4 x 4 Trophy Truck e tron V1

Scrie răspuns
Petosa
tăcut
tăcut
Mesaje: 13
Membru din: Mar, 18 Iulie '23, ora 09:10
Judet: Cluj

4 x 4 Trophy Truck e tron V1

Mesaj de Petosa » Dum, 03 Decembrie '23, ora 18:23

Acesta este primul meu Trophy Truck. Este bazat pe piesele setului 42160 dar are multe piese adăugate. Are 4 motoare BuWizz, două baterii BuWizz 3.0 Pro și două motoare PU L. Spre deosebire de un Trophy Truck din Lego obișnuit, acesta are o cutie de viteze cu două viteze diferite. Are interior cu două scaune și un volan. Suspensia este mai dură decât ar trebui, dar este așa intenționat deoarece vreau ca modelul să nu se lovească de pământ după o săritură mai mare. Deoarece nu am arcuri mari am folosit arcuri normale (cele galbene dure de cam 6 găuri și jumătate lungime) și pentru o mișcare mare a suspensiei am folosit 17 arcuri (6 pe față și 11 pe spate). Deși numărul e mare suspensia e perfectă. Direcția este întărită cu două tije în plus. Roțile sunt de 81 mm.
Totuși, după o testare afară am descoperit 3 probleme:
- deși diferențialele au reducție 1.57 - 1, ar trebui să folosesc diferențialele de la Zetros care au demultiplicare
2.(3)
- deși direcția este întărită, tijele din spate sar din loc la impact puternic. Mă gândesc să acopăr spațiul în care au loc să sară ca să nu aibă loc să mai sară din loc.
- direcția de comprimare a arcurilor de pe față este aproape perpendiculară cu solul. Când am ales să îl fac 4 x 4 m-am gândit că o înclinație de 5° ar trebui să fie destul, dar trebuie să cresc unghiul de înclinație la cam 30° către spatele mașinii.

Totuși, pentru o primă încercare, cred că a ieșit destule de bine. Sper să vă placă și vouă. 🙂

Imagine

Imagine

Imagine
Peter-san

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4 x 4 Trophy Truck e tron V1

Mesaj de Lixander » Lun, 04 Decembrie '23, ora 10:24

Arată bine! Ai reușit cumva să vezi câți km/h a prins?
De asemenea, 1x motor L PU mi-am dat seama că este pentru direcție, dar celălat motor L pentru ce e? Pentru schimbarea vitezelor?

Petosa
tăcut
tăcut
Mesaje: 13
Membru din: Mar, 18 Iulie '23, ora 09:10
Judet: Cluj

Re: 4 x 4 Trophy Truck e tron V1

Mesaj de Petosa » Lun, 04 Decembrie '23, ora 14:09

Da, este pentru schimbat vitezele. Nu am reușit să măsor viteza.
Peter-san

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4 x 4 Trophy Truck e tron V1

Mesaj de Lixander » Lun, 04 Decembrie '23, ora 14:41

Am înțeles. Baftă!