Camion de teren Praga 6x6

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Teo Ilie
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 03 Octombrie '23, ora 21:23
Judet: Bucuresti

Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Teo Ilie » Mie, 04 Octombrie '23, ora 19:19

Salut! Sunt Teo, sunt nou pe forumul asta, am aflat de curând de el pe Eurobricks de la @ALEX ILEA. Sunt Roman din Canada, deci desi vorbesc bine Română n-am practicat foarte mult scrisul, așa ca iertați-mă dacă mai fac greșeli. :joking:

Imagine
Imagine

Mai multe poze be Bricksafe: https://bricksafe.com/pages/Teo_LEGO_Te ... rial-truck

Funcții:
  • Steering with PF servo motor
  • 6x6 drive with 2 x PF XL motors
  • 2-speed heavy-duty gearbox
  • 3-link front live axle suspension
  • Bogie suspension on rear live axles, for maximum articulation
  • PF LED headlights
  • BuWizz power
Aici este un video doar cu truck-ul:

Si un video cu un concurs care am facur cu niste prieteni in Canada:


^Nu sunt sigur ca functioneaza corect videourile, daca poate cineva sa-mi spuna cum sa resolv problema apreciez.

In general sunt fericit cu cum a iesit. Transmisia n-a avut probleme cu angrenaje rupte, pentru ca motoarele sunt accelerate la inceput ca sa scada cuplu, si incetinite la roata cu diferentialul nou rosu si cu angrenaj planetar ca sa creasca iar cuplu, dar piesele in mijloc nu sunt solicitate. Suspensie, mai ales pe spate, a functionat foarte bine peste obstacole, si directia a avut suficienta forta cu motorul servo. Cutia de viteze, inspirata dupa idea lui Sariel.pl, a functionat si ea bine, fara angrenaje stricate.

Sper sa va placa! :happy:

Avatar utilizator
ALEX ILEA
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 514
Membru din: Mie, 30 Decembrie '15, ora 11:55
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de ALEX ILEA » Mie, 04 Octombrie '23, ora 20:02

Arata minunat si merge excelent! L-am vazut si pe Eurobricks, unde cred ca ai si facut topic cu Work In Progress.

Cu video-urile nu stiu cum trebuie procedat, dar parca atunci cand faci un topic poti sa adaugi un link cu ceva butoane din partea de sus.

Eu de obicei dau direct copy paste la link-ul de pe Youtube.

Avatar utilizator
Teo Ilie
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 03 Octombrie '23, ora 21:23
Judet: Bucuresti

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Teo Ilie » Mie, 04 Octombrie '23, ora 21:04

ALEX ILEA scrie:
Mie, 04 Octombrie '23, ora 20:02
Arata minunat si merge excelent! L-am vazut si pe Eurobricks, unde cred ca ai si facut topic cu Work In Progress.

Cu video-urile nu stiu cum trebuie procedat, dar parca atunci cand faci un topic poti sa adaugi un link cu ceva butoane din partea de sus.

Eu de obicei dau direct copy paste la link-ul de pe Youtube.
Multumesc mult! Mda am avut topic cu WIP pe Eurobricks, mai multi m-au sfătuit cu niște probleme inclusiv Zerobricks.

Cu video așa am făcut, am clickat be butonul de 'youtube'. Oricum linkul funcționează, decât n-a fost embedded.

Avatar utilizator
ALEX ILEA
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 514
Membru din: Mie, 30 Decembrie '15, ora 11:55
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de ALEX ILEA » Dum, 08 Octombrie '23, ora 19:14

E fain ca aveti o comunitate si in zona ta in Canada, am vazut ca ati facut un meet acum ceva timp!

Avatar utilizator
Teo Ilie
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 03 Octombrie '23, ora 21:23
Judet: Bucuresti

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Teo Ilie » Lun, 09 Octombrie '23, ora 05:39

ALEX ILEA scrie:
Dum, 08 Octombrie '23, ora 19:14
E fain ca aveti o comunitate si in zona ta in Canada, am vazut ca ati facut un meet acum ceva timp!
Da, am incept o comunitate vara asta! Am găsit câțiva pe Eurobricks care sunt Canadieni. I-am cerut unui moderator dacă putem sa avem un forum/thread pentru a posta evenimente în diferite tari, ca ar fii frumos sa găsim mai multi pentru evenimentele viitoare în Canada.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Bricky » Mar, 12 Decembrie '23, ora 00:00

Ca sa functioneze linkurile de youtube, trebuie folosit codul [ youtube ]identificator[ /youtube ], unde identificatorul clipului este ce se afla dupa https://youtu.be/
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Ode » Mar, 12 Decembrie '23, ora 23:46

Teo Ilie scrie:
Lun, 09 Octombrie '23, ora 05:39
ALEX ILEA scrie:
Dum, 08 Octombrie '23, ora 19:14
E fain ca aveti o comunitate si in zona ta in Canada, am vazut ca ati facut un meet acum ceva timp!
Da, am incept o comunitate vara asta! Am găsit câțiva pe Eurobricks care sunt Canadieni. I-am cerut unui moderator dacă putem sa avem un forum/thread pentru a posta evenimente în diferite tari, ca ar fii frumos sa găsim mai multi pentru evenimentele viitoare în Canada.
Salut Teo,

Eu sunt in PA, cam la 3 ore de Toronto.
Ar fi interesant daca m-a pot alipi și eu grupului vostru pentru ceva întâlniri sezoniere, în special pe subiecte de technic, dar nu spun nu și la alte teme LEGO.

Dacă se poate, te rog să mă ții și pe mine la curent cu activitățile voastre (forum, întâlniri, concursuri, etc.)

PS. @Bricky, nu ca vreau să mă las de forumul acesta, dar geografic are sens să mă atașez de grupul din Toronto :anim-wink: :anim-wink: :anim-tongueout: :anim-tongueout:

Avatar utilizator
Teo Ilie
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 03 Octombrie '23, ora 21:23
Judet: Bucuresti

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Teo Ilie » Mie, 13 Decembrie '23, ora 17:46

Ode scrie:
Mar, 12 Decembrie '23, ora 23:46
Salut Teo,

Eu sunt in PA, cam la 3 ore de Toronto.
Ar fi interesant daca m-a pot alipi și eu grupului vostru pentru ceva întâlniri sezoniere, în special pe subiecte de technic, dar nu spun nu și la alte teme LEGO.

Dacă se poate, te rog să mă ții și pe mine la curent cu activitățile voastre (forum, întâlniri, concursuri, etc.)

PS. @Bricky, nu ca vreau să mă las de forumul acesta, dar geografic are sens să mă atașez de grupul din Toronto :anim-wink: :anim-wink: :anim-tongueout: :anim-tongueout:
Salut! Da sigur, ti-am scris in private :)

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1249
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Homersapien » Joi, 14 Decembrie '23, ora 08:42

Eu ma bucur pentru voi dar sa ne tineti la curent cu ce intalniti pe acolo. Mai puneti poze cu ce construiti si de la intalniri/concursuri.

Spor la construit!

Avatar utilizator
Teo Ilie
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 03 Octombrie '23, ora 21:23
Judet: Bucuresti

Re: Camion de teren Praga 6x6

Mesaj de Teo Ilie » Joi, 14 Decembrie '23, ora 16:25

Homersapien scrie:
Joi, 14 Decembrie '23, ora 08:42
Eu ma bucur pentru voi dar sa ne tineti la curent cu ce intalniti pe acolo. Mai puneti poze cu ce construiti si de la intalniri/concursuri.

Spor la construit!
Sigur, va tinem la curent!