Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de adn2377 » Joi, 20 Iunie '19, ora 22:15

Oameni buni,

Vad ca nu s-a mai scris nimic de ceva vreme pe acest sub-forum asa ca ma risc eu sa intreb ceva mai... complex :)

Cu toate ca nu am mai avut timp serios de Lego in ultimele luni, am ajuns sa reconstruiesc vechiul set 4404 Land Busters (mai precis masina de teren de acolo) care imi place si acum destul de mult - si mi-am adus aminte ca in urma cu destui ani imi propuneam sa ii modific sasiul si sa ii adaug propulsie, directie, etc...

As incerca practic sa schimb sasiul original facut din Lego System cu unul din piese technic... doar ca mi-am dat seama ca habar nu am cum si nici de unde sa incep :)

Ma poate indruma cineva spre niste resurse (eventual online) din care sa vad cum sa construiesc subansamblele necesare? Ca sa o iau chiar de la zero asa cate putin pe bajbaite nu cred ca am rabdare. Practic la technic am construit modele doar dupa instructiuni, dar pentru creatii proprii nu am bagajul necesar de cunostinte... tehnice si practice.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1246
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de Homersapien » Vin, 21 Iunie '19, ora 08:46

frumos model, vad ca l-au motorizat destul de multi, ( https://www.youtube.com/watch?v=vqGDXyC2K5g ) caut un tutorial si iti trimit

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1246
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de Homersapien » Vin, 21 Iunie '19, ora 08:48


Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de adn2377 » Vin, 21 Iunie '19, ora 09:11

Multumesc pentru reactia rapida :)

Ideea e ca am vazut si eu ca exista adaptari facute, dar majoritatea sunt de ani buni in urma - iar din ce am observat ansamblul de piese technic se dezvolta cu fiecare an, oferind solutii proaspete pentru diversele probleme.

Pe de alta parte nu ma gandeam sa copiez direct pe cineva care a motorizat 4404, mai degraba sa gasesc informatii despre cum sa fac un sasiu modern (si nu foarte voluminos) SAU componentele necesare (directie, propulsie, suspensie) pe care sa le pot eu imbina si adapta apoi la dimensiunile necesare.

pufarine
guraliv
guraliv
Mesaje: 167
Membru din: Joi, 07 Iunie '18, ora 12:01
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/195613980@N08/

Re: Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de pufarine » Vin, 21 Iunie '19, ora 09:26

Cel mai usor e sa urmaresti instructiunile si dupa sa incerci sa reproduci cu piese technic pastrand proportiile. Asa o sa iti dai seama cam ce piese unde s-ar potrivi.

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de adn2377 » Vin, 21 Iunie '19, ora 10:44

Da doar ca modelul original nu are directie sau propulsie, iar suspensia e construita in asa fel incat pentru a-l motoriza trebuie complet schimbata... iar eu nu stiu cum sa fac de la zero un mecanism de directie, de exemplu :D

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Ajutor pentru un sasiu din piese Technic

Mesaj de iuliand » Mar, 15 Octombrie '19, ora 10:57

Dificultatea consta in primul rand in pastrarea suspensiei o data cu motorizarea. Daca nu vrei sa o pastrezi treaba se simplifica substantial.
Trebuie sa te gandesti la o tractiune pe rotile din spate (cu sau fara diferential) si directie pe fata cu servo (cel mai usor de facut) sau M (trebuie clutch sau piesa hockey).

Pentru inspiratie poti sa cauti pe YT cum au motorizat altii seturi mai noi, de exemplu:

https://youtu.be/gwPLL0qF3i0?t=73

https://youtu.be/mzpKZL_mQgA?t=9