Sigla Rolug

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de anacronox » Joi, 07 Decembrie '17, ora 14:11

mie imi place foarte mult varianta propusa de Talex cu rosu, galben si albastru. Logo-ul trebuie sa fie un instrument simplu si eficient de comunicare. Daca ne facem identitate vizuala atunci nu trebuie lumea sa intrebe ce reprezinta piesele si care e logica.
Sunt pentru RoLUG facut din caramizi rosu galbens si albastru.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Sigla Rolug

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 07 Decembrie '17, ora 15:04

Exact, să fie usor de inteles și identificat. În plus, logourile simple sunt la moda acum.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Kalmyr
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 67
Membru din: Joi, 04 Februarie '16, ora 11:51
Judet: Timis
Localitate: Timișoara
Flickr: https://www.flickr.com/photos/kalmyr/albums
Contact:

Re: Sigla Rolug

Mesaj de Kalmyr » Joi, 07 Decembrie '17, ora 15:26

Ce ziceti de ideea asta:
Imagine

minus minifig
I still hold dear the skies of Gallifrey.

Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Sigla Rolug

Mesaj de Bricky » Joi, 07 Decembrie '17, ora 15:31

Mi se pare prea banala o sigla cu tricolorul. Si vorbim de un logo pentru o comunitate de oameni pasionati, haiosi, non-conformisti, nu de un logo de companie. Asa cum logo-ul actual are o componenta haioasa, si cel nou imi doresc sa fie in acelasi spirit.

Propunerile lui Chyck mi se par geniale si mi-ar placea sa fie cumva implementate in noua sigla, in loc de cele 3 capete de acum sa avem 3 capete in genul celor create de ea si transformate in logo. @talex, daca ne mai poti ajuta, asteptam si parerea ta.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de anacronox » Joi, 07 Decembrie '17, ora 16:41

@Bricky m-am uitat la logourile celorlalte LUG-uri din Europa. In afara de lugul din Polonia care are o minifigurina cu o casca de constructii in cap, restul celor pe care le-am vazut merg in directia culorile nationale asociate cu simbolul lego, caramida. Daca ii arati si unui strain pe strada o caramida de jucarie de plastic va stii ca e vorba de LEGO. Deja se face in subconstient asocierea caramida din plastic = Lego, chiar daca pe caramida va scrie kobi, sluban, megablocks, etc.

Nu a zis nimeni ca nu suntem o comunitate de oameni pasionati, haiosi, non-conformisti, dar unul dintre principiile de baza ale comunicarii non-verbale e sa ai simboluri conventionale universal acceptate de comunitate, care sa nu necesite efort de intelegere. Daca omul nu intelege logo-ul in cazul nostru particular, merge mai departe.
in cazul concret problema pe care o vad eu e ca cineva din afara grupului nu va face asocierea roata dintata = rolug. Scenariu concret, la expo din mai vede omu care se plimba prin parc 3 roti dintate stilizate una langa alta sub care scrie RoLUG si zice bine-merci ca fie e o firma care isi face reclama la produs , fie ca e o expozitie de Meccano.

Inca un lucru de care trebuie sa tinem cont. Scalabilitatea logo-ului. Daca ne facem niste tricouri sau niste elemente promotionale, un logo inghesuit cu multe elemente nu se va mai intelege pe un flyer de tip carte postala sau pe un tricou, va aparea ca un mare blob.
Mai multe de atat, pe langa elementul vizual stabilit, caramida tricolora si numele asociatiei (Rolug) ar trebui sa trecem si Romanian LEGO User Group.
Asta e parerea mea, sper ca si argumentele invocate sa fie considerate pertinente.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Sigla Rolug

Mesaj de Bricky » Joi, 07 Decembrie '17, ora 16:57

Este parerea ta, ti-o respect si apreciez ca ti-ai expus-o. Dar da-mi voie sa nu fiu de acord cu ea. Iesim in evidenta prin originalitate si unicitate, nu prin alinierea la standardele create de altii, si aici ma refer la siglele altor LUG-uri.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de Starlight » Joi, 07 Decembrie '17, ora 17:19

Bricky scrie:
Joi, 07 Decembrie '17, ora 16:57
Este parerea ta, ti-o respect si apreciez ca ti-ai expus-o. Dar da-mi voie sa nu fiu de acord cu ea. Iesim in evidenta prin originalitate si unicitate, nu prin alinierea la standardele create de altii, si aici ma refer la siglele altor LUG-uri.
+1.

Mascotele sunt foarte tari. Dar recomand sa folosim o singura mascota(cu 3 se complica prea mult logo-ul) si pastram fontul pe care il avem acum.

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sigla Rolug

Mesaj de arathemis » Joi, 07 Decembrie '17, ora 18:31

Da, o cale de mijloc intre ce vrea anacronox si ce vrea Bricky ar merge. Nu trebuie sa avem foarte multe elemente in sigla, dupa parerea mea.
Quantity is not necessarily a quality :).

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de anacronox » Joi, 07 Decembrie '17, ora 19:01

O idee. Nu putem avea ca element grafic ceva simplu facut din lego care sa fie specific Romaniei. O coloana infinitului din piese?

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: Sigla Rolug

Mesaj de mrdc » Joi, 07 Decembrie '17, ora 21:19

anacronox scrie:
Joi, 07 Decembrie '17, ora 19:01
O idee. Nu putem avea ca element grafic ceva simplu facut din lego care sa fie specific Romaniei. O coloana infinitului din piese?
Genial! Sustin.

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Sigla Rolug

Mesaj de Vlad88 » Joi, 07 Decembrie '17, ora 21:56

Genial +1 vreau sa vad asta :D

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sigla Rolug

Mesaj de mad_horax » Joi, 07 Decembrie '17, ora 21:58

Si coloana infinitului cum sa o punem, pe verticala sau orizontala? De ce nu Masa Tacerii? Sau Domnisoara Pogany, ca e "mai sexy".

Nu sunt pentru banalitati nationaliste. Propunerea lui Chick este geniala si combina Technic cu Clasic (mai mult Technic). Eu votez pentru. Chyck, cred ca ar merge si o roata dintata de 40 dinti, ca suntem de mai multe dimensiuni prin forum.

@Chyck : Ai sau iti aduc eu? :anim-monkey:

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1326
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de chyck » Joi, 07 Decembrie '17, ora 22:02

am

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de anacronox » Joi, 07 Decembrie '17, ora 22:40

@mad_horax coloana e cel mai simplu de facut din piese Lego. In propunerea mea compozitia se face simplu. Elementul grafic in dreapta. O coloana verticala alcatuita din 6 elemente tip slope cu 4 fetze (vedeti atasament, nu am decat 3 piese de tipul asta, dar se poate replica imaginea in photoshop sa fie 6 elemente). Pot fi puse cate 2 carami din fiecare culoare din steag. Dupa elementul grafic urmeaza cel de text, clar si definitoriu pentru noi, anume RoLUG.
Imagine
Imagine

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: Sigla Rolug

Mesaj de anacronox » Joi, 07 Decembrie '17, ora 22:45

Propun o solutie simpla. Sa votam variantele.