Taj Mahal - re-release

Scrie răspuns
arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Taj Mahal - re-release

Mesaj de arathemis » Lun, 30 Octombrie '17, ora 20:35

Taj Mahal-ul se va relansa la sfarsitul lui Noiembrie. Pret 330 Euro/360 $/300 Lire - probabil 1700 lei.
Mai lipseste sa relanseze green-grocer sau fire brigade, si cred ca isi dau singuri cu firma in cap. Cred ca in momentul asta piata secundara simte echivalentul prabusirii bursei pt banci.
Orice set poate reaparea, daca ai destula rabdare.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 30 Octombrie '17, ora 20:59

Cancer pur, la fel ca și orice Deathstar/MF. La magazine vor costa X, in 2 luni se termină stocul, iar apoi le găsești sigilate pe BL și ebay cu 2,5X

Sper să le steie mâncarea în gât la toți reselleri profitori
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de iuliand » Mar, 31 Octombrie '17, ora 05:15

Sunt surprins de atata negativism... :)
Parerea mea e ca Lego are dreptul sa puna pe piata tot ceea ce crede ca se va vinde. Ma doare in cot de piata secundara si de clonele Lepin. Chiar imi surade faptul ca apare si factorul risc in ocupatia asta de "investitor" Lego.

Reactia mea la aflarea stirii a fost "Wow, in sfarsit as putea sa-l cumpar!", dar apoi am realizat ca n-am spatiu sa-l expun asa ca am cam renuntat la idee.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de Homersapien » Mar, 31 Octombrie '17, ora 08:08

apoi sunt in urma, si mausoleu este?! :D. Astia se bazeaza ca lumea habar nu are ce e acolo doar ca arata bine :D.

Si precum zice Iulian, daca e cerere pentru acest set de ce sa nu il refaca, la urma urmei e o afacere.

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de vitreolum » Mar, 30 Ianuarie '18, ora 20:24

Pentru ca o afacere de genul asta axata si pe piata colectionarilor e atat de profitabila pe cat de profitabila e si piata secundara. Nu e acelasi lucru sa ai in colectie ceva care valoreaza 2 lei (pe care ai aruncat un sac de bani) sau ceva care valoreaza cateva sute de euroi; in plus e mult mai usor sa arunci pe geam mia de euro pe un falcon cand ai in vedere ideea ca il poti da mai departe mai incolo macar cu banii investit.

Cat deapre atiutudinea asta hobby-istica fata de reselleri, nici nu pot sa spun cat de aberanta e.

1. Brick-ul nu ar fi fara ei. Imagine that.
2. Sa blamezi un investitor pentru ca a facut o investite inteligenta e o aroganta. Pretul e dictat de piata, nu de vanzatori.
3. Poate voi nu realizati cat de bine e pentru hobby faptul ca sunt multi reselleri care ineaca piata cu seturi si mentin exstenta lor pe piata, cat de mult reduce asta preturile. Daca n-ar fi asta, am cumpara seturile vechi la licitatii de relicve la preturi de n ori mai mari. Practic asta e un bonus pentru hobby si un minus pentru vanzatori.
4. Posibilitatea de a-ti tine in frau cheltuielile pentru hobby prin intermediul hobby-ului. Face un hobby a naibii de costisitor mai usor se digerat.

In plus, singuri afectati de rerelease-uri sunt fanii care au aruncat 5000e pe un flacon si au pierdut 4500e intr-o secunda; vanzatorii isi recupereaza investita. Daca vroiau sa faca ceva in privinta asta, trebuia s-o faca inainte sa se ajunga aici. Si evident, mare parte din cei afectati vor da vina pe vanzatori, nu pe prostia lor ca au dat atata pe un set sau pe lego ca a lasat sa se intample asa ceva.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de iuliand » Mie, 31 Ianuarie '18, ora 00:43

Viata nu este si nu ar trebui sa fie simpla. Hai sa nu plangem de mila nimanui ca nu e cazul aici. Resellerii fac asta pentru ca ei castiga bani si nu e nici o tragedie ca mai si pierd, asa e normal. Lego nu o sa faca re-release la toate seturile lor vechi asa ca sunt convins ca piata de resale nu e in pericol indiferent ce ar mai face Lego.
Iar cumparatorii nu ar cumpara daca nu ar avea banii. Daca nu aveau ce manca nu-si cumparau MF cu 5000€.
Lego nu a garantat niciodata ca nu face re-release-uri deci riscul a existat dintotdeauna in piata, atata doar ca unii l-au ignorat.
Mie personal imi convine. Ar fi si pacat sa nu ne bucuram cat mai multi de seturile deosebite din trecut.

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de vitreolum » Mie, 31 Ianuarie '18, ora 09:38

Nu plange nimeni de mila nimanui, eu vorbesc de atitudinea asta fata de reselleri raspndita prin hobby-uri (nu se aplica doar la lego), cum ca ei ar fi satana, care e o aberatie. Am zis deja ca nu ei vor fi cei afectati de rerelease-uri de genul asta. C-o fi vreun tampit printre ei care-a ales sa cumpere falcon cu 5000 visand ca va scoate 10, treaba lui. Dar asta e caz rar.

Problema e ca lego a ales sa imbratiseze piata colectionarilor cu seturile de genul asta, si n-o inteleg deloc. Lego nu a garantat niciodata ca nu face re-release-uri > asta nu merge asa, ca-n politica, nu spun ca nu, dar nici nu fac pana intr-un moment cand nu se astepta nimeni can pac, bag ordonanta. Ideea e ca lego e la curent cu preturile si ce inseamna o relansare dinasta si pe cine afecteaza. Si cu asta au aratat ca nu dau 2 bani pe ei. Pentru mare parte din colectionari si in special pentru hoarderii de cartoane, valoarea e un lucru cat se poate de important. Ideea de a detine un lucru valoros, rar va fi intotdeauna o atractie. La fel si parte cu "the chase is better than the catch", in momentul in care le oferi tot pe tava isi pierde mare parte din farmec. Iar in momentul in care colectia lor ajunge sa valoreze mai putin decat au dat pe ea, ajung s-o dispretuiasca. La lego nu e cazul inca, dar am vazut treaba asta in alte hobby-uri. Si incet ajung sa piarda o parte din ei. Unde e problema aici pentru noi? Astia sunt in principal indivizii care dau sumele idioate pentru seturile vechi si rare, si prin asta atrag cat mai multi reseller in joc, care prin numar mentin preturile mici. Get the idea?

Si ideea in sine de rerelease e ceva cu care nu sunt de acord. Lasand la o parte ca sunt multe alte lucruri de facut, rerelease-ul e lene, ar trebui lansat un model nou, imbunatatit cu tehnicile si piesele noi, nu tot cel invechit la un pret de 3 ori mai mare. Dar se vede ca a fost o decizie luata in graba si disperare fata de china; aparent si-au imaginat ca asta e cauza pierderii profitului, ca de aia da cineva 200e pe un falcon de la lepin, ca nu are lego unul de 800e pe piata. Riiiight. Nu preturile care au urcat enorm in ultimii 3 si lansarile prostesti (tie, xwing, xwing, tie, tie, xwing) ani sunt cauza.

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de Vlad88 » Joi, 01 Februarie '18, ora 13:13

Problema cu reseleri este in toate domeniile si ura pe care si-o atrag tine de ei si ce fac, de la lego, la Action figures pana si la haine si Adidasi. Cautati documentar despre reseleri de jordan sau supreme exact acelasi tipar se aplica si la lego.
Nu poti efectiv sa golesti un magazin si dupa sa dai la supra pret si sa te mai astepti sa fi iubit pentru asta, inteleg sa faci re-sale la ceva ce nu mai folosesti sa nu iti mai place din colectia ta de fan, dar cand ajungi sa traiesti din asta nu mai e hobby, este pura specula.
Ipotetic, sa zicem ca vreau eu x set cu pretul de retail 500 de lei si la noi in tara apare doar intr-un lego store in numar limitat de 10, nu stiu exact cand apare. dar un Gigel are intrare la magazin se stie cu baietii de acolo si le cumpara direct din depozit sau cum se intampla in state isi pune cort in fata magazinului cu o seara inainte si cumpara tot, Urmatoarea zi il pune pe OLX la pret dublu ce faci in situatia aia, pe cine sa ai mai multa ura pe speculator sau pe Lego ca a facut o editie limitata si acecepta sa se intample astfel de lucruri ?
Lego procedeaza bine la chestia asta din punctul meu de vedere, ei satisfac o cerere a pietii.
Mai presus de toate isi apara interesul lor de a vinde, ei nu castiga nimic la un re sale chiar pierd un potential client, asa ca daca scot chestia asta de limita de productie cine isi permite sa ia ceva la pretul lor o va face, chit ca trebuie sa stranga bani 2-3 luni , daca nu ai bani sa cumperi ceva in ziua lansari si trebuie sa astepti ziua de salariu e clar ca nu o sa ai de unde sa platesti taxa de specula, e normal sa ai posibilitatea de a cumpara ce iti doreste si dupa ceva timp, nu doar in ziua lansarii, poate unii au joburi adevarate la care trebuie sa fie si nu au timp sa stea cu cortul dupa un UCS MF sau o pereche de Jordan V.
Again sa fie o distinctie clara intre a investii intr-un set si a fi reseler/combinator, una e sa iei un set ca investitie poate valoareaza mai mult dupa cativa ani, alta e sa golesti magazinul si lasi alti fani fara posibilitatea de avea ceva ce isi doresc. ( vedeti baietii pe youtube in state cand sunt reduceri in walmart )
Legat de preturi, ele devin din ce in ce mai absurde si nu ma refer aici la taxa de lume a 3-a de la noi, iar ei in loc sa mai reduca din numarul de seturi si sa scada putin pretul fac exact opusul si ajung sa isi faca singuri concurenta si sa piarda bani prin faptul ca lumea e descurajata de preturi si numarul mare de seturi.

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de vitreolum » Joi, 01 Februarie '18, ora 15:18

"Again sa fie o distinctie clara intre a investii intr-un set si a fi reseler/combinator, una e sa iei un set ca investitie poate valoareaza mai mult dupa cativa ani, alta e sa golesti magazinul si lasi alti fani fara posibilitatea de avea ceva ce isi doresc. ( vedeti baietii pe youtube in state cand sunt reduceri in walmart )"

Pai astia sunt resellerii. Investitorii, vanzatorii, toti cei care cumpara un produs cu scopul de a-l revinde in loc sa-l foloseasca. Nu se face distinctie pe baza de moralitate. Ce zici tu acolo sunt scalperii. Nu poti judeca un grup pe baza actiunilor catorva indivizii. E cum ai zice ca, comunitatea lego e un grup de prosti pentru ca sunt cativa prosti printre ei. Cat despre saritul pe reduceri, eh, asta e un lucru pe care-l fac oamenii. Nu sunt reselleri cu nimic mai speciali. In clipul asta e esenta omului. :))

https://www.youtube.com/watch?v=lpR1DPn_ucY[/youtube]

Si cand vorbim de scalperi, vina e a distribuitorilor ca lasa un produs limitat sa fie cumparat in cantitati multiple. A baietilor din magazin care ii ofera accesul lui Gigel. A omenilor care nu au rabdare pana luna viitoare sa-si ia doza si au nevoie de ea AZI, fiind dispusi sa-i dea lui Gigel pretul cerut. Fara ei, Gigel nu ar avea paine. Nu poti sa fii o parte a problemei si sa urli in gura mare ca nu e bine asa. Le fel cum e cu biletele la concerte, le-a cumpara scalperul toate? Da-l incolo de concert, lasa-l pe scalper sa fie singurul din audienta, sa vedem daca va mai face prostia asta dupa ce ramane cu ele. Sa cumperi biletul de la el si dupaia sa urli ca te-a lasat ala fara bani? Sorry mate, nu vei vedea simpatie de la mine. Tot ce ai facut e sa-i dai oportunitatea sa-ti faca acelasi lucru si data viitoare. Bravo! Si tot respectul pentru scalper ca a profitat dupa prostia ta, cum e vorba aia, prostia se plateste.

Viata nu e asa usoara, sa ti se puna totul pe tava; statul de fan nu iti ofera nici un drept divin asupra unui lucru doar pentru ca esti fan. Ai exact acelasi acces la acel lucru ca oricine altcineva; ca nu ai aceleasi posibilitati, well, life's not fair. Pana la urma aici intra adevarata plangere de mila de care zicea Iulian; cumva oamenii au impresia ca a fi fani ai unui lucru le ofera mai mult drept asupra lui decat altcuiva. Sau ca modul in care folosesti produsul iti ofera alt statut. x construieste seturile si y le tine in cutie, lui x i se cuvin mai tare decat lui y, nu? Evident ca nu.

Problema e ca majoritatea celor inraitii nu fac distictie, pentru ca nu e un lucru care l-au experimentat. (CIne de aici a patit asta, sa cumpere un produs la un pret de 3 ori mai mare de pe olx ca nu au mai gasit din cauza ca au golit altii magazinele pentru revanzare (nu vorbesc de produse retrase)? Nimeni nu a patit.) Au citit pe forumuri ce zic altii ca ei si au ajuns peste noapte mari aparatorii al saracului fan care nu-si poate lua doza din prima zi, bagand orice vanzator in categoria repsectiva. Si in timpul asta vor profita de toate avantajele care le ofera reselerii (piese, pomaneli, acces la seturi exclusive care nu sunt disponibile decat in anumite regiuni, etc.) E o farsa aiurita. Le iese moralitatea si etica prin toti porii, ce sa zic.

"Mai presus de toate isi apara interesul lor de a vinde, ei nu castiga nimic la un re sale chiar pierd un potential client".

Gresit. Ei castiga exact acelasi lucru, cu diferenta ca a aparut un intermediar intre ei si client. Ca il cumpara clientul final sau resellerul care-l paseaza la clientul final, ei tot o singura vanzare vor face pe acelasi produs. E acelasi lucru cum e vanzarea prin toys r us sau orice alt intermediar. Doar ca aia au legitimitate, si aparent oamenii se simt mai bine sa indese banii in corporatii decat in vanzatorii mici. E mai onorabil asa. Toata lupta asta impotriva reselerilor e un teatru ca sa dea impresia ca fac ceva in privinta asta indivizilor care se dau cu capul de pereti ca reselerii aia si reselerii aialalta. Oricum de facut nu fac nimic in privinta asta decat acolo unde conteaza, in cazul produselor limitate. Si asa e si normal. De ce nu urla lumea si de cei care vand la jumatate de pret pe olx, ei nu ii fac pe lego sa piarada un potential client? Neah, moralitatea se aplica doar acolo unde se cere un pret mai mare, cel mic e cat se poate de onorabil, nu? :))

Si in final ajungem la argumentul meu favorit. Da. Joburi adevarate. Iar ne sare moralitatea in cap. Toti sunt la joburile alea adevarate in serviciul umanitatii, nu sa faca bani cat mai simplu si mai usor. Sau pentru ca nu au avut norocul/potentialul sa faca altceva in cazurile mai nefericite. Nici vorba. Toti vor sa traga din greu pentru binele comun. N-are nici o treaba cu invidia, ca ala face bani din camping in parcari (pentru mine asta suna a munca serioasa, putine joburi pot fi mai plictisitoare :)) ) in timp ce altii stau inchisi in birouri, nu dom'le, etica e cauza. Iar daca camperul ala isi permite sa goleasca un magazin de marfa, inseamna c-a avut si ala de-a face cu un job d-asta "adevarat", ca nu i-a picat servieta de bani din cer sa poata face asa ceva.

Fix asta ma deranjeaza, ipocrizia, atitudinea asta de cat de onorabili sunt toti cand vine vorba de subiect. Postari care nu sunt concluzii personale, pentru ca toti vin cu aceleasi 5 argumentele vehiculate pe toate forumurile de cand lumea si hobby-urile, bazate pe anumite cazuri izolate, cauzate de distributii gresite a unor produse anume, si fara nici o idee personala sau un exemplu personal. Pentru ca experienta in cazul asta e doar asa, din auzite, dar suna corect si trebuie sa ne aliniem sub ea.
Ultima oară modificat Joi, 01 Februarie '18, ora 16:27 de către vitreolum, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de adn2377 » Joi, 01 Februarie '18, ora 16:20

@@vitreolum +1

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de Vlad88 » Joi, 01 Februarie '18, ora 17:25

Ipocrizie din partea, mea ar fi daca as fi fost genul de om care e interesat de un hobby doar ca sa scoata un profit.
Personal mereu cand am gasit preturi bune la ceva am anuntat si alti colegi, desi puteam lejer sa horduiesc sa golesc raftul si sa scot un profit amarat de cativa zeci de lei. :))
Poate eu sunt ala prost ca nu ma calicesc.

Oricum dreptate ai legat de scalperi, vinovati sunt cei care incurajeaza astfel de practici ar trebuii sa aibe rabdare pana raman cu buza umflata si cu o gaura in stomac, dar din pacate oamenii se complac asa.
Eu unu zic pas la chestii de genul, cat despre exemple personale. iti dau unul foarte bun:
In Bucuresti este un outlet foarte mare la marginea orasului, a mers ok ani de zile gaseai chestii tari la niste preturi bune, pana au venit niste "reseleri" care au atras alti "reseleri" si acum ii vezi zilnic cu 2 ore inainte sa se deschida cum pazesc usa si cum se deschide oamenii o rup in goana sa prinda ce stiu ca ar putea vinde pe olx si FB, la aia mai fraieri.
Dupa 2 sau 3 experiente cu nemancati ca aia imi e sila sa mai trec pe acolo.
Asa ca eu mai prost din fire am ales sa-mi comand online ce vreau cu un pret mai mare cu 10%-20% pentru ca nu vreau sa incurajez asa ceva.
Din pacate pentru fiecare ca mine sunt 100 care pun botul la astfel de "servicii".

Daca esti resaler pe o piata unde orice nu doar lego, nu se gaseste prin sursa directa sau distribuitori. Poti sa vinzi acolo daca ai piata, bafta ta ai monopol faci ce preturi vrei.

Pana la urma lego sunt niste forme de plastic, valoareaza exact cat suntem dispusi sa platim pt ele. Iar pe mine personal orice re-release nu poate decat sa ma bucure ca si MF-ul, x-wingul, slave 1 etc. pot sa scoata cate vor, le iau pentru ce reprezinta pentru mine, nu pentru ce pret urmeaza sa aibe peste cativa ani. Si uneori e cazul sa intervina cand vad ca exista cerere pentru un produs mai vechi iar piata secundara se o ia la balaceanca cu preturile.

Asta e un exmeplu unde se va ajunge si cu lego daca continua chestia cu editii limitate, stock-uri mici si preturi mari.
https://www.youtube.com/watch?v=pUNc0C03trk

Cel mai bine lasam discutia asa ca parerile sunt pro si contra in functie de interese.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 01 Februarie '18, ora 17:40

Vlad88 scrie:
Joi, 01 Februarie '18, ora 17:25
Cel mai bine lasam discutia asa ca parerile sunt pro si contra in functie de interese.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Taj Mahal - re-release

Mesaj de vitreolum » Joi, 01 Februarie '18, ora 18:00

Eu zic ca mai merge din cand in cand si o discutie mai antrenanta, nu trebuie sa fie totul despre cat de mult suntem de acord unii cu altii. Face lucrurile mai interesante.

Ideea e sa lasam la o parte emotiile si interesele si sa discutam subiectul obiectiv. A se intelege clar, eu nu vreau sa pun resellerii pe un piedestal, eu am o problema cu o anumita atitudine raspandita prin hobby care ma scarbeste. Si cu care nu am chef sa ma asociez ca parte din comunitate. Daca tot lasam discutia, hai sa lasam si comentariile de genu "Sper să le steie mâncarea în gât la toți reselleri profitori", nu? Altfel invitam la dialog si cand ne trezim cu el, hopa!, nu mai vrem.

"Ipocrizie din partea, mea ar fi daca as fi fost genul de om care e interesat de un hobby doar ca sa scoata un profit."

Nu e nici o ipocrizie aici, nu e nici o lege ca un vanzator/investitor trebuie sa fie interesat de hobby pentru a comercializa produsele. Cunoscator/informat, da, absolut, atat pentru binele lui cat si al clientilor (din pacate nici asta nu se intampla prea des, dar nu are treaba cu subiectul de fata). E o simpla afacere.

Ipocrizia ar fi daca ai fi persoana care e interesata de hobby doar din prisma asta, si te-ai preface a fi mare fan lego. Din pacate de multe ori atitudinea asta e cauzata fix de reactia fanilor la adresa vanzatorilor, care nu stiu cum sa abordeze altfel o astfel de piata.