO a declarat ca va fi reanalizat planul de a lansa setul in 1 august.
Se pare ca nici hobbyul nostru drag nu scapa de cancel culture. Daca LEGO acum isi sacrifica fanbaseul Technic pentru mofturile politice ale unei grupari irelevante, mi-e teama ca pe viitor tot mai multe astfel de grupari vor ataca diferite teme si seturi. Poate ne trezim la anul ca SW se anuleaza... Culmea este ca deja exista seturi bazate pe V-22 Osprey, dar nu erau licentiate. Ca sa nu vorbim de zeci sau sute de seturi militare, de la temele Castle, Pirates, SW pana la Indiana Jones si Sopwith Camel; dar astea n-au deranjat pe nimeni :anim-cryingwhilelaughing:
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Homersapien » Mar, 21 Iulie '20, ora 13:30

Setul e super, mare,detalii frumoase si functii utile, abia astept sa il construiesc daca voi avea ocazia.
Ca MOCer ma intereseaza mai mult noul panou curbat lansat anul acesta pe Lamborghini. In osprey il avem pe culoare Dark Blue Grey in partea de sus a avionului. DBG este o culoare foarte la moda pentru ca e versatila, se poate combina cu orice culoare.
In rest as putea zice ca am toate piesele, oricum nu ar rezista in raft foarte mult timp.
In legatura cu scandalul, pozitia Lego mi se pare foarte slaba, aproape orice model poate fi militarizat. Cargo Plane care e si el un avion foarte utilizat la transportat echipament militar. Eu as fi aratat ca scrie de n ori pe el Rescue punct. Dar PC asta distruge logica si valorile de baza ale evolutiei, orice ofensat care nu a lucrat in viata lui isi da cu parerea si ceilalti trebuie sa faca cum zice el pentru ca altfel plange si doamne fereste sa planga un razgaiat ofensat.
Sper sa il lanseze si sa lase prostiile altora.
Spor la construit

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Ode » Mar, 21 Iulie '20, ora 15:12

Asta doar asa ca sa adauge la scandalul si discutiile legate de Arctic Exploration si la aluziile legate de explorarea pentru petrol, gaze, si alte minerale in zonele arctice.

Daca tot au chef sa frece ridichea cuiva pentru jucarii/seturi/distractii care invata copii la razboi si violenta, cum ar fi sa se uite la GI Joe, sau la miile de jocuri video (ridicol de violente si de realiste).

Oameni cu minte de "desert turcesc"

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Vlad88 » Mar, 21 Iulie '20, ora 18:39

Nu stiam de set si de scandal.
Acum vreau un V-22 Militarizat.
Cat despre star wars nu o sa se atinga din 3 motive:
1. Bani.
2. Ipocrizie din partea lego.
3. Astia cu cancel culture, Snowflakes, ofensatii de serviciu ( mai am denumiri destule pt ei ) deja sunt infiltrati in Lucasfilm si Disney.

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Vlad88 » Mar, 21 Iulie '20, ora 19:31

Mi-am adus aminte de secventa asta din Lord of War. :))) https://youtu.be/cHNl33dmDxA?t=179

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 21 Iulie '20, ora 20:54

Criminala scena din Lord of War, se aplica destul de clar la unele seturi :)) Cat despre SW, da, asa e. Dar LEGO nu e SW, deci inca se poate ataca din directia asta.

Ce mi se pare culmea e ca nu se leaga nimeni de aeronave 100% militare care sunt prezente in seturi sub forma de aeronave de acrobatie sau de transport. De exemplu F-35 Lighning II, F4U Corsair, C-27 Spartan, hibridul Mi-26/Kamov Ka-29, C-47 Chinook, cateva trainere si un elicopter naval mediu ASW/SAR. Exemplele astea sunt doar Technic, daca m-as lua de city si creator lista ar fi destul de lunga. Adica sunt in lista asta aeronave care nu exista in varianta civila/de acrobatie si nici nu vor exista, dar s-au suparat ne0f@sc1st11 fix pe varianta civila a V-22... Aeronava care e laudata in cercurile militare tocmai pentru abilitatea de a face misiuni umanitare si SAR

Amu daca ar avea o tara de minte corporatistii de la LEGO ar da un anunt ca un procent din vanzarile pentru aeronava de cautare si salvare se va dona catre covid research sau alta porcarie de public relations. Daca retrag setul de dragul unui grup de snowflakes, luna viitoare va aparea alt grup care va cere retragerea altui set, apoi inca un grup, inca un set, si tot asa, pana ne trezim ca se anuleaza abuziv temele noastre preferate.

Imi amintesc de un meme drag: 2020 nu poate fi mai rau de atat. Lego in iulie: tine-mi berea
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Vlad88 » Mar, 21 Iulie '20, ora 21:56

Pe ideea asta trebuie sa interzica orice camion Pick-up in special alea Toyota looking pentru ca.... you know.
Sa nu mai vb de seturile alea city cu Jungle de aveau un camion foarte rusesc doar ca era orange si o Semi-senilata.
A si piesele BAR pt ca seamana a tevi, seniilele 99% din vehiculele pe senile sunt militare :)))

Also Leftarzilor le e frica de Elicoptere. :)))

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Iulie '20, ora 00:26

Imi place argumentul cu crimele si atrocitatile :)) V-22 nici macar nu are armament, e doar un transportor. Da, intr-adevar exista un proiect intern DoD pentru montarea unei turele ventrale, dar e doar un proiect intern, nu e o cerinta de development a platformei cum a fost de exemplu cu UH-1Y Venom. Cu logica asta daca imi iau un Sian si ii trantesc o mitralera pe acoperis atunci LEGO nu mai are voie sa vanda 42115 pe motiv ca e un vehicul de lupta al infanteriei, chiar daca originalul n-are nicio legatura :)) :))

Pentru frumusetea asta dk bluish gray mi-am pus intrebarea daca n-ar fi mai bine sa renunt la Crocodil si sa sparg banii pe V-22. Daca LEGO da degetul mijlociu fanilor, nu mai pupa bani de la mine pe niciun set sau piesa :anim-devil:
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Vlad88 » Mie, 22 Iulie '20, ora 00:31

Au anuntat ca renunta la asta. Cred ca poti cauta alte investitii. :)))

Eu zic sa avem niste V-22-uri in diverse scales la urmatoarea expozitie, asa ca gest WInston ma intelege. :)))



Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Iulie '20, ora 11:00

Tocmai am vazut anuntul Mironei pe Facebook. Mna, asta e. Niciun ban la LEGO sau Bricklink de amu incolo. Am destule piese sa ma descurc cu MOCuri, iar daca chiar am nevoie de ceva, prefer sa fac sacrificii pentru principiile mele morale. Nu ma implic in politica, de aceea nu vreau sa sustin o companie care se implica in politica, in special nu o companie care isi sacrifica fanii loiali pentru a-si semnala virtuozitatea politica.

@Vlad88 pentru Space Marines carrier deja am facut niste mock-upuri de transportoare inspirate de CH-54 si LAAT/c, nu mi-e greu sa le reconstruiesc in V-22uri :anim-devil: Sa-l parafrazez pe clovnul meu preferat, Make Osprey Great Again :anim-cryingwhilelaughing:
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Vlad88 » Mie, 22 Iulie '20, ora 12:23

Marius MOGA ? :)))

Nu stiu daca reusesc sa fac pentru warhammer. Dar simt o nevoie adanca sa fac niste mocuri cu Elicopetere. Aici ma gandesc la Black Hawk Down si e o scena misto in Narcos. :)))

Comunitatea a reactionat destul de ok. Ma asteptat sa fie mult mai multe aplauze scriptate.
Sunt unii care aplauda dar e minoritatea bizara. :)))

pufarine
guraliv
guraliv
Mesaje: 167
Membru din: Joi, 07 Iunie '18, ora 12:01
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/195613980@N08/

Re: Review-uri la seturi pe site-ul Rolug

Mesaj de pufarine » Lun, 27 Iulie '20, ora 14:01

pe emag apare stoc epuizat.
https://www.emag.ro/lego-technic-bell-b ... ction=view
a pus careva mana pe el? sau l-au pus doar ca sa le iasa bilantu.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 27 Iulie '20, ora 18:25

In 1 august trebuia sa fie lansarea, deci n-ar trebui teoretic sa fie la vanzare (eventual la precomanda). Dar cum s-a anulat lansarea... Am inteles de la altii ca sunt magazine prin Europa care aveau in stoc V-22ul si asa la mica intelegere sunt la vanzare. Dar mna, asta numai daca te stii cu vanzatorul atat de bine incat sa fi privilegiat la astfel de informatii
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de Vlad88 » Lun, 27 Iulie '20, ora 18:37

Sigur era in Stock la retailers, posibil sa apara pe sub mana chiar si la niste magazine.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 28 Iulie '20, ora 19:24

lapsanszkitamas scrie:
Lun, 27 Iulie '20, ora 18:25
Am inteles de la altii ca sunt magazine prin Europa care aveau in stoc V-22ul si asa la mica intelegere sunt la vanzare

Imagine
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook