10277 Swiss Crocodile

Scrie răspuns
Modular Alex 77
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 81
Membru din: Mar, 19 Decembrie '17, ora 19:55
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/modularalex77/

10277 Swiss Crocodile

Mesaj de Modular Alex 77 » Vin, 19 Iunie '20, ora 23:53

Nu știu exact ce să zic, mi se pare că arată foarte bine și a picat de nicăieri, cel puțin pentru mine. Sunt curios cu ce preț va ajunge la noi

https://www.lego.com/en-us/product/croc ... tive-10277

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: 10277 Swiss Crocodile

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 20 Iunie '20, ora 18:34

Executia lasa de dorit, in contextul in care nu e tren city ci un tren creator/expert, adica lumea se asteapta sa fie mai degraba frumos decat "playable". Totusi, zvonurile zic ca este primul dintr-o serie de seturi cu material rulant destinate AFOLilor, deci putem fi pozitivi ca urmatoarele vor fi mai bune. Sunt cateva aspecte ale setului care sincer, nu inteleg de ce nu au fost facute cu piese si tehnici superioare, spre exemplu modul de cuplare a unitatilor motoare cu sectiunea centrala, biela si cuplarea ei, izolatorii pantografelor etc. Sunt zeci de MOCuri Ce 6/8, inclusiv proiecte Ideas, TLG se putea inspira de la ele pentru a face un set mai reusit pastrand un numar similar de piese/pret/playability, cu sacrificarea motorizarii.
Personal nu sunt un fan al Krokodililor, nici bestiile reale, nici setul asta. Dar acestea fiind spuse, la 99EUR RRP european, mi se pare un fenomenal donator de piese specifice pentru trenuri mai reusite. Maroniul ala e superb pentru a crea multe locomotive europene, ca sa nu amintim ca doar rotile mari costa 100+ ron luate separat. Mi se pare un bun set de inceput MOCuri feroviare realiste, spre deosebire de trenurile city care sunt startere pentru trenuri city. Cu putin efort, piesele si tehnicile acestui set se pot folosi pentru a crea mai multe locomotive contemporane cu Ce 6/8, de exemplu electricele Kando (Austro-Ungaria, Italia, Elvetia) si dieselurile elvetiene.

Totusi ramane o intrebare: oare nu era mai intelept sa renunte la baza pentru a mai reduce din pret/a adauga mai multe piese (detalii) setului?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: 10277 Swiss Crocodile

Mesaj de Bricky » Dum, 21 Iunie '20, ora 23:51

Modular Alex 77 scrie:
Vin, 19 Iunie '20, ora 23:53
Sunt curios cu ce preț va ajunge la noi
450 lei.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1327
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: 10277 Swiss Crocodile

Mesaj de chyck » Lun, 22 Iunie '20, ora 13:26

lapsanszkitamas scrie:
Sâm, 20 Iunie '20, ora 18:34
Executia lasa de dorit, in contextul in care nu e tren city ci un tren creator/expert, adica lumea se asteapta sa fie mai degraba frumos decat "playable". Totusi, zvonurile zic ca este primul dintr-o serie de seturi cu material rulant destinate AFOLilor, deci putem fi pozitivi ca urmatoarele vor fi mai bune. Sunt cateva aspecte ale setului care sincer, nu inteleg de ce nu au fost facute cu piese si tehnici superioare, spre exemplu modul de cuplare a unitatilor motoare cu sectiunea centrala, biela si cuplarea ei, izolatorii pantografelor etc. Sunt zeci de MOCuri Ce 6/8, inclusiv proiecte Ideas, TLG se putea inspira de la ele pentru a face un set mai reusit pastrand un numar similar de piese/pret/playability, cu sacrificarea motorizarii.
Personal nu sunt un fan al Krokodililor, nici bestiile reale, nici setul asta. Dar acestea fiind spuse, la 99EUR RRP european, mi se pare un fenomenal donator de piese specifice pentru trenuri mai reusite. Maroniul ala e superb pentru a crea multe locomotive europene, ca sa nu amintim ca doar rotile mari costa 100+ ron luate separat. Mi se pare un bun set de inceput MOCuri feroviare realiste, spre deosebire de trenurile city care sunt startere pentru trenuri city. Cu putin efort, piesele si tehnicile acestui set se pot folosi pentru a crea mai multe locomotive contemporane cu Ce 6/8, de exemplu electricele Kando (Austro-Ungaria, Italia, Elvetia) si dieselurile elvetiene.

Totusi ramane o intrebare: oare nu era mai intelept sa renunte la baza pentru a mai reduce din pret/a adauga mai multe piese (detalii) setului?
:anim-yes:

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: 10277 Swiss Crocodile

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 22 Iunie '20, ora 15:29

Bricky scrie:
Dum, 21 Iunie '20, ora 23:51
450 lei.
Wow, sunt impresionat, pretul e chiar ok, avand in vedere ca pacificul Hairy Pot de la 80EUR RRP a ajuns la 420 RON in Romanistan. No, setul asta e "a must". Daca mai si prindem ceva promotie mica la el, gen 5-10% clar merita
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: 10277 Swiss Crocodile

Mesaj de Bricky » Lun, 22 Iunie '20, ora 16:49

Hmmm, se pare ca pretul a crescut de la postarea mea. Acum e 500. :anim-thinking: Reducere de 10% inca avem cu codul mentionat in sectiunea avantaje.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: 10277 Swiss Crocodile

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 03 Iulie '20, ora 11:18

Astia hateri care v-ati luat deja setul, faceti si voi un review romanesc pentru astia care inca n-am luat Krokodilu' :)) :))
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook