Lego Technic PF Buggy

Scrie răspuns
geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Lego Technic PF Buggy

Mesaj de geo2087 » Dum, 25 Decembrie '11, ora 20:55

Am reusit si eu sa uploadez niste poze si un filmulet cu ce m-am jucat zilele trecute.
Nu e mare lucru, dar e o incercare :p :)
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/

Am folosit 2 motoare M pentru pentru propulsie dispuse in paralel. Prima oara am folosit rotile dintate de 20 pe motoare impreuna cu una de 12, care mai departe transmite catre diferential, ratie finala de 1.191:1. A doua oara am folosit 24 cu 8, ratie finala de 2.143:1.
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/

In momentul cand am facut filmuletul nu aveam la dispozitie arcuri sau alte suspensii, in afara de arculetul acela de acolo (care de altfel, provine tot de la un buggy, din '96 http://brickset.com/detail/?Set=8207-1, hehe, cativa dintre voi nici nu erati nascuti pe atunci :p), deci am recurs la un elastic roflol
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/

Am folosit de asemenea si directie return-to-center :D gratie ideii lui Sheepo http://www.sheepo.es/2011/04/retun-to-c ... stems.html
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/
http://www.flickr.com/photos/67294605@N ... 564030551/

Va las si un mic filmulet
Lego Technic PF Buggy

Sarbatori Fericite in continuare :D

Avatar utilizator
Tudorrrr
guraliv
guraliv
Mesaje: 186
Membru din: Sâm, 08 Octombrie '11, ora 00:43
Localitate: Bucharest

Re: Lego Technic PF Buggy

Mesaj de Tudorrrr » Dum, 25 Decembrie '11, ora 21:45

Ai folosit şi 2 roţi Power Puller, nu? :D
LEGO Forevăr!
Imagine

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Lego Technic PF Buggy

Mesaj de geo2087 » Dum, 25 Decembrie '11, ora 21:51

Nu :) Sunt rotile de la Unimog, plus altele obisnuite de 81

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Lego Technic PF Buggy

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 25 Decembrie '11, ora 22:24

Dragut, arata destul de bine. Ai putea face insa ceva mai mare, sau mai sofisticat ;) . CAt despre suspensie, nu cred ca avea rost... Dar ma gandesc ca l-ai facut mai in graba, asa ca e foarte bun ;) . Voi posta si eu in curand un sasiu SUPER SIMPLU la care se pot pune orice fel de roti, senile (=> nu face curbe ;) ) si se poate modifica intr-o gramada de feluri. E foarte amuzant si foarte usor de facut. Insa acum nu prea am timp, mai trebuie sa mai postez inca 3-4 mocuri pe flickr :billiam:

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Lego Technic PF Buggy

Mesaj de N33 » Lun, 26 Decembrie '11, ora 01:11

Exteriorul nu e cel mai bun dar ce e in interior conteaza :D
Directia aia return to center nu prea imi place pentru ca srica motorul,daca faci cu roti dintate + un "cluth" ar fi mai bine.
Imi place ca suspensia in spate se misca bine !

TOOBU4U
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 52
Membru din: Mie, 09 Noiembrie '11, ora 22:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lego Technic PF Buggy

Mesaj de TOOBU4U » Mar, 27 Decembrie '11, ora 15:07

simplut dar foarte reusit... misto faza cu return to center :D
Eu inca nu m-am apucat de MOC-uri ca nu prea am avut timp... dar o sa imi fac in curand timp :)
keep up the good work :)
"We don't stop playing games because we grow old, we grow old because we stop playing games!"