seturi exclusive

Moderator: Bricky

orbit
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 83
Membru din: Lun, 04 Ianuarie '16, ora 12:33
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de orbit » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 12:26

lapsanszkitamas scrie:@orbit cred ca n-ai inteles adevarata problema. Este vorba de seturile exclusive, care cu toate reducerile costa cat un rinichi. Daca se introduce monopolul pe aceste seturi, va fi mai rentabil sa facem un sejur in Ungaria/Austria/Germania si sa le cumparam acolo. Aici nu e vorba de 15-20 de lei diferenta, ci 100-200+. Nu stiu cum e la tine, dar 100 de lei diferenta nu e o nimica. Nu-i totuna daca din suma x cumperi 1 set sau 2-3 si-ti ramane si de o bere (sau 6).

Din cate stiu UE are legi impotriva monopolurilor, poate se trezeste vreun birocrat si aplica legea

Salut. Eu am inteles foarte bine despre ce set-uri e vorba... chiar aminteam in primul post de faptul ca am cumparat 2 modulare (adica Cinema Palace si Detective's Office) in ianuarie de la toy-joy online. :). So.. asta ca sa clarificam ca suntem on the same page.
Ref la monopol... nu e chiar monopol ce se intampla... sincer nu stiu cum s-ar putea ataca juridic aceasta hotarare LEGO RO. Monopol in adevaratul sens al cuvantului ar insemna ca acele set-uri le-ar vinde in Romania doar noriel (atat online cat si in magazin)...Celelalte magazine ar avea interzis sa le comercializeze indiferent de metoda de desfacere.
Dar ma repet... sa mai asteptam putin sa se limpezeasca lucrurile.

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 494
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: seturi exclusive

Mesaj de geosh21 » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 13:05

arathemis scrie:Dar nu sa le faci exclusive la cel mai scump retailer din RO. Asta-i magarie.
Sa nu exageram. Nu vreau sa iau partea vreunui magazin, dar de la Noriel am cumparat cateva seturi mari la reducere reala de 20%+, in timp ce restul magazinelor nu clinteau preturile.

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: seturi exclusive

Mesaj de arathemis » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 13:10

Eu inca nu am vazut niciodata nimic ce sa merita sa iau de la ei. Cand verific preturi mereu ma uit la 5-6 retaileri in aceeasi zi.
O data am luat un set SW, doar pentru a primi figurina C3PO, nu pentru ca ar fi fost setul la super pret. Din punctul meu de vedere sunt printre cei mai scumpi din Romania (poate am exagerat cand am zis Cel mai scump, dar e in top oricum).

Avatar utilizator
duhu20
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 306
Membru din: Sâm, 21 Noiembrie '15, ora 19:37
Localitate: Baia Mare

Re: seturi exclusive

Mesaj de duhu20 » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 13:31

deci am zis si ma repet in Baia Mare am 6 magazine de unde pot achizitiona lego printre care 3 sunt Metro, Cora si Auchan, apoi Noriel, Magazinul Cucubau si Dinoland in rest nu stiu altele dar cand am cautat un set anume care cam la toate era 180-200 lei la noriel sarea de 250+ si ala cu reducere fiind pretul, iar la seturile mari nici macar nu vreau sa zic cat era diferenta ca ma ia cu durere de cap

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: seturi exclusive

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 14:16

Ca si comparatie: setul 60092 la noriel cu 22% reducere are pret echivalent cu clevertoys. Numai ca la Clevertoys mai am si 10% pentru ca sunt membru rolug. Pana si transportul e mai ieftin la clever (desi la noriel peste 150 e gratuit, fata de 250 cat e la clever)
http://www.noriel.ro/lego-city-submarin-60092
https://www.clevertoys.ro/submarin-60092.html

Pret final la clever e ~135, la noriel ~152. Si asta e un set city micut. Diferenta de pret se simte mai tare la seturile mari. Desigur, exista si exceptii, unele seturi sunt la acelasi pret sau foarte aproape. Ramane de vazut ce se va intampla. Pana la urma, exista BL si tot felul de metode de a cumpara din magazinul S@H :))
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: seturi exclusive

Mesaj de tlg2014 » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 15:00

Chiar as fi curios sa stiu cate seturi exclusive se vand la noi. In afara de impatimitii Lego cine mai da o gramada de bani pe ele?

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: seturi exclusive

Mesaj de tlg2014 » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 15:03


tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: seturi exclusive

Mesaj de tlg2014 » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 15:07


getedoi
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 29
Membru din: Lun, 07 Iulie '14, ora 19:07
Localitate: Cluj-Napoca

Re: seturi exclusive

Mesaj de getedoi » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 16:09

The Bundeskartellamt has imposed a fine of 130,000 euros on LEGO GmbH for enforcing vertical resale price maintenance in the sale of its so-called "highlight articles". Those affected were retailers in northern and eastern Germany who in 2012 and 2013 were forced by sales representatives of LEGO GmbH to raise their retail prices.
Suna a seturile exclusive.

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: seturi exclusive

Mesaj de mitzza » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 16:24

axact asta se intampla aici, dar la noi nu face nimeni nimic

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 494
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: seturi exclusive

Mesaj de geosh21 » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 17:04

S-a mai discutat asta : viewtopic.php?f=1&t=4023&start=90#p37803

Now we wait...

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: seturi exclusive

Mesaj de iuliand » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 19:34

copilro scrie:Salut,

In magazinele certificate detinute de DACO INVEST (Ploiesti, Cotroceni, ParkLake Bucuresti si City Park Constanta) beneficiile de pe online se vor transfera in offline.
Cum se numeste magazinul din City Park C-ta? Nu am vazut nici un magazin certificat pe acolo.

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: seturi exclusive

Mesaj de tlg2014 » Vin, 22 Ianuarie '16, ora 07:55

Din ce am citit pe forumurile din afara se pare ca ii o practica comuna pentru seturile exclusive.

copilro
tăcut
tăcut
Mesaje: 12
Membru din: Mie, 11 Martie '15, ora 11:01

Re: seturi exclusive

Mesaj de copilro » Vin, 22 Ianuarie '16, ora 08:44

iuliand scrie:
copilro scrie:Salut,

In magazinele certificate detinute de DACO INVEST (Ploiesti, Cotroceni, ParkLake Bucuresti si City Park Constanta) beneficiile de pe online se vor transfera in offline.
Cum se numeste magazinul din City Park C-ta? Nu am vazut nici un magazin certificat pe acolo.

In aprilie vom deschide magazinele din Bucuresti park lake si constanta.
Ultima oară modificat Vin, 22 Ianuarie '16, ora 12:28 de către copilro, modificat 1 dată în total.

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: seturi exclusive

Mesaj de tlg2014 » Vin, 22 Ianuarie '16, ora 10:13

400 de produse!!! Foarte multe.