intrebare arhitectura moderna

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
cfloare
tăcut
tăcut
Mesaje: 4
Membru din: Joi, 20 Septembrie '18, ora 08:42
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

intrebare arhitectura moderna

Mesaj de cfloare » Lun, 24 Septembrie '18, ora 09:00

Buna tuturor. Oare stie cineva cine a construit casa din imaginea atasata prezentata in cadrul The New Old Spring Town si Under Construction. Mi-a placut in mod deosebit fiind un exemplu complex de arhitectura moderna si as dori mai multe detalii. Cu multumiri :)
Imagine

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: intrebare arhitectura moderna

Mesaj de Bricky » Lun, 24 Septembrie '18, ora 23:35

Casa a fost construita de @Frankie. Ti-am mutat topicul in sectiunea potrivita :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: intrebare arhitectura moderna

Mesaj de iuliand » Mar, 25 Septembrie '18, ora 09:40

Arata foarte fain dar nu mi-ar placea sa locuiesc in ea. Iti dai seama cat ar trebui sa dai cu aspiratorul?... :anim-tongueout: Ca sa nu mai vorbesc de efectul de sera.

cfloare
tăcut
tăcut
Mesaje: 4
Membru din: Joi, 20 Septembrie '18, ora 08:42
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: intrebare arhitectura moderna

Mesaj de cfloare » Joi, 27 Septembrie '18, ora 09:02

Multumesc pentru raspuns si scuze pentru faptul ca nu mi-am dat seama initial unde ar fi fost locul potrivit sau ideal pentru a posta intrebarea. La casa construita de @Frankie apreciez mult efortul depus pentru a o imagina si a o construi, fiind cel mai complex exemplu de arhitectura moderna pe care l-am vazut pana acum. Ar putea fi cred un model bun de promovare pentru Architecture Studio, exemplele existente fiind prea stilizate. Contine insa mai multe piese decat cele disponibile in kit. Daca partea cu sera este cea indreptata spre sud efectul de sera va aparea doar la locul potrivit dar la partea cu aspiratorul ar fi ceva de muncit. :) In ultimii ani multi dintre noi au construit case de dimensiuni impresionante, nu foarte optimizate, pe principiul sa fie mai mare decat a vecinului. Intretinerea e clar o problema apoi, poate mai ales in timpul lunilor de iarna. Utilizand Lego insa ne-am putea imagina si construi un model destul de aproape de realitate pentru casa visurilor noastre, inainte de a trece la fapte. E cred un domeniu cu potential pentru LUG.