ACTA-Down With It!!!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

ACTA-Down With It!!!

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 09 Februarie '12, ora 21:57

stiu despre ce e ACTA si e bine ca e introdusa (in mare parte). dar faptul ca pirateria (pentru cei care nu stiu, e vorba de Torrent) va fii interzisa, ma cam nelinisteste. eu n-am bani sa-mi cumpar filme si jocuri, de aia le descarc piratate (banii se duc pe altele-in principal LEGO :D ). so, voi ce ziceti?

P.S.: nu e un subiect aiurea, e ceva foarte real si important, din moment ce filmele, jocurile, unele teme de casa etc. le descarcam piratate
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Nick-Name
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 761
Membru din: Joi, 06 Ianuarie '11, ora 22:32
Localitate: Brasov, Romania,Terra
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de Nick-Name » Joi, 09 Februarie '12, ora 22:08

Nu cred ca ai inteles exact despre ce este vorba cu ACTA.
Cei de la Creative Monkeyz au facut un video care explica pe intelesul tuturor ce este defapt ACTA.
Eu unul ma duc sambata la proteste anti ACTA. Va sugerez sa faceti la fel, sau macar sa semnati o petitie ;)
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de N33 » Joi, 09 Februarie '12, ora 22:11

Eu zic JOS ACTA !
Pentru urmatoarele motive: Ce a spus Tamas,Nu au dreptul sa se uitet non stop la ce caut eu pe net ! (inca :x :0 ),cu si despre ce vorbesc la telefon(fix/mobil) si cel mai cel mai CEL MAI enervant NU IMI POT CONFISCA LAPTOPUL LA VAMA ! :x Daca nu vor sa-le confisc si eu vreo 2 .......

Cea ce nu prea ma intereseaza:Inchid Facebook-ul si toate siteurile astea .. inchid toate siteurile ca Youtube ... si ne inchid si pe noi la inchisoare .... ce este un motiv de ingrijorare...

Cine a mai auzit de comunismul netului ?

Doar noi putem opri asta .... si doar acuma ..

Stiiti macar ca a fost votat in spatele usilor inchise ? :x :x :x

Avatar utilizator
Nick-Name
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 761
Membru din: Joi, 06 Ianuarie '11, ora 22:32
Localitate: Brasov, Romania,Terra
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de Nick-Name » Joi, 09 Februarie '12, ora 22:28

Yup, eu cel putin stiu.
Am facut putine cautari pe net si am aflat multe chestii rele despre ACTA.
Puteti semna petitia aici!
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

Avatar utilizator
dinutu
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 532
Membru din: Joi, 23 Decembrie '10, ora 16:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de dinutu » Joi, 09 Februarie '12, ora 22:52

Corect, sincer sa fiu, programul asta mi se pare foarte imbecil ( parte ca si eu fac diverse ,,infractiuni" pe net, parte si pentru altii care le fac de mii de ori mai mari ca mine ) Intr-adevar trebuie oprita libertatea asta excesiva asupra netului, dar incepe frate ( si termina ) cu aia care sparg conturi de banci si iau milioane de euro, nu cu noi, amaratii, care luam si noi o melodie de pe net..

Mi-a placut Tamas, bravo, ai foarte mare dreptate. Si care e problema voastra? Suntem saraci ( unii ) si nu trebuie sa ne fie rusine sa recunoastem ( de aceea il admir pe tovarasul tamas ) Ai dreptate, na, nu am bani sa iau albuul lui x, ce vrei... Imi interzici mie sa ascult muzica daca n-am bani pentru ea? Asta este, eu recunosc ca nu dawnloadez de pe net mai nimic, si cumpar albumele cantaretilor ( in general ) dar am vazut si un album cu Adelle ( cea care a facut melodia Someone like you, si Rolling in the deep ) care costa 240 de lei, si recunosc ca nu mi-l permiteam, dar fiind mic si prost si nefolosind mp3-ul si nestiind sa pun melodii pe el nu am luat albumul ei... Dar sa nu ne abatem de la subiect.
Deci curatarea internetului trebuie sa inceapa ( si din nou, sa se termine ) cu alte infractiuni mult mai grave, gen furarea drepturilor de autor de la un film, si apoi castigi 1 milion de verzisori pe seama filmului, cu ala care face asta trebuie sa incepi ( si spun din nou, sa termini ) cu ala care face asta, nu cu un dobitoc care injura ca disperatul pe facebook/youtube etc... Lasa-i in pace, totusi, YT ( youtube ) nu este casa lor... Sau pe noi astia cuminti, care nu indraznim sa spunem macar du-te dracu' ( am spus-o roflol roflol roflol(scuze) )
Deci concluzia este urmatoarea:
Fratica, lupta impotriva ACTA! Pentru ca astia o sa ne inchida si site-ul nostru de ingerasi, o sa gaseasca un motiv ( poate altul decat ca Tudor face contrabanda cu has;)) ) sa ne inchida si noua site-ul ( Rolug ) si multe altele pe care pun pariu ca le vizitati zilnic, ca si mine... ( Facebook, Youtube... ) Programul asta vrea sa ne eutanasieze pe toti, de la alexutzu200 pana la heackerii adevarati.



STOP ACTA!!!!
Va salut si va respect,
Dinu Busegeanu

I just want de best, the best or nothing!

Avatar utilizator
alexutzu300
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 10 Decembrie '08, ora 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de alexutzu300 » Vin, 10 Februarie '12, ora 00:33

alexutzu300,si de ce de la mine? roflol Dar mersi mult.
Deci curatarea internetului trebuie sa inceapa ( si din nou, sa se termine ) cu alte infractiuni mult mai grave, gen furarea drepturilor de autor de la un film, si apoi castigi 1 milion de verzisori pe seama filmului,
Torrentele inseamna furarea drepturilor de autor...Si tu,si eu le folosim.Deci nu e de bine.
Dar da,ACTA trebuie oprita,desi cumva tot o sa apara.A fost nebunia cu SOPA ca un paravan pentru ACTA.De ce nu ACTA ar fi un paravan pentru altceva?
Imagine
Strada mea modulara.Check it out,leave a comment.
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

Avatar utilizator
cristian333
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 577
Membru din: Sâm, 26 Martie '11, ora 13:09
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de cristian333 » Vin, 10 Februarie '12, ora 08:51

Am auzit de ceva vreme de legea asta tampita... Daca nu facem nimic curand, va trebui sa NE FACEM PROPRIA MUZICA cantand la tigai si linguri, sau SA DAM 200 LEI pe un album; SA NE JUCAM CU MINGEA DE CARPA pentru ca nu mai exista mingile chinezesti, doar Adidas, Puma si alte marci scumpe; si NUMAI politicienii vor avea acces la NET LIBER!
Concluzie: FUFUFUFUUUU ACTA! :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x (si ca sa stiti, acum descarc un joc de pe TPB!)

http://9gag.com/gag/2445522 Ne vedem acolo!
LEGO System Master!

Avatar utilizator
Ikon
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 257
Membru din: Mie, 30 Martie '11, ora 12:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de Ikon » Vin, 10 Februarie '12, ora 11:14

Nu va mai inflamati atat ca n-are cum sa treaca in forma actuala. Sunt prea multi bani la mijloc ca sa se taie netul in masa sau sa se inchida facebook si youtube. Astea sunt povesti de adormit copiii. A citit cineva tratatul in original sau doar ati preluat de la robotzi?
Classic Lego is the best!

Avatar utilizator
cristian333
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 577
Membru din: Sâm, 26 Martie '11, ora 13:09
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de cristian333 » Vin, 10 Februarie '12, ora 11:36

@ Ikon, am citit niste articole pe net, atata tot... Si am auzit la stiri... :)
LEGO System Master!

Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de brainiacul » Vin, 10 Februarie '12, ora 12:54

Stati mai linistiti, nu va mai ambalati asa! :)) Pirateria va continua cat timp va exista material de piratat, doar ca daca ACTA intra, probabil va costa si pirateria. Nu poti baga 30% din Europa la inchisoare, s-au construit inchisori care sa ne astepte? :)) Este o lege care sa genereze haos, frica, stres etc. Politistii nostri nu sunt in stare sa dirijeze circulatia si vreti sa credeti ca vor bate din usa in usa sa culeaga oameni care trag de pe torente? :))

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de N33 » Vin, 10 Februarie '12, ora 14:00

brainiacul scrie:Stati mai linistiti, nu va mai ambalati asa! :)) Pirateria va continua cat timp va exista material de piratat, doar ca daca ACTA intra, probabil va costa si pirateria. Nu poti baga 30% din Europa la inchisoare, s-au construit inchisori care sa ne astepte? :)) Este o lege care sa genereze haos, frica, stres etc. Politistii nostri nu sunt in stare sa dirijeze circulatia si vreti sa credeti ca vor bate din usa in usa sa culeaga oameni care trag de pe torente? :))
Ar fi cam exagerat sa bage cam 50% din populatia lumii la inchisori roflol
Dar tot nu suna prea bine,ori de unde il auzi ...

Am ceva cunostiinte in Canada,ei mi-au povestit ca o data au downloadat ceva de pe un torrent si au primit ceva mesaj ca le tau netul ... mi s-a parut ciudat. Vad ca nu mai este ... nici pe la noi. Adica va fi :p

Despre pirateria va continua ... pai este adevarat:Au inchis mai demult Mininova,nu ? Acum au deschis alte 10 site-uri asemanatoare roflol

Avatar utilizator
cristian333
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 577
Membru din: Sâm, 26 Martie '11, ora 13:09
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de cristian333 » Vin, 10 Februarie '12, ora 14:40

Nu, nu inchisoare, dar da, ne pot taia netu' :?
LEGO System Master!

Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de brainiacul » Vin, 10 Februarie '12, ora 15:11

cristian333 scrie:Nu, nu inchisoare, dar da, ne pot taia netu' :?
Ok, si in semn de protest toti utilizatorii de internet se abat de 3 ori ca sa li se taie internetul. Deci? Providerii nu mai au cui sa furnizeze, deci no money. Si pica internetul.

Avatar utilizator
cristian333
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 577
Membru din: Sâm, 26 Martie '11, ora 13:09
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de cristian333 » Vin, 10 Februarie '12, ora 15:16

brainiacul scrie:
cristian333 scrie:Nu, nu inchisoare, dar da, ne pot taia netu' :?
Ok, si in semn de protest toti utilizatorii de internet se abat de 3 ori ca sa li se taie internetul. Deci? Providerii nu mai au cui sa furnizeze, deci no money. Si pica internetul.
Bine zici aici... Practic, dupa ce am pus cap la cap toate detaliile, mi-am dat seama ca nu au ce sa ne faca... :p cum sa inchida netul ? roflol
LEGO System Master!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 10 Februarie '12, ora 15:20

cristian333 scrie:Nu, nu inchisoare, dar da, ne pot taia netu' :?
logic ca nu ne vor baga la inchisoare. nici internetul nu va fii taiat ca doar no sa oblige guvernul sa deie faliment romtelecom si rds si care mai e. eu cred ca problemele vor fii amenzile: 300-1000 de lei pt un amarat de film etc.
e aiurea legea asta. nu cred ca o s-o aplice. nu in contextul crizei mondiale. stiti ce s-a intamplat cu ocazia crizei mondiale din '29? partidul nazist a castigat alegerile... trageti voi concluziile despre ce se va intampla daca ACTA e aplicata intr-o lume afundata in criza...

imi pun o intrebare: daca ACTA intra in vigoare, vom mai putea posta MOCuri fara sa avem probleme?


si la noi vor fii proteste, sambata, cred ca de la 5.

P.S.: daca se aplica legea, EA si restu producatorilor de jocuri vor da faliment. de ce? fiindca nimeni nu v-a cumpara un joc de care n-a auzit (de pe facebook, youtube, sau torrent) sau un joc care sa-ti manance economiile pe 1-2 ani.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook