Review 3368 - Space Center

Scrie răspuns
alin.darie
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 24
Membru din: Vin, 14 Septembrie '12, ora 16:37
Localitate: Bucuresti

Review 3368 - Space Center

Mesaj de alin.darie » Joi, 20 Septembrie '12, ora 14:33

Set luat pt fiul meu, cand a facut 4 ani

Unboxing

simplu, ca la orice set CITY, pungile marcate, instructiunile insotite de o placa de carton, probabil pt a le tine drepte. Pe langa pungi mai era placa gri si un poster ( destul de anost, pe o parte astronautul, Shuttle 3367 si o constructie care aduce cu statia spatiala internationala, totul pe fundal de stele, iar pe cealalta parte diverse informatii despre NASA )

Constructia

- S-a inceput cu racheta, a carei asamblare a fost foarte simpla, piesele mari facand-o ideala pt copii mai mici. Satelitul, masina astronautului si capsula de asemenea reprezinta constructii usoare.

- Rampa de lansare e iarasi usor de construit, in special pt cei care au mai facut masini :)

- Centrul de comanda e destul de simplu, iar detaliile il fac chiar dragut: monitorul cu ferestre cu iconite deschise, telefonul rosu, televizorul cu datele de lansare... Partea mai complicata o reprezinta acoperisul, pt ca e mai dificila montarea geamurilor in suporturile de sus.

- Cea mai dificila constructie o reprezinta baza de lansare. Multe piese de tehnic, destui conectori mici, tehnici de constructie avansate, foarte greu pentru un copil, a fost nevoie de destuld e mult ajutor din partea mea. Iarasi detaliile foarte interesante: Cisterna galbena pt combustibil, tijele de blocare a rampei de lansare, proiectoarele, furtunul de alimentare si, cel mai interesant, liftul, al carui sistem de constructie ii permite sa ramana la inaltimea setata.

Cons:
- Varful rachetei, instabil, cade destul de usor
- Varfurile rachetelor mici din laterale lafe, cad destul de usor
- Stickere in locuri in care ar fi mers mai degraba print ( acu imi vine in minte doar tastatura telefonului din centrul de comanda)

Per ansamblu un set foarte frumos, cu multe posibilitati de joaca

LE: note

pret - 9/10
piese - 8/10
jucabilitate" (playability) - 8/10
constructie - 9/10
design - 9/10

Total 9/10
Ultima oară modificat Joi, 20 Septembrie '12, ora 16:23 de către alin.darie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Review 3368 - Space Center

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 20 Septembrie '12, ora 14:43

Varful rachetei, instabil, cade destul de usor
cred ca asta e "dinadins" pt a putea baga si scoate satelitul(doar parere)
telefonul rosu
super detaliul, se vede ca lego si-a facut tema de casa, s-a documentat bine
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

alin.darie
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 24
Membru din: Vin, 14 Septembrie '12, ora 16:37
Localitate: Bucuresti

Re: Review 3368 - Space Center

Mesaj de alin.darie » Joi, 20 Septembrie '12, ora 14:50

din ce am citit, au colaborat cu NASA pt seria asta.

despre varf, cred ca puteau sa-l faca putin mai stabil, nu am explorat prea mult, dar in 10% din cazuri a gasit fii-miu o pozitie in care sta foarte bine. Voi aprofunda problema

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Review 3368 - Space Center

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Joi, 20 Septembrie '12, ora 15:55

Foarte bun si review! Niste poze n-ar strica ;) Daca as vrea sa-l cumpar acest rview m-ar ajuta foarte mult :)
Totusi, lipseste ceva... notele tale ;) Ce nota (din 10) ii dai pentru: pret, piese, ,,jucabilitate" (playability), constructie, design si nota per total?