LEGO 4201 Loader and tipper

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian333
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 577
Membru din: Sâm, 26 Martie '11, ora 13:09
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

LEGO 4201 Loader and tipper

Mesaj de cristian333 » Sâm, 25 August '12, ora 12:47

Luna trecuta am facut o comanda pe Clevertoys pentru niste seturi LEGO City. Ca de obicei, n-am avut nici-o problema. Seturile au ajuns repede (3 zile cu posta). Acum voi face un review la primul set din pachet: 4201 Loader and tipper.

Incepem cu minifigurinele:
Sunt 2 mineri, unul este model nou, celalalt are torso obisnuit, de constructor. Castile sunt dupa o matrita noua din 2012, la fel si placile 1x1 round pe care le-am mai vazut la Ninjago.
[flickr]7855898872[/flickr]
[flickr]7855898486[/flickr]
[flickr]7855895640[/flickr]
[flickr]7855895322[/flickr]

Accesoriile: Un semn cu "pericol de explozie", un tarnacop, dinamita cu ceas si piatra cu aur.
[flickr]7855900010[/flickr]
[flickr]7855899706[/flickr]
[flickr]7855901228[/flickr]

Vehiculele: Basculanta si excavatorul.
[flickr]7855897676[/flickr]
[flickr]7855894982[/flickr]
In basculanta incap exact 2 roci.
[flickr]7855896442[/flickr]
Aici am incurcat numerele cu 4x4 Mining truck. (voi face review in curand)
[flickr]7855893802[/flickr]

NOTA:
Design: 10/10 Vehiculele sunt compacte, si totusi au "jucabilitate" roflol
Pret: 8/10 Se putea si mai ieftin...
Minifigurine: 10/10
Piese: 10/10 Majoritatea sunt niste must-have, mai ales cupa excavatorului.
Calitate: 10/10
TOTAL: 10

Scuze pentru lumina proasta, dar mi-am lasat fotografiile in mainile lu Mr. InteligentAuto... Si a fost un dezastru. roflol
LEGO System Master!

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: LEGO 4201 Loader and tipper

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Sâm, 25 August '12, ora 20:22

Foarte bun review! Parca ma face sa vreau si eu setul aceste! roflol
Are piese fainute, imi plac mai ales pietrele si acoperisul excavatorului ; e un set bun!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: LEGO 4201 Loader and tipper

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 26 August '12, ora 16:17

voi fi sincer: mie mi se pare cel mai nereusit set al seriei City Mine. iddea de baza e buna, dar basculanta e prea mica pt o mina; e mai mult pt primaria(gradinarii primariei). buldozerul e bazat pe un model real, l-am facut si eu in LDD dar nici mie nu mi-a reusit. din pacate minifigurinele sunt prea mari pt a face acest buldozer la scala : vreau sa spun roti mici-cabina mica, roti mari-cabina mare. acesta are roti mici si o cabina mai mare ca buldozerul in sine. anyway, si eu l-as cumpara, are piese foarte folositoare iar playability-ul e (cred) maxim (buldozer+basculanta+balast)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
cristian333
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 577
Membru din: Sâm, 26 Martie '11, ora 13:09
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: LEGO 4201 Loader and tipper

Mesaj de cristian333 » Dum, 26 August '12, ora 16:38

lapsanszkitamas scrie:voi fi sincer: mie mi se pare cel mai nereusit set al seriei City Mine. iddea de baza e buna, dar basculanta e prea mica pt o mina; e mai mult pt primaria(gradinarii primariei). buldozerul e bazat pe un model real, l-am facut si eu in LDD dar nici mie nu mi-a reusit. din pacate minifigurinele sunt prea mari pt a face acest buldozer la scala : vreau sa spun roti mici-cabina mica, roti mari-cabina mare. acesta are roti mici si o cabina mai mare ca buldozerul in sine. anyway, si eu l-as cumpara, are piese foarte folositoare iar playability-ul e (cred) maxim (buldozer+basculanta+balast)
Evident, la pretul asta, modelele nu aveau cum sa fie prea "reusite", dar faptul ca au adaugat 2 vehicule intr-un set il face deosebit. Chiar si eu m-am jucat cateva minute cu el. :D Oricum, modelele City nu trebuie neaparat sa fie sa scala cu originalul. De fapt, e cam greu sa faci ceva "la scala" cu minifiguri. :)
LEGO System Master!

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: LEGO 4201 Loader and tipper

Mesaj de N33 » Dum, 26 August '12, ora 17:22

Din pacate seturile astea de la mina sunt oribile.
Am si eu setul asta,bascula aia mare si 4x4-ul cu explozibil.
Vehiculele sunt nedetaliate,prost facute si arata urat,doar playability-ul este mare.Minifigurinel mi se par ok.
Nu stiu cine a facut seturile astea dar nu ar mai trebui lasat langa LEGO.
Din acest set Bascula mi se pare exagerat de urata,nu am mai vazut cabina din aia nici o data si este foarte mica.Abia incap pietrele alea.
Excavatorul ala,care seamana cu un Bobcat este un pic mai buna,dar tot este prost facuta.

Din seria asta de mina lipsesc cateva vehicule mai caracteristice minelor... ceva masinarii uriase.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: LEGO 4201 Loader and tipper

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 26 August '12, ora 21:00

Din seria asta de mina lipsesc cateva vehicule mai caracteristice minelor... ceva masinarii uriase.
asa e colega. dar totusi, eu cred ca e o serie pe care au abordat-o cam tarziu. si camionul de la mina arata oribil din cauza parbrizului prea inalt->e nevoie de o piesa noua 1x6x2 1/3 (aceeasi piesa dar cu doua placi(2/3 de caramiduta) mai "scunda"

am observat ca incepand cu 2010, seturile din city si SW (poate ati mai observat si altele) sunt din ce in ce mai nereusite, DESI apar piese si technici noi in fiecare semestru. designul este neglijat pt playability (vezi SW-Malevolence)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook