Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Scrie răspuns
danb1974
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 23
Membru din: Dum, 07 Septembrie '14, ora 17:16

Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de danb1974 » Vin, 02 Ianuarie '15, ora 17:09

Wow, 2606 piese... pacat ca doar functiile macaralei sint motorizate, si converstii gen ultimate 42009 nu sint la-ndemina mea

Si prima intrebare, la mine bratul macaralei nu coboara suficient ca sa se propteasca pe cabina. M-am uitat de 3 ori peste cuplarea dintre actuatoare (asa se numesc?) si ansamblul oval legat de brat, si am facut-o ca in poze, pozitia din mijloc.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de iuliand » Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 11:57

Eu nu am setul dar parca îmi amintesc ca am citit undeva ca poate fi o problema acolo daca nu montezi o piesa cum trebuie. Mai verifica inca o data pas cu pas instrucțiunile de construcție pentru cuplarea actuatoarelor si fii atent la orientarea pieselor. Din păcate nu îmi mai amintesc unde am citit/vazut asta...

danb1974
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 23
Membru din: Dum, 07 Septembrie '14, ora 17:16

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de danb1974 » Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 16:23

Am gasit o greseala tot comparind cu pozele altora, actuatoarele erau montate cu "verdele-n jos". Le-am intors, dar tot nu coboara bratul suficient. Pina una alta din piesele ramase am folosit un ax si am facut o "propta" desupra cabinei, intra la mare arta intre doua piese existente.
IMG_0819 copy.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de Ode » Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 18:06

Stiu ca e mult de munca, dar cred ca trebuie sa desfaci si sa reconstruiesti complet ansamblul de actionare al bratului.
Eu am facut modelul, si nu am avut probleme deloc, bratul coboara fix pe cabina.

Spor la investigatii detectivule :)

danb1974
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 23
Membru din: Dum, 07 Septembrie '14, ora 17:16

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de danb1974 » Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 18:16

Acuma totul arata ca in poze doar ca nu coboara chiar ca in poze. Il las asa. Tinind cont ca transmisia merge brici nu cred sa fi ratat ceva major.

Asa, inca doua chestii:

- by design extensia bratului si coborirea cirligului se cam fac intercalat, dar necesita de fiecare data schimbarea sensului motorului. Solutie simpla, infasurarea sforii pe tambur invers decit in manual.

- aparent nu toti constructorii tin cont de asta: toate angrenajele trebuie verificare pe masura ce sint asamblate si toate trebuie sa aiba un minim de joc cit sa nu apara frecari inutile.

Am vazut plingeri de pe net ca nu le merge coborirea picioarelor de sprijin ca e motorul prea slab. Nu e, la mine merge bine, doar ca actuatoarele cu pricina si constructia mecanismului de la picioare introduc frecari. Daca si restul transmisiei e strinsa bine si nu merge liber, atunci intr-adevar motorul nu face fata.

La fel am vazut plingeri cum ca au asamblat jucaria si nu merge o parte din transmisie. Cum e foarte complexa (pe undeva pe la o suta de roti dintate? sau nu stiu eu sa numar? cf inventar 17+11+4+3+23+1+19+16+3+3+27), e usor sa gresesti.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de iuliand » Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 19:31

Citește articolul asta:
http://www.technicbricks.com/2013/07/tb ... ne-mk.html
Are poze detaliate si niste comentarii interesante legate de montajul actuatoarelor.

danb1974
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 23
Membru din: Dum, 07 Septembrie '14, ora 17:16

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de danb1974 » Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 22:09

Am vazut chestia ca cica nu e buna comanda actuatoarelor ca rotitele sint pe parti diferite

Sincer eu nu pricep ce vor aia, nu conteaza din ce parte le ataci cu roata dintata intermediara. Actuatoarele sint evident actionate in aceeasi directie, ca doar ambele executa aceeasi comanda. Trebuie doar la montare sa te asiguri ca sint in fix aceeasi pozitie (ex. complect retractate) ca sa nu preia unul din ele toata sarcina bratului. Sint 99.99% convins ca toata pictura cu unghiuri si sensuri e total gresita, input shafts la actuatoare nu se invirt in oglinda.

In mod haios ale mele nu se comporta perfect simetric (unul tinde sa se intepeneasca la capat) dar nu le-am desfacut sa vad ce e inauntru. Si nu am probleme cu ridicarea bratului. Oricum micile diferente sint "inghitite" de flexibilitatea "constructiei".

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de iuliand » Dum, 04 Ianuarie '15, ora 03:36

Probabil. Eu sincer nu am stat sa imi bat capul cu ce zic aia pentru ca nu sunt interesat de subiect neavand setul... M-am gândit ca poate îți e de ajutor, dar se pare ca nu... :)

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: Intrebari 42009 (Mobile Crane Mk II)

Mesaj de tlg2014 » Lun, 05 Ianuarie '15, ora 10:20

Postezi niste poze sa vedem care ii problema?
Eu nu am avut problema asta cu 42009.