ACTA-Down With It!!!

devoratorul
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 615
Membru din: Vin, 06 August '10, ora 20:41

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de devoratorul » Sâm, 18 Februarie '12, ora 17:35

fakeuri lego nu ..nu vor disparea...deoarece exista de cand lumea si pamantul (bine..nu chiar de atat timp...dar exista) legi si mijloace de a stopa contrafacerea...doar ca ele nu se aplica..sau se aplica selectiv. Lego a avut drept de licenta 50 de ani pt ceea ce a inventat: CARAMIDUTA. Dupa cei 50 de ani ceilalti au putut intra pe piata. Vor disparea doar acele poduse lego care au acelasi design..aceasi constructie cu cele originale (vezi police station)...lucru care se poate intampla si acum...cu legislatia actuala...doar ca nu se doreste.

Problema ACTA este in principiu despre tine ca individ, despre acordarea unei puteri mult prea mari in mana producatorilor/statului care se va reflecta asupra consumatoului/cetateanului. Ori se stie ca nu orice corporatie sau stat este sfant ....si de aici se pot crea abuzuri inimaginablie. ACTA ar fi buna doar intr-o lumea UTOPICA....in care cei ce detin functia asta de control/supraveghere sa fie impartiali, corecti 101%, intangibili, incoruptibili si cel mai important: sa nu aiba interese personale sau in numele altei parti din exterior.

devoratorul
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 615
Membru din: Vin, 06 August '10, ora 20:41

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de devoratorul » Sâm, 18 Februarie '12, ora 17:45

concluzia se poate rezuma la fraza pe care o avea/are Nigel Farage asupra proiectului UE de la min 2 sec 5 la sec 12:


Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 19 Februarie '12, ora 00:05

geo2087 scrie:Voi va dati sema totusi, ca ACTA nu inseamna doar cenzurarea internetului, etc. Mai inseamna si ca produsele contrafacute vor disparea incet incet (inclusiv fake-urile de Lego) :p

Ati putea totusi sa incercati sa va cumparati ceea ce va place. Eu, de exemplu, de mai bine de un an, orice joc pe care l-am vrut, l-am cumparat, si daca nu mi-am permis la momentul lansarii, am asteptat oferte pe Gameshop sau pe Steam. Ganditi-va, totusi, daca toata lumea ar downloada ilegal, ar mai avea producatorii, artistii, bani sa faca altele? Ar mai avea resurse sa ne incante cu alte creatii? Nu prea...
stiu(stim), dar asta e. eu de exempu nu-mi cumpar jocuri/muzica si tot n-am bani de lego (nici macar de fakeuri). ce-ar fii daca as da si putinii bani pe care ii am pe jocuri/muzica?
imi pare rau de artistii si proframatorii care nu primesc cat merita, dar eu(noi) n-am ce face IN MOMENTUL DE FATA
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
mathewheartlego
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 68
Membru din: Sâm, 10 Decembrie '11, ora 16:53
Localitate: Orasul cu mafiotzi si fara lego (Piatra-Neamt)

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de mathewheartlego » Lun, 20 Februarie '12, ora 16:46

@Tudorrrr : Ce joci tu? :? :?

Adica,cum Dumnezeu (nu mai e vorba de tn) ai putea sa dai 500 lei , chiar mai mult , pe an , pentru jocuri!
De unde 500 lei? Battlefield 3 + cod mw3 = 500 lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si sunt numai DOUA!!!Eu cred ca ACTA a fost un fel de pact intre producatorii de jocuri si nu numai
(Activision,Demonware,blizzard,etc etc) .de ce au facut pactul asta? ca sa aiba ei mai multi bani sa scoata jocuri mai bune (adica cu un buget mai mare) pe care sa nu le cumpere nimeni ==> faliment

Deci cine sunt victimele? :?
God bless lego!!!!!!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 20 Februarie '12, ora 17:17

pe care sa nu le cumpere nimeni ==> faliment

Deci cine sunt victimele? :?
si eu am spus asta pe prima sau a doau pagina
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
mathewheartlego
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 68
Membru din: Sâm, 10 Decembrie '11, ora 16:53
Localitate: Orasul cu mafiotzi si fara lego (Piatra-Neamt)

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de mathewheartlego » Sâm, 25 Februarie '12, ora 14:00

Ma rog, sa fim seriosi , cati dintre noi au cumparat jocuri pe pc?in ziua de azi, sa joci un joc care a aparut nu de mult te costa chiar si un nou pc (mac) ,din cauza performantelor "scazute" .Majoritatea dintre noi avem console , si merita mai mult sa iti iei un joc pe consola fiindca stii sigur ca iti va merge.Iar cei care nu au console,de obicei nu au nici "fonduri" pentru un pc bun sau jocuri de pc...deci nu ai cum sa opresti downloadarea torrentelor cu jocuri , filme ,etc. pt pc deoarece asta ar putea duce la o revolta (mare mare de tot) a celor care nu vor sa cumpere jocuri de pc (asa ca mn 8) )

P.S.:nu am vrut sa jignesc pe nimeni de pe acest forum , dar asta e crudeul adevar :(( :((
God bless lego!!!!!!

devoratorul
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 615
Membru din: Vin, 06 August '10, ora 20:41

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de devoratorul » Sâm, 25 Februarie '12, ora 15:31

neee.....ideea e ca nu ai mai cumapra nici PC-uri cu placa smechera si tot c trebuie...pt ca ...mai mult de un net si niste jocuri miniclip nu ai mai juca roflol asa ca...nu ai avea nevoie d mare performanta......cat sa mearga un LINUX....ca windows e prea scump roflol si un open office..ca si MS officeule prea scump roflol

Avatar utilizator
Tudorrrr
guraliv
guraliv
Mesaje: 186
Membru din: Sâm, 08 Octombrie '11, ora 00:43
Localitate: Bucharest

Re: ACTA-Down With It!!!

Mesaj de Tudorrrr » Lun, 27 Februarie '12, ora 10:04

mathewheartlego scrie:@Tudorrrr : Ce joci tu? :? :?

Adica,cum Dumnezeu (nu mai e vorba de tn) ai putea sa dai 500 lei , chiar mai mult , pe an , pentru jocuri!
De unde 500 lei? Battlefield 3 + cod mw3 = 500 lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si sunt numai DOUA!!!Eu cred ca ACTA a fost un fel de pact intre producatorii de jocuri si nu numai
(Activision,Demonware,blizzard,etc etc) .de ce au facut pactul asta? ca sa aiba ei mai multi bani sa scoata jocuri mai bune (adica cu un buget mai mare) pe care sa nu le cumpere nimeni ==> faliment

Deci cine sunt victimele? :?
Eu cumpăr jocuri copiate la 30 de lei pt. Xbox 360, îl am modat. Şi vreau să iau Prototype, Skyrim şi Spiderman 3. Astea ar costa normal 500 de lei. Dar le iau la 90 pe toate 3. Dar EUROPA A DAT JET ACTEI, DECI NU ACTA ÎN EUROPA.
LEGO Forevăr!
Imagine