City 2014

Avatar utilizator
benny07
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 230
Membru din: Vin, 02 Martie '12, ora 19:03
Localitate: Cluj, Campia Turzii
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de benny07 » Lun, 25 Noiembrie '13, ora 18:59

Ce sa se lase unite ? Ca eu ziceam ca tema "Town" sa cuprinda tot ce NU exista in "CITY" adica nu are ce sa ramana unit . Citeste bine inainte sa comentezi aiurea.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de AlexDesign » Lun, 25 Noiembrie '13, ora 21:50

Am citit bine numai ca am inteles prost. Vroiam sa zic ca nu ar trebui nustiu cate serii pentru ceva ce poate ramane unit. Savy?

Avatar utilizator
rere1234
guraliv
guraliv
Mesaje: 142
Membru din: Vin, 28 Iunie '13, ora 18:07

Re: City 2014

Mesaj de rere1234 » Mar, 26 Noiembrie '13, ora 08:54

Fine seturi. Le gasiti si pe brickset.com : http://brickset.com/browse/themes/?Page=5&theme=City

Avatar utilizator
zozo_danutz
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 416
Membru din: Vin, 07 Septembrie '12, ora 20:10
Localitate: Iasi si Danemarca

Re: City 2014

Mesaj de zozo_danutz » Joi, 30 Ianuarie '14, ora 21:04

LEGO is fun!

Avatar utilizator
benny07
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 230
Membru din: Vin, 02 Martie '12, ora 19:03
Localitate: Cluj, Campia Turzii
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de benny07 » Vin, 31 Ianuarie '14, ora 11:17

Nu sunt impresionat... Slabute trenurile :)

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: City 2014

Mesaj de mrdc » Vin, 31 Ianuarie '14, ora 12:11

Intr-adevar. Aveam asteptari de la cel albastru, de marfa. Dar acum se poate constata clar ca:
- are destule stickere
- locomotiva e cam mica (practic o mare parte e battery box-ul albastru)
- locomotiva are niste piese mari pentru cabina
Totusi e bine ca nu ne mai baga pe gat "flexible tracks" :)

sstanescu
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 46
Membru din: Vin, 28 Decembrie '12, ora 14:30

Re: City 2014

Mesaj de sstanescu » Sâm, 01 Februarie '14, ora 19:08

Si eu sunt cam dezamagit de cel de marfa, ma asteptam la mai mult avand in vedere ca sunt ceva modele interesante pe Cuusoo. Nici vagoanele nu ma dau pe spate, destul de slab dpdv al meu. Insa ma bucura gara (e cam aiurea sa ai multe trenuri si doar una mare si alta mica). Cel alb, iar cred ca era un bullet-train mai interesant pe cuusoo (toata fata aia e o piesa mare si alba?!?).

gallgeorge
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 490
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 20:55
Localitate: Iasi
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de gallgeorge » Sâm, 01 Februarie '14, ora 19:15

Gara e destul de interesanta , iar bullet-train-ul e ok, dar era mai fain daca partea din fata era construita din piese.
Trenul de marfa e cam "subred", vagoanele cam goale..., locomotiva e interesanta dar albastrul ala e putin prea turbat.

Avatar utilizator
Cloud
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 450
Membru din: Dum, 17 Octombrie '10, ora 21:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de Cloud » Sâm, 01 Februarie '14, ora 20:35

Trenul de pasageri arata bine comparativ cu cel vechi. Pare a fi model japonez :)

Avatar utilizator
benny07
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 230
Membru din: Vin, 02 Martie '12, ora 19:03
Localitate: Cluj, Campia Turzii
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de benny07 » Sâm, 01 Februarie '14, ora 23:52

Mi se pare ca trebul de pasageri din anul asta seamana prea mult cu trenul de pasageri din 2006 :)Si ala avea fata dintr-o bucata mare de plastic.
Culoarea trenului de marfa din anul asta e foarte naspa , adica dupa un verde ,galben , si rosu ar fi urmat un grii sau o combinatie de 2 culori :D sau stiu si eu o culoare mai faina nu albastrul asta , arata groaznic, ca locomotivele de la GFR... Trist :)

gallgeorge
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 490
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 20:55
Localitate: Iasi
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de gallgeorge » Dum, 02 Februarie '14, ora 00:00

@benny ai mare dreptate !!!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 02 Februarie '14, ora 14:16

benny07 scrie:Culoarea trenului de marfa din anul asta e foarte naspa , adica dupa un verde ,galben , si rosu ar fi urmat un grii sau o combinatie de 2 culori :D sau stiu si eu o culoare mai faina nu albastrul asta , arata groaznic, ca locomotivele de la GFR... Trist :)
benny, GFRistele au si ceva rosu (io le zic steliste :p ). marfarul e un ~GP9, adica in limba muritorilor de rand, e un Maersk Train putin modificat. Daca ati observat parbrizul e o piesa noua super buna (nu e asa de mare ca cel din 4561 si 7898), iar ideea/designul e bun (in principiu). Apoi ca executarea proiectului e execrabila, aia e alta treaba. De mult era nevoie de un tren agabaritic, si combinatia albastru+galben(stickere) ii da acel look de locomotiva a serviciului de infrastructura (adica locomotiva nu apartine de LEGO CITY Transportation "Rail Cargo Service", ci de "Track maintenance"/OTF privat etc)
Imi place ideea de pod rulant intr-un port intermodal, adica LEGO e in tema cu tehnologia transportului modern si astfel setul poate fi conectat cu celelalte trenuri de marfa, cu portul etc (numai in romania noastra nu avem porturi intermodale functionale in afara de Constanta Port/Triaj)
Trenurile de pasageri sunt de cacao de la World City incoace, deci nici nu ma mai sinchisesc sa le critic.
Statia la fel, inutila. seamana mai mult cu cladirea unei halte de miscare (max 2-3 linii, trafic redus, opresc doar unele trenuri regionale si marfare). inca astept de la TLG o gara cu cel putin doua linii, o remiza, depou etc
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de N33 » Dum, 02 Februarie '14, ora 14:43

marfarul e un ~GP9, adica in limba muritorilor de rand, e un Maersk Train putin modificat.
Eu as spune un Maersk mai ieftin,dar cred ca setul City va fi mai scump decat Maersk-ul.

Avatar utilizator
zozo_danutz
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 416
Membru din: Vin, 07 Septembrie '12, ora 20:10
Localitate: Iasi si Danemarca

Re: City 2014

Mesaj de zozo_danutz » Dum, 02 Februarie '14, ora 15:16

E un set destul de frumusel zic eu ..nu neaparat pt colectionari de trenuri ci mai degraba pentru city, ca sa nu mai zic ca iar apar vacile maro!!
LEGO is fun!

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: City 2014

Mesaj de AlexDesign » Dum, 02 Februarie '14, ora 15:41

Sunt de acord cu @zozo_danutz.
Legat de trenurile de pasageri... de aceea mi-am luat Horizon Expressul, mi se pare ca astia de la TLG isi runieaza singuri toata afacerea asta cu trenurile City din cauza celor Creator eXpert.
Am gara din 2011 (sau ma rog, 20cat-o-fi) si sunt foarte multumit cu ea. dica isi face treaba foarte bine.