Despre board games si alte hobby-uri

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Despre board games si alte hobby-uri

Mesaj de Bricky » Mar, 05 Mai '20, ora 18:35

Cand stai inchis in casa de atata timp si dupa ce treci peste :anim-wtf: si :anim-angry: si :anim-headbang:, incepi sa te gandesti cum sa iti mai umpli timpul intr-un mod placut. Ei bine, eu si H am descoperit in perioada asta board game-urile care se pot juca in 2. Si nu ma refer aici la jocurile de societate, gen Activity, Alias, Dixit pe care obisnuiam sa le jucam cu prietenii. Am descoperit cateva jocuri fie de strategie, fie de deductie, fie de push your luck, fie o combinatie, pe care le jucam cu placere. Daca e cineva interesat, pot face si cateva recomandari.

Ce as vrea eu sa va intreb eu pe voi insa, este:
- Voi jucati board games / jocuri de societate? Daca da, ce anume?
- V-ati descoperit vreun hobby / activitate in perioada asta de izolare?
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

FlorinS
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 48
Membru din: Lun, 30 Septembrie '19, ora 15:55
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti

Re: Despre board games si alte hobby-uri

Mesaj de FlorinS » Mar, 05 Mai '20, ora 18:45

Eu joc Scrabble cu Iulia și Sah cu nepoțica prin whatsup fiecare cu tabla lui și muta pentru amândoi.
Și în curând am putea încerca unul din jocurile astea
Imagine
Ultima oară modificat Mie, 06 Mai '20, ora 11:24 de către FlorinS, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Despre board games si alte hobby-uri

Mesaj de iuliand » Mar, 05 Mai '20, ora 23:27

Cu atata lego de sortat n-am avut timp sa descopar nici un hobby nou... 🙂
Totusi as vrea sa aud ce descoperiri ati facut voi.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Despre board games si alte hobby-uri

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 06 Mai '20, ora 10:15

Captain Sonar - submarine warfare, 2-8 persoane. Acțiune, strategie, cooperare. Poate fi un pic complicat la început, dar e foarte distractiv.

Ticket to Ride - railroad tycoon/builder, 2-5 persoane. Strategie, cărți. Există varianta PC/online

Chess variations - clasicul șah e plictisitor? Sunt nenumărate variații, cu aceeași tablă 8x8 și cele 32 de piese. Sunt "reconstruiri" ale unor bătălii istorice, aranjamente diferite a pieselor, reguli modificate etc și jocuri total diferite folosind piesele și tabla de șah

Și fiindcă suntem un grup de LEGOiști, se pot reproduce/crea multe jocuri pe o placa și câteva piese
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Despre board games si alte hobby-uri

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 25 Septembrie '22, ora 22:22

Resuscitez subiectul

@Bricky dacă te implor cu floricele duplo și inimioare medium azure, poți posta aici jocurile care le-am jucat iarna? (Eventual și cele de la Bran?)

Mai adaug aici niște jocuri de societate/grup din ultima vreme:
- Saboteur
Trebuie făcut un tunel minier continuu de la start până la pepitele de aur. Unii din jucători sabotează jocul

- Activity Crime
Clasicul joc Activity, cu un twist: doar mimă, cu cătușe. Ideal pentru cei care nu sunt fani ai desenului, și pentru grupuri cu inside jokes. La fiecare mimă mâinile sunt legate în față, în spate sau de mână altui jucător

- Mimă 3.0 Extreme Edition
Trebuie jucat cu un grup destul de strâns, cu cunoștințe/experiențe comune. Se alege o carte/autor/franciză/serial/subiect etc cunoscut de toți și de acolo se dau taskuri de mimat. Plot twist: conducătorul jocului și încă cineva țin un cearșaf din spatele căruia jucătorul trebuie să mimeze doar cu capul și fața prin mimică și expresia feței. Fiindca mima se face doar cu fața și capul e foarte important ca subiectul ales să fie familiar, cu "variante" de ghicire limitate (noi am jucat cu scene/personaje dintr-o carte pe care o știam cu toții)

- "Bilețele pe frunte"
Fiecare jucător are pe frunte un bilețel cu un cuvânt/concept/personaj pe care trebuie să îl ghicească. Se merge în cerc, o tură de indicii, o tură de întrebări. Indiciile nu trebuie să fie prea vagi sau prea directe, trebuie un echilibru. Atenție ca în fiecare tură de indicii să nu rămână cineva fără indicii. Indiciile se pot aplica la mai multe bilețele. În tura de întrebări jucătorul pune întrebări da/nu pe baza indiciilor care crede că sunt pentru bilețelul lui (adică nu se aplică neapărat la ceilalți). Jucătorul poate întreba până i se răspunde cu nu, moment în care se trece la următorul. Se termină jocul când toți și-au ghicit bilețelul.
Exemple pentru un joc cu subiect: filme
Personaj principal - indiciu prost, se aplică la prea mulți
Istorie - indiciu bun
Sunt un personaj? DA (mai pune o întrebare)
Sunt un personaj istoric? NU (următorul jucător)
Opțional: jucătorii care și-au ghicit bilețelul pot/nu pot participa la tura de indicii

-10 degete ("Niciodată nu am...")/2 adevăruri 1 minciună
Cică jocuri de spart gheața, dar le recomand doar pentru grupuri cu un anumit nuvel de intimitate, ca să nu se simtă participanții incomod. Practic în jocurile astea trebuie spuse informații personale adevărate/false/făcute/nefăcute, conform numelui jocului

- Bolț (drinking game)
Fiecare are de băut în pahar (cu sau fără alcool). Se merge în cerc și se spun numerele de la 1 la sfârșitul jocului. Fiecare număr divizibil cu 7 sau care conține cifra 7 trebuie înlocuit cu "bolț". Cine greșește își bea tot paharul/o gură din pahar, și se continuă jocul. E amuzant după 80, când multiplii de 7 sunt mai obscuri. Exemplu: ...25, 26, Bolț, 28 (bea), 29... E fain de jucat la început pentru a face un pic de atmosferă.

Minți (varianta noastră "Minți, scorpie!")
Se împarte un pachet de cărți egal la toți participanții. Primul jucător pune o carte cu fața în sus, și următorii pun cărți cu aceeași culoare, cu fața în jos. Evident unii vor pune cărți de altă culoare. La orice moment, oricare jucător poate lansa o provocare la ultima carte: "Minți?" Se verifică ultima carte: dacă culoarea se potrivește, provocatorul ia toate cărțile; dacă nu se potrivește, mincinosul ia toate cărțile. Jocul se termină un jucător și-a terminat cărțile sau când rămâne doar unul cu cărți
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook