Trenulete H0

Scrie răspuns
geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Trenulete H0

Mesaj de geo2087 » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 18:51

Nu stiu unde poti gasi asa ceva pe la noi :( Sunt foarte utile alea de la Woodland Scenics si foarte usor de folosit.

Nu stiu cu ce ai putea inlocui :-s

Sinele pe care le ai nu stiu ce sunt, dar ai putea face niste masuratori, sa vezi cam care este echivalentul celor de azi. Fa un semicerc si vezi cam cat e diametrul/raza si lungimea si poate iti poti da seama cu care seamana :D

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 19:29

oare unde imi incap sinele astea
in curba. eu am facut calculul cu sinele "standard' adica cele mai folosite, probabil de alea ai si tu (R9-cel mai mare, R1 cel mai mic si R2 potrivit pentru un layout oval, folosit in mare in start-seturi)
de magazine...eu am gasit unul pe net, TrenNet sau ceva de genu, din cate am vazut eu ei au cea mai mare varietate din Ro. mai e si colega Lego2012, are cateva accesorii, imi scapa care
in rest, aici nu e ca bricklink si clever, aici orice cumperi ori e scump ori nu e bun
vezi prin ungaria ce mai e , presupun ca sunt mai multi comerciani/HOisti decat in RO, ei poate te pot sfatui mai bine decat noi si cine stie, poate dai de niste oportunitati care aici in RO sunt vise frumoase
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de N33 » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 19:52

Mersi de sfaturi ...
Nu stiu cu ce ai putea inlocui :-s
Defapt mi-ar trebui doar o panta di aia ca fac copy -paste roflol pot sa fac asa si cu chestiile facute din ghips pentru tunel si pentru pereti.
R2 .......... folosit in mare in start-seturi
Atunci cred ca din alea am ca am 2 seturi de start,cred ca vreo 4 sine din alea in X ,macaz normal ... si sine drepte.
vezi prin ungaria ce mai e , presupun ca sunt mai multi comerciani/HOisti decat in RO, ei poate te pot sfatui mai bine decat noi si cine stie, poate dai de niste oportunitati care aici in RO sunt vise frumoase
Cred ca va trebui sa aduc si trenulete HO roflol
Pe aici am vazut ceva de la woodland scenics dar nu cred ca aveau piese din alea de polistiren,plus ca punguta de 20G de "iarba" este cu 1 leu mai ieftin roflol
Cred ca am vazut cateva trenulete si pe vatera.hu

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 22:23

punguta de 20G de "iarba" este cu 1 leu mai ieftin
si cand ai nevoie de 5 pungute de iarba+ 6 pungute de balast+ etc etc = se aduna acei lei si-ti iese umpic de economie, poate destui lei pt "ceva"
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de N33 » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 22:29

Apropo de iarba si prafuri,cam cate pungute sa cumpar ,din care,ce culoare ? ???? Ma inebunesc miile de feluri... si copaci si ....... DE TOATE !
Merita sa cumpar copaci din aia DIY de la Woodland Scenics ? sau mai bine gata facuti ?
Nu cred ca merita sa cumpar "plaster cloth" ca amestec ghips cu apa si pun pe materialul ala,se poate cumpara la metru.

Apropo,am reusit sa fac planul si in programul SCARM...
[flickr]8222101706[/flickr]
Da,este oribil dar chiar nu am habar cum sa folosesc programul ca lumea,de aceea imi place sa construiesc in realitate... :?

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Trenulete H0

Mesaj de geo2087 » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 22:59

Nu este oribil :) imi place ca ai si colorat. Totusi, care e fata dioramei? Partea de sus? Nu sunt sigur de diferentele de nivel, adica din ce inteleg eu, sinele exterioare sunt mai inalte decat restul liniilor, deci vor obscura liniile interioare... pune si tu varianta 3D, sau ataseaza fisierul :D

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de N33 » Lun, 26 Noiembrie '12, ora 23:22

Ba da este oribil,mai ales in 3D ...
Fata dioramei este partea de jos.Am colorat sinele ca sa se inteleaga mai bine la ce nivel sunt.
Albastru:este la inaltimea 0
Lime:trecerea de la un nivel la altul
Rosu:Este la 16 cm inaltime (adica va fi,dupa cum ati spus voi.

Nu pot sa pun varianta 3D ca de acolo chiar ca nu se intelege nimic ... apropo cum se face in program sa ridici tot circuitul la nivelul X,nu sina cu sina. EDIT:Nvm,mi-am dat seama....
Cred ca macazul ala Lime se va duce un pic mai incolo,sa nu am probleme cu panta,ca asa cred ca va fi prea mare panta ... cam 10% sau mai mult.

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Trenulete H0

Mesaj de geo2087 » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 00:24

Oricum, e prea mult sa urci 16 cm in distanta asa mica....

EDIT:
M-am jucat putin cu programul si ti-am cam stricat planul roflol:
[flickr]8222638634[/flickr]
vezi imaginea la marimea maxima

asa cum l-am facut nu depasesti nicaieri 4%. Totusi, abia dupa ce am facut planul m-am mai documentat putin si cred ca nu trebuie mai mult de 12cm diferenta de nivel. Am si gasit un portal de tunel cu inaltimea de 95mm(9.5cm) deci restul pana la 12(poate chiar 11) ar fi suficient pentru placa nivelului sperior.
http://www.trennet.ro/produs/4279

Uite si fisierul .scarm, daca vrei sa te uiti mai bine :)
http://www.fileshare.ro/e29033779

Maine dimineata voi masura putin locomotiva mea, cu tot cu sinele (eu am Roco geoLine, deci si terasament) ceea ce ar trebui sa imi dea inaltimea corecta, ca pe diorama.

Noapte buna deocamdata :p

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 15:04

@N33: e mult mai clar asa. arata bine, insa exista parti pe care totusi nu le inteleg. de exemplu gruap tehnica se afla pe deal? apropo, nu poti urca 15 cm pe asa distanta mica. eu am calculat 15 cm inaltime la un semicerc intreg facut cu ajutorul curbelor R2 (daca iau marimea exacta, sa zicem cu 2 zecimale, cred ca iese mai putin de 15). oricum, din cate am calculat eu, o locomotiva nu e mai inalta de 5 cm
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Trenulete H0

Mesaj de geo2087 » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 19:40

Deci am facut masuratori.. Nici nu stiti cat de mult ne-am inselat roflol
Cu tot cu sina, locomotiva nu are nici 7 cm inaltime. La fel si vagoanele. Poate alte locomotive cu pantograf, sau altfel mai mari, ar avea nevoie de spatiu mai mult. Totusi, eu zic ca 10 cm ar fi suficient...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 22:36

^^^ asta ziceam si eu. loco in sine are 5 cm, eventual cu pantograful la maxim mai e ceva. plus sina plus terasament (care nu e necesar in tunel ci doar la subpasaje)
de fapt nu ne-am inselat deloc... 15 cm e inaltimea maxima la care ar ajunge sina elevata. in cazul unui subpasaj (pod feroviar petse linie feroviara) putem vorbi de o inaltime maxima de 14.5 cm, iar la tuneluri, cat permite portalul (in orice caz mai mic decat 14.5)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Trenulete H0

Mesaj de geo2087 » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 23:14

Eu tot nu cred ca e nevoie de atat :) maxim 10 ajunge

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 23:23

fiind sub influenta analizei matematice si a fizicii (si acolo se calculeaza concret sau min/max) automat am calculat inaltimea cea mai mare, indiferent daca e nevoie de ea sau nu
e nevoie de un numar x , 0<=x<=lim xn
eu am calculat lim xn, adica mai mare de atat n-ai voie.

sincer, cred ca 8-10 cm ajung, ba chiar ai spatiu pt detalii gen stalp de telegraf, semnale etc
in plus, daca faci un branch line neelecrificat, poti mere mai jos fiindca nu ai pantograf si nici catenara
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de N33 » Mar, 27 Noiembrie '12, ora 23:35

[flickr]8225382410[/flickr]
Luand in considerare ce ati spus,am modificat un pic planul.
Acum este o diferenta de 10 cm si gradintul (cred ca asa se numeste ) este de 3,3 %.Cred ca acum va fi ok.Mai este destul loc pentru cateva updateuri daca trebuie .... dar am folosit cam multe sine flexibile,dar cred ca pot fi inlocuite cu curbe de R2 sau chiar R3.

Mai aveti sfaturi ?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Trenulete H0

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 28 Noiembrie '12, ora 00:11

care culoare ce reprezinta :)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook