[Review] 42010 Off-road Racer & 42011 Race Car

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tommy599
tăcut
tăcut
Mesaje: 12
Membru din: Mar, 13 Martie '12, ora 20:58
Localitate: Cluj-Napoca

[Review] 42010 Off-road Racer & 42011 Race Car

Mesaj de Tommy599 » Sâm, 12 Ianuarie '13, ora 23:04

Salutare,

De curand mi-am extins colectia cu noile modele technic cu motoare pullback ,
42010 Off-road Racer si 42011 Race Car.

Ca si o paranteza, le-am luat de la Clevertoys, si pentru ca nu aveam rabdare sa astept livrarea (I want them NOW roflol ) le-am cumparat direct de la sediu lor din Cluj. E minunat acolo, e absolut PLIN de cutii LEGO si se simte in aer mirosul acela de LEGO nou :).

Ambele modele sunt modele de anul asta, 2013.

Race car-ul e un model rosu superb, are garda la sol minimala, un eleron spate si motorul expus. Pneurile fata sunt mai mici decat pneurile spate, indicand clar puntea conectata la motor. Nu are elemente mobile. Are 157 de piese si vine cu instructiuni doar pentru acest model.

Imagine
Imagine

Off-road Racer-ul are garda la sol mare, o cusca de protectie care se ridica pentru a primi pilotul. Rotile sunt clar de off-road, identice pe cele doua punti. Are 159 de piese si vine cu instructiuni doar pentru acest model.

Imagine

Motorul pull-back e distractiv, nu trebuie baterii sa mearga, just pull back and let go. Pare destul de robust, l-am tras in spate la maxim (cand face un click puternic) de cateva ori si nu pare sa-l afecteze. Are un mare potential pt. MOC-uri. Am facut un dragster cu cele 2 motoare impreuna si se ridica rotile din fata daca "ambalez" motorul la maxim :D, mai ales daca pun roti mari pe puntea spate (de ex. rotile din spate de la 8069).

Este un joc cu cele doua modele le Lego.com si instructiuni pentru un dragster care se poate construi din cele 2 modele. O sa adaug si asta la review cand il construiesc.

Note pt. ambele seturi:

Pret - 8/10
Pretul e OK, 90 lei pe Clevertoys, deci aprox. 0.56 lei/piesa. Pe Lego.com e 20USD, adica aprox. 65 lei.

Piese - 10/10
Motoarele pullback imi plac mult, si Off-road racer-ul are niste piese noi/rare (cel putin pt, mine). Sunt faine si volanele.

Playability - 10/10
Just pull back and crash it into something :D

Constructie - 9/10
Mai zboara cate un element de pe ele cand se izbesc de mobila dar nimic nu se rupe. (ok, e enervant cand se desprinde "farul" off-roaderului si il caut juma' de ora cu lanterna roflol )
Daca le lansez una in cealalta, diferenta de garda la sol face off-roaderul sa sara peste race car :0 .

design - 10/10

Imagine

Avatar utilizator
Tommy599
tăcut
tăcut
Mesaje: 12
Membru din: Mar, 13 Martie '12, ora 20:58
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [Review] 42010 Off-road Racer & 42011 Race Car

Mesaj de Tommy599 » Sâm, 02 Februarie '13, ora 20:33

Revin cu dragsterul care poate fi construit prin combinarea celor 2 seturi.

Imagine

In afara de motorul pull-back, mai are 2 mecanisme: i se ridica cusca de protectie, si se poate ajuta unghiul eleronului:

Imagine
Imagine
Imagine

Albumul complet

Din pacate nu prea arata a dragster adevarat - rotile fata prea mari, rotile spate prea mici, nasul prea scurt; dar ca si combinatie a celor doua modele nu e rau.

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: [Review] 42010 Off-road Racer & 42011 Race Car

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Sâm, 02 Februarie '13, ora 21:50

Foarte bun review! Imi place ca ai facut si pt modelul combinat!
Am o intrebare: de ce nu ai lipit stickerele? Arata urat? Sau vrei sa refolosesti piesele?

Avatar utilizator
Tommy599
tăcut
tăcut
Mesaje: 12
Membru din: Mar, 13 Martie '12, ora 20:58
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [Review] 42010 Off-road Racer & 42011 Race Car

Mesaj de Tommy599 » Dum, 03 Februarie '13, ora 18:26

Razvy_cluj_ro scrie:Foarte bun review! Imi place ca ai facut si pt modelul combinat!
Am o intrebare: de ce nu ai lipit stickerele? Arata urat? Sau vrei sa refolosesti piesele?
Nu le-am lipit pt ca nu imi plac stickerele pe Lego in general. Ma intereseaza mai mult functionalitatea si schema de culori a pieselor. Dupa ce pui stickerul parca piesa e "legata" de acel set. Am si refolosit 2 elemente din spoiler aici.

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: [Review] 42010 Off-road Racer & 42011 Race Car

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 03 Februarie '13, ora 18:48

O, atunci foarte bine ca nu le-ai lipit :D !