StarWars The CloneWars

Scrie răspuns
Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

StarWars The CloneWars

Mesaj de N33 » Sâm, 12 Noiembrie '11, ora 23:08

Salutare
M-am uitat la 3 sezoane din SW CW,dupa parerea mea caracterele au facut greseli care intr-un razboi real sau chiar in filmul SW nu aparea.

Uitati cateva exemple:
  • Jedi-i nu folosesc "forta" in batalii cum trebuie.
  • Nu au habar cum sa sparga o blocada,doar intr-un episod unde Anakin conduce o nava in nava principala a separatistilor (droizilor).
  • Uneori nu isi omoara inimicul si se mira ca se intorc sau scapa din inchisori si din astea.
Pe scurt se lupta ca niste noob-i.
Eu am crezut ca daca filmele alea sunt asa bune si astea ar trebui sa fie.

In rest am inteles cine sunt Mandalorieni ,ce sunt supertancurile si stiu din ce parti sunt seturile LEGO care sunt facute dupa acest desen animat.

Daca ma insel in legatura cu greselile alea va rog sa comentati.

devoratorul
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 615
Membru din: Vin, 06 August '10, ora 20:41

Re: StarWars The CloneWars

Mesaj de devoratorul » Dum, 13 Noiembrie '11, ora 03:41

Hmm.comparat cu celelalte filme originale..adica marea trilogie si apoi trilogia 2...nu ai dreptate la capitolul blocade.

In prima trilogie nu existau blocade deoarece the EMPIRE era one big army care se lupta cu niste amarati de rebeli ...vai mama lor....si oricum un StarDestroyer nivela orice planeta care nu avea scut asupra sa. Ori in clone wars avem Trade Federation vs The Republic....asa cum se mentioneaza in multe episoade....intreaga forta a republicii este dipsersata in diferite sisteme iar principalul atacator (generalul G) ataca sau face blocade cu o flota imensa intr-un anumit punct si cu greu se disloca forte pentru a salva situatia.

Cat despre fortza: se foloseste la greu ....mult mai mult decat in trilogiile initiale....dar faptul ca tu nu ii vezi e pt ca ei sunt inca novici (mai putin yoda si kenobi).

In a doua trilogie....nu prea exista blocade....si chiar daca exista (naboo) vedem cum nu se face nimic,Amidala apeland la gungani si fortele rebele de pe planeta mama.

Inamicul nu TREBUIE omorat. In filozofia jedi si a normelor sale, orice inamic trebuie adus in fata consiliului si judecat la fel ca in star wars original. (vezi spre ex atunci cand maestrul Windu vrea sa il omoare pe Palpatine iar Anakin ii spune ca nu este normal si ca trebuie supus judecatii iar windu ii spune ca Palpatine este prea periculos pentru a fi lasat in viata si da sa il omoare, iar anakin ii taie mana spunand ca este importiva codului jedi.

In schimb putem obs greseli penibile din partea clonelor care trebuiau sa fie totusi niste elite....si cand se lupta in conflict mare cu droizii se duc "la baioneta" si dau cu pumnul de isi rup mainile in droizi in loc sa se adaposteasca si sa traga din siguranta.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: StarWars The CloneWars

Mesaj de N33 » Dum, 13 Noiembrie '11, ora 13:18

Cu blocade ma refer ca generalul G si ceilati tot fac blocade in jurul planetelor si nu ii lasa pe republicani ( roflol ) sa trimita intariri.In primul sezon unu face acolo blocada cu cateva "Frigate-uri separatiste si o nava de comanda. Cei de la Republic se duc cu 3 nave contra 6-7 .. apoi Anakin conduce o nava de a lor (cruiser) in nava de comanda a droizilor si asa sparg blocada.La asta ma refer nu puteau sa repete faze din astea ?

De fotra,pai se bat acolo cu Ventress si generalul G,aproape ca ii taie capul si aia stau ... mai bine il arunca cu forta sau stiu eu ce ...


Da da nu trebuie omorat de Jedi dar clonele pt ce naiba sunt ? stau acolo si impusca in gol...

Apropo de clone alea se lupta ca un copil de 5 ani in call o duty 4 survival mod roflol
Adica stau acolo in mijlocul campului de batalie si trag in gol,cred ca toti au grenade in echipament ar trebui sa le foloseasca ...
Ma rog cred ca ar trebui sa schimbe antrenorul pt asa nu vor castiga razboiul.


Dar cate sezoane sunt din CW ????

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: StarWars The CloneWars

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 13 Noiembrie '11, ora 13:54

Dar cate sezoane sunt din CW ????
patru sezoane, al patrulea fiind pe cartoon network-usa. (numai primele 3 pot fii descarcate :x :x :x :x )

mie imi place numai pt ca vad gunship-urile si cruiserele (i'm a techno-junkie :D ).
si da...clonele trag ca un copil mic legat la ochi si atarnat cu capul in jos. de fapt, forta este folosita de multe ori. uitate cand anakin macelareste droizii B1 si B2, sau , mai concret: SW CW sez.2 ep.5-6 (Landing at point rain & Weapons factory).
republicanii nu trec prin blocade fiindca mereu ataca cu 3 nave (Venator class Republic attack Cruiser) impotriva 6-8 Sepi Cruisers si 1-2 DCC (alea mari care arata ca o planeta cu centura de asteroizi). in plus, navele republicane MEREU au mai putine tunuri decat cruiser-ele separatiste
nu stiu daca ai observat, dar bataliile din spatiu sunt inca bune fata de bataliile terestre: tancurile (AT-TE, A5, A6) sunt distruse la prima lovitura, 66-75% dintre gunship-uri si dropship-uri sunt doborate.
un alt defect evident e ca dropship-urile sunt mai mari decat gunship-urile, desi sunt unul si acelasi, doar ca LAAT/i transporta clone si LAAT/c transporta marfa

pentru o animatie, e inca buna...(exista filme/animatii si mai aiurea)


P.S.: lego de ce nu face si nave separatiste? cruiser-ele separatiste sunt mult mai faine decat navele republicane. de Malevolence nici nu vorbesc: trei death star-uri si nici un Malevolence!?! :x
"...I feel, ..., disappointed..."
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: StarWars The CloneWars

Mesaj de N33 » Dum, 13 Noiembrie '11, ora 15:05

Chiar am uitat sa zic de asta ...
LEGO va inchide SW in 2016 sau cand dar mai au destule de construit...
De la DCC (chestia aia) pana la nave mici.

Da am observat ca navele republici au doar cateva tunuri puse in locul gresit roflol
Nu stiu cum fac droizi dar tot distrug AT-TE-urile alea ,iar "tancurile" (AT-TE) sunt aproape bune pt groapa de gunoi spatiala.

Gunship-urile din filmul 2 al 6ologiei roflol sunt mult mai bine armate si mult mai folositoare !

Era intr-un episod din sezonul 3 ca se duc in "Citadela" (ceva inchisoare speciala pentru Jedi) si acolo comandantul inchisori treimite pe ei droizi comando.Tipul ala ori e prea noob sa comande o inchisoare ori nu are habar unde este.

Un lucru am invatat din RTS (real time strategy):sa combini unitatile si sa foloseti terenul ca avantaj !
De ce nu a trimis tot feluri de droizi nu numai un tip ... Cred ca asta a fost o prostie.

Apropo de Jedi si forta ... au mai aparut faze din astea: Raufacatorul tine in mana o telecomanda si un ostatic,Jedi-ul ... mai exact padavanul Asoka sta acolo si se uita la raufacator... De ce nu ia telecomanda din mana cu FORTA !!! sau gaseste ceva metoda din asta ...

Mai erau faze din astea ... Vin droizi stau nu mai stiu ce si Jedi-ul sta acolo mai bine il atrage co forta in sabia lui laser (sau de plazma cum zic oamenii de stiinta) bine ca Ventress putea sa faca asta cu o clona ... :x

Ma enerveaza fazele astea stupide...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: StarWars The CloneWars

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 13 Noiembrie '11, ora 23:46

ati observat ce usor distrug cavalerii jedai droideka-urile(superdroizii care se dau peste cap si au un scut :D)???
clonele de obicei sunt "macelarite" de aceste unitati.
Gunship-urile din filmul 2 al 6ologiei roflol sunt mult mai bine armate si mult mai folositoare !
asta pentru ca isi folosesc rachetele aer-aer/aer-sol si disruptoarele (de pe aripi si cele atasate de fuzelaj)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook