Flat baja-truck

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Lun, 31 Iulie '23, ora 20:01

Aparent, sunt mai activ decât de obicei :anim-cool:
De data asta, am un W.I.P. mai „greuț” din cauză că nu prea am posibiltate în viitorul apropiat să îl testez din lipsă de piese.
Oricum, încă ceva pe lista de testat/ construit: un baja-truck mai plat; acesta are șanșe mai mari să fie finalizat, pentru că am mai început alte 2-3 baja/ trophy-truck-uri, dar niciunul nu a fost promițător și au fost abandonate toate în cele din urmă.
Are 2x motoare L și 1x servo-motor (Power Functions ambele), suspensie independentă pe față și tip punte pe spate, unghi caster pozitiv, caroserie semi-detașabilă (cel puțin) și posibilitatea de a instala 2x seturi de lumini (adică 4x LED-uri).
Să văd când îl voi începe.

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat Sâm, 02 Septembrie '23, ora 23:28 de către Lixander, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1289
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de mad_horax » Joi, 03 August '23, ora 23:27

Stii vorba "Socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa". Pe plansa de proiectare arata bine dar in realitate se poate mult mai bine.
Nu vreau sa te descumpanesc, dar eu nu am folosit niciodata LDD/STUD.IO pentru proiectare. Altfel simti modelul cand ai piesele in mana, mai schimbi un liftarm mai pui o roata dintata, etc.
Mi-ar placea sa te ajut sa iti construiesti Baja, poate iti pot da piesele de care ai nevoie (fara PU, ca nu am), mai ales ca suntem din Bucuresti amandoi.
Daca vrei sa treci la modele reale, nu uita sa studiezi site-ul lui Philohome (philohome.com) sectiunea motoare (https://philohome.com/motors/motorcomp.htm) ca sa vezi caracteristicile lor.
Apoi sa stii ca iti trebuie destul de multe cunostinte de fizica pentru a crea un model echilibrat real.
Mult spor la MOC-uit si mi-ar placea sa iti vad modelele reale. :anim-cool:

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Vin, 04 August '23, ora 00:33

mad_horax scrie:
Joi, 03 August '23, ora 23:27
Stii vorba "Socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa". Pe plansa de proiectare arata bine dar in realitate se poate mult mai bine.
Nu vreau sa te descumpanesc, dar eu nu am folosit niciodata LDD/STUD.IO pentru proiectare. Altfel simti modelul cand ai piesele in mana, mai schimbi un liftarm mai pui o roata dintata, etc.
Mi-ar placea sa te ajut sa iti construiesti Baja, poate iti pot da piesele de care ai nevoie (fara PU, ca nu am), mai ales ca suntem din Bucuresti amandoi.
Daca vrei sa treci la modele reale, nu uita sa studiezi site-ul lui Philohome (philohome.com) sectiunea motoare (https://philohome.com/motors/motorcomp.htm) ca sa vezi caracteristicile lor.
Apoi sa stii ca iti trebuie destul de multe cunostinte de fizica pentru a crea un model echilibrat real.
Mult spor la MOC-uit si mi-ar placea sa iti vad modelele reale. :anim-cool:
Mulțumesc :anim-nerd:
O să văd exact ce îmi lipsește după ce termin celelalte 2 proiecte și o să te întreb dacă ai piesele acelea. Mulțumesc mult de ajutor :anim-smile:
Știu proverbul, de aceea toate modelele le testez și fizic, dar neavând culorile necesare, consider mai bine să fac niște render-uri pentru prezentare sau screenshot-uri pentru concepte mai incipiente, modelele mele reale fiind adevărate palete de culori

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Dum, 13 August '23, ora 15:01

Am făcut câteva teste pentru render-uri fără umbră.
De asemenea, mi-am amintit de Ford-urile Bronco Ultra4 4400 de prin 2020 - 2021 și a trebuit măcar să încerc să creez o caroserie de Bronco pentru șașiu.

Imagine


Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1249
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Homersapien » Mie, 16 August '23, ora 09:30

Salut, arata bine ambele caroserii!
Te-ai uitat un pic peste concursul nostru RTXP?
Te-ar tenta sa participi?
Inca ai vreme sa construiesti cel putin doua modele.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Mesaj de Lixander » Mie, 16 August '23, ora 11:15

Homersapien scrie:
Mie, 16 August '23, ora 09:30
Salut, arata bine ambele caroserii!
Te-ai uitat un pic peste concursul nostru RTXP?
Te-ar tenta sa participi?
Inca ai vreme sa construiesti cel putin doua modele.
Mulțumesc! :anim-blushing:
M-am tot uitat peste regulile la concurs și nu prea le-am înțeles exact; oricum, am observat că am voie cu motoare buggy doar la clasa ”mică”, clasă cu cauciucuri de vreo 40mm maxim.
Și am avut în plan să folosesc motoare Power Functions L, dar fie nu merg din cauza greutății, fie din cauza calității producției lor (motoarele L mai ”rapide” de pe AliExpress; firma respectivă e destul de ok, totuși).
Acum, singurele posibilități sunt 1x motor buggy sau 1x motor PF XL.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Sâm, 19 August '23, ora 21:06

Deși pare un model nou, modelul acesta păstrează aproximativ 60% din șasiul original. De data asta, am recreat un alt kit RC de la Tamiya, unul destul de nou - BBX BB-01.
Are aceleași electronice ca ultima variantă a baja-truck-ului (1x servo-motor și 1x motor buggy), dar are suspensie independentă pe toate roțile și folosește 2x amortizoare tari de 9.5L în loc de 4x amortizoare tari de 6.5L, pentru a imita suspensia tip ”trailing-arm” al modelului original Tamiya.
De asemenea, am încercat să recreez și aspectul original al șasiului, mai ales partea tubulară a acestuia.
Sunt conștient și că anumite conexiuni sunt incorecte (ca cea de la stâlpii B ai plafonului); va trebui să revizuiesc și să corectez multe la varianta asta.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Joi, 31 August '23, ora 22:30

Am reușit să finalizez instrucțiunile și modelul cu caroseria originală.
Puteți vedea mai multe informații pe Rebrickable
De asemenea, mai jos sunt render-urile oficiale.

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Lun, 01 Ianuarie '24, ora 19:24

Astăzi am încercat să rezolv problemele buggy-ului BBX.
Am luat-o de la 0 cu brațele suspensiei de pe spate și am fixat și motoarele în șașiu. Am lucrat începând de la a 2-a variantă, care avea 2x motoare buggy și niște brațe mai funcționale în teorie, în comparație cu 1x motor buggy și brațe complet nefuncționale pe spatele primului model.
De asemenea, am înlocuit arcurile mari de 9.5L cu cele de 6.5L pentru a face modelul mai accesibil ca preț. Pentru asta, a trebuit să ”umplu” golul creat de arcurile mai mici cu un amortizor fals.
Oricum, sper ca totul să meargă când îl voi construi pentru teste.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Mar, 09 Aprilie '24, ora 13:41

După atâta timp am reușit să finalizez replica de Tamiya BBX.
Este pus deja pe Rebrickable - https://rebrickable.com/mocs/MOC-180009 ... a/#details.

Imagine Imagine

Imagine

Imagine Imagine

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Balaur87 » Mar, 09 Aprilie '24, ora 19:31

e chiar misto finalul si culoarea aleasa

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 95
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Flat baja-truck

Mesaj de Lixander » Mar, 09 Aprilie '24, ora 20:04

Balaur87 scrie:
Mar, 09 Aprilie '24, ora 19:31
e chiar misto finalul si culoarea aleasa
Mulțam!
Aș fi mers pe Dark-Blue, dar nu e disponibil pe toate piesele și e și cam scump.