Trophy truck

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Trophy truck

Mesaj de Lixander » Joi, 24 Noiembrie '22, ora 18:15

MOC-ul acesta nu este 100% original, fiind creat de un fost utilizator Rebrickable; eu am adăugat un eșapament fals și panouri protective (pentru baterii și motoare) și am modificat mai multe culori și structuri (cu rol estetic sau tehnic), dar am corectat și anumite erori (tehnice sau estetice). Creatorul original a folosit pentru acest model o baterie și cauciucuri profesionale (baterie Turnigy 3s Lipo - nu știu capacitatea; cauciucuri 1.55 inchi RC4WD Baja MTZ P3 - pentru jantele de 43.2 D. x 26mm).
MOC-ul are 2 motoare buggy și 1 servo-motor, suspensie independentă pe față și tip punte rigidă pe spate, unghi caster pozitiv (ansamblul frontal este înclinat în sus față de șasiu), interior cu scaune pliabile și volan, caroserie, capotă și panouri protective detașabile.
Alte aspecte notabile mai sunt că brațele suspensiei frontale sunt distanțate la doar 1 pin (extrem de înguste, ca la adevăratele baja/trophy truck-uri), suspensie „dublă” (pe lângă arcurile de 9.5L, mai are pe față 2 perne de cauciuc și pe spate încă 2 arcuri de 6.5L), brațele frontale sunt legate între ele (astfel, nu pot exista diferențe mari de nivel și modelul este mult mai stabil), iar spatele servo-motorului dispune de un dinte Bionicle (ajută la determinarea poziției și la centrarea axului servo-motorului); MOC-ul are, în opinia mea, piese relativ reduse ca număr, asamblare destul de ușoară și simplitate, în general; instrucțiunile însă sunt cam neclare.
Astea sunt pozele cu MOC-ul modificat de mine:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

După spusele creatorului , modelul prinde (cu 1 baterie profesională Lipo 3s) în jur de 16km/h: https://www.flickr.com/photos/gooberre ... 39679082/
De asemenea, aici este demonstrația și descrierea originală a MOC-ului: https://youtu.be/KNmC-PlUCp4