[Review]Lego Ultimate 8043s

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego Ultimate 8043s

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 10 Decembrie '16, ora 21:58

Consider ca 8043 este cel mai complex set full-RC produs de Lego si l-am dorit de cand s-a lansat. Din pacate pretul m-a impiedicat sa-l cumpar atat cand era in productie, dar si acum (preturile la SH sunt peste 1000ron). Din fericire, colectia mi-a crescut in cursul anilor si am ajuns sa-l pot construi (ce-i drept, nu in culorile originale) din piesele disponibile.

Asadar il aveam de ceva timp pe to-build list, insa m-am hotarat sa "complic" treburile si am construit varianta Ultimate, cu S-Brick (prilej numai bun sa mai scot S-Brickurile de la naftalina).
Instructiunile se gasesc pe site-ul lui Jurgen Krooshoop (http://jurgenstechniccorner.com/), fiind gratuite, foarte detaliate si in acelasi format cu cele de la seturi oficiale. Ce-i drept, sunt vreo 2-3 etape mai putin planificate, unde, pentru a monta cate-o piesa, trebuie sa demontezi alte 10, sau sa abuzezi de flexibilitatea plasticului din care sunt facute :x
Imi place ca se monteaza in asa fel incat poti urmari "circuitul" angrenajelor, iar in momentul cand conectezi un motor stii deja ce va pune in miscare. Sa nu intelegeti insa ca e un set usor de construit, sau cu o complexitate redusa! Doar ca instructiunile sunt gandite "liniar", spre deosebire de seturile noi, care au etape de zeci de pagini in care construiesti un ansamblu ce nici nu-ti dai seama daca inca face perte din modelul initial :p

Daca la 8043 sunt 4 motoare M (3 pt functii si unul pe post de selector), la Ultimate 8043s avem 6: 5M-uri si un XL. Cel din urma este introdus pentru a rezolva problema intalnita pe setul initial, unde bratul era ridicat cu greu de un singur M.
Avantajul la U8043s este ca toate functiile pot fi accesate simultan (daca ai vreo 4 maini), fara a fi necesara cutia de selectie ce genera frecare in plus prin angrenaje. Dezavantajul: 6 motoare !! :0

Desi s-a renuntat la cutia de selectie, observ ca motoarele tot au dificultati in actionarea functiilor. Pur si simplu sunt prea multe angrenaje, u-joint-uri si axuri lungi prin care transmite miscarea de rotatie. Ma gandesc ca la setul original problema e si mai evidenta.

Orticum, mi-a facut placere sa-l construiesc si inca sunt uimit de complexitatea lui. E foarte bun de joaca (recomand totusi sa-l tineti indoors) si arata foarte high-tech daca vreti sa-l expuneti.

Aveti mai jos un filmulet din care sa va convingeti de frumusetea modelului si de neindemanarea mea ca excavatorist:

Imagine
Ultima oară modificat Sâm, 10 Decembrie '16, ora 23:04 de către thedutch21, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: [Review]Lego Ultimate 8043s

Mesaj de iuliand » Sâm, 10 Decembrie '16, ora 22:43

:thumbsup:
Asta e setul dupa care am tanjit mult timp si mereu m-a ocolit. Niciodata n-am gasit motivatia sa dau 900lei pe el. Poate ar fi cazul sa-l construiesc si eu din piese ca sa ma lamuresc daca isi merita banii, desi mi-e tema ca dupa aia o sa fiu si mai putin motivat sa-l cumpar.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Lego Ultimate 8043s

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 10 Decembrie '16, ora 23:47

Super tare! Inca de dinainte de a trece la calea eretica a technicului mi-am dorit setul acesta. Acum ca am realizat ce minunat este dpdv al tehnicilor si functiilor, mi-l doresc si mai mult. Dar cand vad cate un pret pe BL si eBay, parca simt o mustrare de constiinta sa ma caiesc si sa revin la adevarata cale a CITYului :)) :)) :)) E chiar fain ca l-ai construit din propriile piese, sunt sigur ca a fost o experienta unica. Ca ai adus in discutie subiectul, m-am simtit indemnat sa vad pe rebrickable daca l-as putea construi. Surpriza, doar 9 piese +panourile imi lipsesc :D Poate dupa concurs voi face o tentativa la el
Multam de video, mi-a uns angrenajele cardiace :heart:
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

promo
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Mie, 28 Septembrie '11, ora 01:34
Contact:

Re: [Review]Lego Ultimate 8043s

Mesaj de promo » Sâm, 24 Decembrie '16, ora 04:54

Si eu l-am facut, dar fara Sbrick.
Intr-adevar, se misca mai greu in aceasta varianta si nu sunt asa multumit de performante.
In varianta standard se misca bine, singurul dezavantaj este ca trebuie trebuie folosita cutia de selectie.

Recomand Ultimate 42009 se misca foarte bine si e o placere sa te distrezi cu el.