[Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 17 Septembrie '16, ora 14:40

Acest set a fost lansat in vara lui 2015 si nu a avut parte de atentia pe care o merita, lumea fiind mai mult cu ochii pe Arocs (42043), Crawler Crane (42042) si 24H LeMans(42039).
Recunosc ca si eu am facut la fel, dar am decis totusi sa-l cumpar pentru panelurile albe. Prin decembrie l-am montat, l-am studiat si am realizat ca este un model grozav, dar n-am mai apucat sa va "povestesc" despre el... pana azi, cand l-am regasit intr-un dulap alaturi de seturi clasice puse la conservare :)

Modelul principal arata cam asa:
Imagine Imagine

Ca design respecta liniile unui hidroavion real Cessna 208 Caravan (http://www.seairseaplanes.com/aircraft-cessna208) convertit in avion pentru stingerea incendiilor. Ok, poate elicea e ceva mai mare si fuselajul mai putin aerodinamic, dar varianta Lego e usor de recunoscut si placuta overall. Combinatia de culori este buna pentru un scopul utilitar ce-l indeplineste, insa am impresia ca s-a pus accentul prea mult pe stickere (pe care eu nu le aplic de obicei).

La fel ca in cazul setului 9394, partea tehnica este cea care surprinde. Aici avem numeroase functii pentru un set de numai 578 piese.
Nu ma pricep la aeronautica, asa ca l-am intrebat pe Google care sunt elementele unui avion. Cred ca link-ul asta e util pentru a intelege despre ce vorbim in continuare: http://ilmuterbang.com/images/stories/T ... rfaces.jpg
Asadar, la modelul nostru avem elevatoare si eleroane mobile cu ajutorul unei "manse" aflate in partea superioara a fuzelajului. Miscand mansa stanga-dreapta, un angrenaj de roti "dintate" (http://brickset.com/parts/4248204) roteste axurile pe care se afla eleroanele ( cate 2 liftarmuri de 11)
Imagine

Bineinteles, eleroanele se deplaseaza in sensuri opuse. Ex: miscand mansa spre stanga, eleronul drept coboara, iar stangul se ridica, aplecand (in realitate) avionul spre stanga.
Imagine Imagine

Elevatoarele sunt conectate la mansa prin "ball-joints", cu ajutorul pieselor: http://brickset.com/parts/4211711 si http://brickset.com/parts/4211026. Manevrarea mansei fata-spate actioneaza elevatoarele, ducand (in realitate) la coborarea/urcarea avionului in altitudine.
Imagine Imagine

Miscarea biaxiala a mansei este simpla si eficienta, comanda catre eleroane si elevatoare fiind precisa. O lectie buna de mecanica parghiilor! :)
Imagine Imagine

Carma avonului (rudder-ul) poate fi manevrata doar manual. In realitate, carma face avionul sa vireze botul stanga-dreapta.
Imagine

Motorul boxer in 2 pistoane si elicea avionului sunt actionate de niste roti bine ascunse in trenul de aterizare (cel putin din lateral). Axurile si angrenajele folosite pentru a transmite rotatia sunt uratele si strica designul modelului cand este privit din fata.
Imagine Imagine

Fiind un avion pentru stingerea incendiilor, avea nevoie de un loc pentru stocarea apei. Acesta se regaseste in fuselaj, iar eliberarea apei se face printr-o trapa:
Imagine Imagine

Aceasta este deschisa prin apasatea unui "buton" aflat deasupra de carlinga. Sistemul este simplu: un ax apasa pe baza trapei pentru a o deschide, iar un elastic o inchide
Imagine Imagine

Rezultatul: stingerea incendiilor! :)
Imagine

Ca rezumat, avem un set dragut, cu multe functii si plin de paneluri bune la MOCuit. Dimensiunile modelului sunt impresionante pentru numarul de piese din cutie si mai ales pentru pretul la care poate fi achizitiponat (l-am vazut recent si la 130ron pe OLX). Asa ca ... go get it! Merita! :D

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: [Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Mesaj de Matei_B » Dum, 18 Septembrie '16, ora 10:04

thedutch21 scrie: Asadar, la modelul nostru avem elevatoare si eleroane
bun. "evalatoarele" (profundorul) se gaseste la coada pe ampenajul orizontal (lego nu a inclus decat amp. orizontal fara profundor)
pe aripa aproape de fuselaj sunt flapsurile iar la capetele aripii sunt eleroanele :)

si mie imi place foarte mult setul deoarece l-au facut sa arate cat mai realistic :thumbsup:

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Mesaj de thedutch21 » Dum, 18 Septembrie '16, ora 11:28

Matei_B scrie: "evalatoarele" (profundorul) se gaseste la coada pe ampenajul orizontal (lego nu a inclus decat amp. orizontal fara profundor)
true! la scara asta cred ca era mai greu de transmis miscarea unor elemente asa mici, cum ar fi trebuit sa fie elevatoarele. totusi, e un compromis bun...

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: [Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Mesaj de Matei_B » Dum, 18 Septembrie '16, ora 11:53

thedutch21 scrie:
Matei_B scrie: "evalatoarele" (profundorul) se gaseste la coada pe ampenajul orizontal (lego nu a inclus decat amp. orizontal fara profundor)
true! la scara asta cred ca era mai greu de transmis miscarea unor elemente asa mici, cum ar fi trebuit sa fie elevatoarele. totusi, e un compromis bun...
da, merita!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 18 Septembrie '16, ora 13:41

E bun ca donator de piese?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: [Review]Lego 42040 "Fire PLane"

Mesaj de Matei_B » Dum, 18 Septembrie '16, ora 14:33

lapsanszkitamas scrie:E bun ca donator de piese?
de panouri albe