Lego Power-UP (PF 2.0)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Lego Power-UP (PF 2.0)

Mesaj de iuliand » Mar, 05 Iunie '18, ora 16:28

Ma gandeam ca putem aici sa discutam/speculam in voie pe marginea noului sistem PF Power-UP.

Pana acum cele mai complete informatii le avem din review-ul ui Sariel:
https://youtu.be/bjcasrQeKqY


Ce-mi place:
- comunicatie BT.
- receiver integrat in BB.
- butoanele rotative de pe telecomanda.

Ce nu-mi place:
- range-ul limitat la 3-5m in conditiile in care BT ar trebui sa ajunga macar la 7-9m.
- mufele wedo care nu sunt stackabile.
- butoanele de pe telecomanda nu mai au gauri pt axuri limitand posibilitatile de customizare.
- telecomanda nu are control proportional.
- momentan singura sursa posibila de energie sunt bateriile AAA.

Ce nu stim inca:
- daca va inlocui PF in seturile Technic.
- daca vor exista cabluri splitter pentru porturi.
- daca vor exista cabluri de adaptare la sistemul PF vechi.
- daca vor produce si o telecomanda cu control proportional. Ma indoiesc avand in vedere ca au aplicatie de mobil.
- la ce tensiune lucreaza motoarele. Am o banuiala ca motorul de wedo lucreaza la 3V si isi negociaza tensiunea cu BB-ul pe port. Daca este asa putem sa ne luam adio de la cablurile splitter. Decat daca nu au gasit cumva o solutie ingenioasa ca sa permita pe un cablu splitter un motor de 3V si unul de 9V simultan.

Speculatii:
- Probabil mufele we-do sunt necesare pentru cablul de 6 fire. Banuiesc ca cele 2 fire in plus sunt necesare pentru comunicatie ca sa negocieze cu perifericele tensiunea de alimentare si modul de comanda. Am o suspiciune ca avem de-a face cu un bus de comunicatie + alimentari + sens.

PS: Sunt sigur ca le vom ierta toate ereziile daca vor scoate un motor technic puternic si un BB Li-Ion capabil sa-l tina... :anim-smile:

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Lego Power-UP (PF 2.0)

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 05 Iunie '18, ora 16:56

Comunitatea de trenomani nu iertăm raza de 3 m.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Lego Power-UP (PF 2.0)

Mesaj de iuliand » Mar, 05 Iunie '18, ora 17:37

Din ce am vazut la Sariel pairingul se face la maxim 3m dar apoi comanda merge pana pe la 5m.

Totusi, de ce deranjeaza un range de 3m trenurile? O data ce i-ai dat comanda trenul poate sa se indeparteze oricat si nu cred ca se va opri chiar daca se pierde pairingul. Ramane de vazut, dar ar fi stupid sa fie altfel.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Lego Power-UP (PF 2.0)

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 05 Iunie '18, ora 17:46

E vorba de layouturile mari și trenurile serioase, care necesită control permanent (mai multe motoare/receptoare, varierea puterii pentru a trece curbele etc). Speed remote-ul avea multe neajunsuri, dar măcar asigura raza de 6-8 m în incintă acoperită.
Pentru chichițele cu 3 vagoane goale pe un oval e suficientă raza de 3-5 m
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Lego Power-UP (PF 2.0)

Mesaj de iuliand » Mar, 05 Iunie '18, ora 20:02

Mda, aici e o problema, ca nu mai poti comanda mai multe receptoare co singura telecomanda. Asta e problematic si la PF. Eu de exemplu la senilata mare aveam cate un receiver pe fiecare senila. Cu Power-UP n-as mai putea folosi o singura telecomanda. Poate doar aplicatia de mobil sa fie mai desteapta si sa poata face pairing cu mai multe receivere simultan, dar am mari indoieli ca au mers atat de departe.