[Review] 4206.60016.60017.60018

Scrie răspuns
Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

[Review] 4206.60016.60017.60018

Mesaj de N33 » Sâm, 09 Februarie '13, ora 23:13

Salutare si bine v-am gasit,de mult nu am mai postat reviewuri la seturi ........ asa ca fac review la 4 seturi intr-un topic !

Primul set va fi 4206
Imagine

Deci incep cu camionul ... este verde si roflol acum serios.
Mi se pare un camion bun,destul de detaliat,cum ar trebui sa fie.Cabina este destul de bine detaliata dar nu are grila din piese ci este un sticker lipit,arata mai bine dar parca isi pierde farmecul.Are si oglinzi.Un pic mai inspate pe ambele parti sunt detalii,pe o parte este rezervorul ... iar pe cealalta parte ... nu am habar ce vrea sa fie si aia,ceva cutie rotunda.In spate are stopuri si semnalizare,dar este destul de ciudat ca numarul de inmatriculare nu este pe un tile,este pe un triunghi... din ala mic 1x2.

Mai vine in set un mini stivuitor.
Personal mi se pare oribil,furca stivuitorului este tinut doar de un brat... adca este destul de instabil.Mai este ceva ... linear actuator,adica cred ca aia vrea sa fie,ce ar trebui sa tina bratul intr-o pozitie,dar cand bratul este jos trebuie sa-l intorci in spate,deci mi se pare prostesc.
In rest nu are prea multe detalii si mi se pare neterminat.

In set mai este un loc de depozitare de containere,acesta vine cu 3 containere si miraculos cuntainerele sunt colorate in albastru,galben si rosu.Ce imi mai place ca nu sunt doar containere de gunoi,sunt sortate pe hartie,metal si sticla.Ce nu prea imi place ca sunt la 2 stud inaltime de "pamant" pe 2x4 stud,asta este ca stivuitorul sa poata ridica containerele.

Mai este si o minifigurina fata ce este destul de special pentru ca la CITY cele mai multe figurine sunt barbati.In rest mai vine si o roaba roflol


Pe locul doi este setul 60016
Imagine

Cred ca si aici voi incepe cu fata camionului...
Deci are o cabina destul de regulara,dar ce mi se pare cam ciudat este ca luminile de semnalizare sunt unde scarie ar trebui sa fie si ca cabina este despartita de sasiu de o piesa neagra.Cred ca asta sugereaza ca cabina este pe arcuri.Acest camion are grila din piese dar are si un sticker in fata,ceva detaliu ce nu consider chiar necesar.Are si oglinzi ... adica cabina este chiar bine facuta.

Mai in spate sunt 2 tevi de esapament fix dupa cabina,apoi vine rezervorul si sub are un furtun pe o parte si pe cealalta are o cutiuta cu un extinctor.

Pe spatele masini este o scara sa te urci pe rezervor si ce mi se pare destul de ciudar are si grile,nu stiu de ce.

In set mai vine si o mini statie de benzina cu marca OCTAN,defapt tot camionul apartine firmei OCTAN,ca mai multe seturi LEGO.

Urmatorul pe lista este 60017
Imagine

Sa nu fie lafel toate aici incep cu masinuta.
Masina este costruita pe o baza normala,dar are cateva parti noi si are culoarea asta frumoasa de rosu inchis.Poate ca nu are usi care se deschid dar are un mic portbagaj pentru geanta aia,are o piesa noua in capota,are chiar si onglinzi .... siiiii ce mi se pare ciudat ca lampele de stop sunt intoarse (da sunt triunghiuri de 1x1) adica nu sunt ca in fata,partea mai graosa este in sus.Ah si sa nu uit ca masina este condusa de o fata.

Sa trecem si la camion care seamana cu un FORD si nu are cabina aia monotona ... ci una mai lunguiata.In capota,partea de mijloc este o piesa,cred ca noua,nu am mai vazut sa fie folosita in CITY,cred ca este o capota de la CARS.Ce nu mi-a placut ca avea lampe din 1x1 trwhite si nu triunghiuri,eu le-am inlocuit si arata mult mai bine.
Mai in spate are un platou care se misca,se ridica si mechanismul pe care se ridica este o piesa destul de noua iesita in 2012;piesa mai apare si in bascula tot din aceasta serie de masine faine.Pe ambele parti are rezervoare sau cutii sau ce sunt alea si aripile din spate sunt cele noi ... de offroad.Pe partea stanga are o roata dintata cu care poti sa tragi masina pe platou,iar pe partea dreapta are o cheie.

In set mai este un semafor :D nu prea stiu ce sa zic de semafor dar se potriveste in orasel,cred ca asta e deja al 3-lea pe care il am.


Ultimul pe lista este BETONIERA 60018 !!!!!!!!
Imagine

Incep si aici cu cabina... sau nu... Ceva mai special in acest camion este ca are 8 roti si acum cabina.

In acest set este o cabina un pic mai speciala,pentru ca se poate ridica ca la camioanale reale.In rest ... nu are grila doar sticker si este foarte ingusta dar si asta are oglinzi.Daca ridici cabina este un mini motor destul de dragut :)

Mai in spate este motorul care invarte rezervorul cu multe detalii si pe partea dreapta este o piesa rotunda pe care daca o invarti se roteste si rezervorul.Pe rezervor sunt stickere ... pentru ca era chiar neaparat ... :x si sunt destul de greu de lipit in pozitia corecta.
Sub rezervor este o cutiuta cu electronicele pe partea stanga iar pe partea dreapta este doar o cutie sau rezervor cubic fara nici un detaliu.Pe partea stanga ... un pic mai sus este teava de esapament iar pe partea dreapta nu este nimic,eu am pus lopata acolo.Este o piesa noua,ce tine teava de esapament,este o piesa si technic si system.
Mai in spate este ... ceva pe care sta rezervorul,nu este conectat si este un topogan pentru beton,facuta din piesa aia care este folosita ca spoiler la masinile de curse (a aparut in seturi mai vechi).

In set mai este o minifigurina cu o roaba :p


Despre minifigurine:
Nu sunt foarte speciala,sunt minifigurine CITY standart ... constructor,conducator si mecanici.Dar ce este destul de bine ca sunt 2 fete in aceste seturi si cisterna nu are decat o figurina...

Piese in plus:Sunt destul de multe piese in plus,dar sunt si piese in unele vehicule care sunt specialale dar nu isi indeplinesc rolul,asa ca pot fi schimbate.

Cred ca toate seturile sunt bine detaliate si faine,in afara de stivuitorul din 4206.
Recomand tuturor aceste seturi si pentru colectionari (chiar arata bine pe raft sau in propriul orasel :D ) si pentru MOCeri (sunt piese chiar bune si culori destul de rare,nu gasesti portocaliu, darkred si verde in orice set + ca sunt piesele alea rotunde folositoare in betoniera si piesa aia interesanta in "ford").

Imi pare rau ca nu am pus mai multe poze dar nu vrea sa pun poze de proasta calitate si nu fac un scor,cred ca toti pot sa-si dea seama de "calitatea" setului din ce am scris mai sus.

A fost fain sa scriu acest review si cred ca voi continua cu alte seturi faine ;)

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: [Review] 4206.60016.60017.60018

Mesaj de badgogo » Sâm, 09 Februarie '13, ora 23:54

Felicitari pentru munca depusa. Totusi cand ai timp pune mai multe poze sa ne "belim" :) si noi ochii la ele.

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: [Review] 4206.60016.60017.60018

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 10 Februarie '13, ora 12:46

Foarte faine review-uri, acum sunt convins sa nu-mi cumpar 4206 dar sa-mi cumpar betoniera, caci e super tare! :D

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review] 4206.60016.60017.60018

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 23 Februarie '13, ora 12:39

cand N33 a facut reviewul instructiunile pt 60018 erau pe lego.com acum insa nu. DE CE? le-am gasit in alta sursa dar totusi care-i treaba?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook