[Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de thedutch21 » Mar, 19 August '14, ora 22:40

Acest set mi-a atras atentia inca de cand au aparut primele poze neoficiale cu el. Este un Pickup Truck aratos, cu suspensie inalta si multe paneluri rosii, bune de "imbracat" MOCuri. Din start am observat la el mai multe spatii goale, traduse pt mine in locuri pt PFuri :D

Asadar, pe scurt, avem:
Nr piese: 1058
Lansat: august 2014
Pret: 99$ (pe Lego Shop) / ~420 lei in RO

Sa incepem cu ambalajul...
Cutia este in noua tendinta ecologica a LEGO, deci mai mica, cu piesele ceva mai inghesuite. In principiu sustin aceasta schimbare, insa acum vad si dezavantajele: cartile cu instructiuni au venit putin cam strambe, iar un sticker mi se dezlipise de pe folie si "se asezase" frumusel pe una din paginile cartii 1. Cand am incercat sa o desprind, am reusit sa rup pagina :((

Imagine

Cum nu tin mult la carticelele cu instructiuni, am trecut repede peste tragedie, insa LEGO ar putea evita mahnirea unor colectionari prin asezarea cartilor si stickerelor intr-o pungulita.

Piesele sunt diversificate, unele mai rare, altele mai putin, dar utile in MOCuri. Cateva din piesele mai noi/rare, ar fi:

Imagine- un panel mai ingust, de 3L

Imagine - o piesa 2/3 pin si 1/3 ax, ce pare a fi tot mai des intalnita

Imagine - "H"-ul utilizat ca structura de rezistenta, al carui fan m-am declarat si in review-ul setului 42021

Imagine - un ax nou (pt mine) cu opritor, de 5L, mai mare dacat cel obinuit, de 4L

Imagine - o piesa alba mica, ce poate e mai intalnita de colectionarii de City, pe care la acest set au folosit-o ca limitator al cursei suspensiei.

Ar mai fi de mentionat noii butuci de roti, folositi si la setul 42000:
Imagine

Constructia setului dureaza cam 3 ore si e interesanta, dar nu spectaculoasa.
Se incepe cu puntea spate (cu suspensie independenta si diferential) si mecanismul de ridicare a benei. Urmeaza sistemul de directie, impreuna formand sasiul. Sasiul este destul de rigid si ne da o impresie asupra lungimii Pickup-ului (~50 cm).

Imagine

Imagine

In continuare instructiunile (suficient de detaliate) ne ajuta sa construim cabina truck-ului. Din start imi dau seama ca ceva nu e bine... Inginerii LEGO au gandit o cabina disproportionata, cu scaune si spatiu interior pentru pitici, daca luam in considerare restul masinii. Mai tarziu am inteles de fapt motivul...

Imagine

Asamblarea puntii fata si a motorului V6 sunt destul de interesante. Sub bara de protectie isi face loc si un troliu.

Imagine

Urmeaza bena si rotile, iar jucarioara este gata!

Imagine

Imediat am remarcat ca acest set este destul de mare in comparatie cu ambalajul sau, ceea ce-mi place:

Imagine

Postura masinii este putin aplecata spre fata, ca la un pick-up adevarat. In spatele scaunelor, mascat de tevile de esapament, se afla un spatiu pregatit pt un battery box mare. Acum am inteles de ce spatiul din cabina este asa inghesuit!

Imagine

E clar ca LEGO a gandit acest model pt a fi motorizat, din moment ce au pregatit exact locul unde vine montat motorul M, ce asigura ridicarea/coborarea benei, sau manevrarea troliului. Sub cabina se regaseste selectorul intre aceste 2 functii, selectia facandu-se printr-o parghie din dreapta scaunului pasagerului.

Imagine

In modul "manual" functiile sunt actionate printr-o rotita aflata sub usa din dreapta. Bena este ridicata de un actuator mic, iar troliul e actionat printr-un mecanism cu melc. As fi preferat totusi ca LEGO sa motorizeze aceste functii din start, cum au facut la 8297 si 8070. Probabil tin sa vanda seturi PF separat, pt un profit mai mare: seturile 8297 si 8070 au un numar asemanator de piese (chiar mai mare) si erau doar cu aprox 10-20$ mai scumpe, in timp ce un set PF (8293) este cam 30-40$...

Imagine

Buun... revenind la setul nostru, as vrea sa laud putin suspensia care, desi putea avea o cursa mai mare (probabil m-am obisnuit cu TTurile mele), este foarte bine realizata si potrivita ca duritate, chiar si daca se adauga un battery box si 2-3 motorase PF.
Imi place foarte mult si motorul V6, cu admisia (cred ca aia reprezinta) scoasa deasupra capotei. Aceasta da un efect de "customized" ;) , alaturi de bull-bar si farurile de pe acoperisul cabinei.

Alte feature-uri ar fi: directia - destul de reusita, usile ce se deschid, oglinzi reglabile (manual, ca pe Dacia 1300 :) ) si usa spate a benei ce poate fi rabatata.


Personal sunt multumit de achizitie, mai ales ca am reusit sa-l cumpar dintr-un Lego Shop la 100$. In timp cred ca asta va fi tendinta de pret si la noi (sper ca undeva la 350ron in magazine). Vad ca ocazii il are deja la 310 ron :0 (ocazii, dai o bere pt reclama).

Sunt foarte incantat de ideea ca pot sa-l motorizez usor... deja am cateva idei, asa ca vor urma poze/filmulete si cu vaianta full-RC. Apoi design-ul mi se pare unul reusit, chiar daca are interiorul cabinei putin disproportionat.

Ca nota finala i-as acorda un 9.



P.S. Imi cer scuze pt calitatea pozelor, dar imi este mai comod sa folosesc telefonul mobil decat camera foto :p
Mai multe poze gasiti pe contul de flickr:
https://www.flickr.com/photos/73443991@N06/14785998539/
Ultima oară modificat Mie, 20 August '14, ora 12:49 de către thedutch21, modificat de 5 ori în total.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de iuliand » Mar, 19 August '14, ora 23:57

Super!
Trebuie sa-mi pun si eu laba paroasa pe setul asta... :D

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de braker23 » Mie, 20 August '14, ora 09:39

Me too! Mersi mult pentru review, eram curios ce parere ai :)
Varianta motorizata, crezi ca ar avea sanse sa castige un TT?

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de thedutch21 » Mie, 20 August '14, ora 11:58

braker23 scrie:Varianta motorizata, crezi ca ar avea sanse sa castige un TT?
Setul asta are o problema: tractiune doar pe spate. S-ar putea face 4X4, insa probabil trebuie renuntat la motorul V6. Deci.. DA! se poate transforma intr-un TT, dar cu ceva mai multa munca :p

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 20 August '14, ora 12:07

Fain review, aproape mai convins sa ma cadorisesc cu unul. Daca eram fan technic, deja l-as fi comandat. But the City "is strong with this one". Apreciez efortul depus pentru review :D
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de AlexDesign » Sâm, 23 August '14, ora 13:17

Mersi de review danezule, deja strang bani ca sa imi iau si eu setul :D (ar fi primul set technnic pe care as da bani, restul le primisem :D )

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 28 August '14, ora 09:53

AlexDesign scrie:danezule
*olandezule
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de thedutch21 » Joi, 28 August '14, ora 12:19

Nu-i bai! :p
Sa ne zici o parere despre set can ti-l cumperi! Eu deja lucrez la varianta motorizata :D

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 28 August '14, ora 17:37

thedutch21 scrie:Eu deja lucrez la varianta motorizata :D
Mno, de aia sunt chiar curios. Va deveni un RC complet?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
mihai_9600
tăcut
tăcut
Mesaje: 19
Membru din: Mie, 26 Noiembrie '14, ora 19:26
Localitate: Poland

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de mihai_9600 » Sâm, 05 Septembrie '15, ora 00:05

...Un an mai tarziu imi iau si eu setul asta si il motorizez, initial dupa videoul lui Sariel. Mare dezamagire am avut cand au inceput sa trosneasca cv-jointurile de la puntea spate, chiar si pe plat cand schimbam brusc directia de mers. E prima data cand transmit propulsia prin cv-joints si nu credeam sa fie asa fragile. Nu s-au stricat de tot, dar au urme de uzura si se misca mai greu.

Apoi am inlocuit cele 2 motoare L cu un XL si cv-jointurile cu un u-joint, iesindu-mi o suspensie cam ca la Tatra (bratul rotilor oscileaza in punctul de rotatie al u-jointului). Se misca mai bine asa, singura problema ramanand link-urile de directie ale puntii fata care sar din rack la fiecare obstacol major.

In concluzie sunt cam dezamagit de comportamentul butucilor cand sunt motorizati, ei fiind principalul motiv pt care am luat setul asta. Bine ca nu am luat 24h car...

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review] Lego 42029 Customized Pick up Truck

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 05 Septembrie '15, ora 22:16

Incepusem si eu sa fac varianta lui Sariel, dar torsiunea in "cardan" m-a determinat sa renunt. Am pus un singur XL, in spatele diferentialului (motorul cu pistoane nu mai functiona), dar nu am avut probleme cu joint-urile. Ce-i drept, XL are turatie mai mica detat L.

M-ai facut curios de treaba asta, mai ales ca la urmatorul MOC ma gandeam sa folosesc un motor RC cuplat la cv-joint.