4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Sâm, 15 Octombrie '22, ora 19:15

Am încercat să recreez un truggy (truck + buggy) teleghidat de prin anii ˙90; de asemenea, am vrut să creez și un 4x4 robust, complet original, cu carsoerie detașabilă.Ce să fie, că le-am combinat; acesta ar fi prototipul, dar deocamdată nu se merită un render, mai ales din cauza bug-urilor pe care le are Studio-ul de la Bricklink.
Imagine
Ultima oară modificat Sâm, 03 Februarie '24, ora 13:12 de către Lixander, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Update 1.2 - Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 16 Octombrie '22, ora 17:33

Revin cu update-ri importante - din cauză că anumite părți ar fi avut contact (brațele suspensiei cu roțile de la angrenajele motorului), a trebuit să modific toată partea din față; odată cu ea, a tebuit să lățesc și cadrul din spate.
Odată cu aceste modificări, roțile erau cam mici și proporțiile modelului față de un truggy erau îndepărtate; astfel, a trebuit să modific alte lucruri.
După o zi de rectificări, singurele probleme care le-ar putea avea MOC-ul este poziția servo-motorului (fiind așa jos, se poate zgâria/ lovi/ sparge; de asemenea, și roata zimțată a direcției este în aceași situație).
Oricum, după ce am facut azi, arată cam așa.

Imagine

Imagine

Imagine

Render-uri:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Update 2 - Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mie, 19 Octombrie '22, ora 21:52

M-am gândit să îmi complic existența și să încerc să creez un unghi caster pozitiv (adică puntea față să fie înclinată spre spate); în acest fel, reduc și riscul deteriorării direcției (care e prea joasă).
Cu caroseria pusă, MOC-ul e destul de similar cu varianta anterioară.Încă mă mai gândesc dacă să păstrez chestia cu caster-ul ca un test sau să devină chiar ceva mai „oficial”.

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Homersapien » Joi, 20 Octombrie '22, ora 08:34

Arata bine dar vrem sa vedem versiunea fizica :D. Ai 4 motoare RC?

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Joi, 20 Octombrie '22, ora 13:44

Homersapien scrie:
Joi, 20 Octombrie '22, ora 08:34
Arata bine dar vrem sa vedem versiunea fizica :D. Ai 4 motoare RC?
În următoarele luni voi încerca să iau piesele care îmi trebuiesc; încerc să le iau și pentru un monster truck, dar acum, dacă stau să mă gândesc, mai bine prioritizez truggy-ul.
Iar cu motoarele, le iau de pe AliExpress - îmi mai trebuiesc 2, nu iau să am mai mult decât îmi trebuie.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mie, 26 Octombrie '22, ora 19:30

Având în vedere paleta limitată de culori la piesele Technic și dorința mea de a recrea un buggy de prin `80-90, mă văd nevoit să mă gândesc la soluția finală: vopseaua.
Vine și întrebarea: MOC-urile vopsite pot fi primite în evenimentele RoLUG?
Oricum, „soluția finală” poate fi reversibilă: înainte de vopsea, după curățarea părții/lor (este cam opțională curățarea), se aplică 1-2 straturi de soluție de chipping a.k.a. „chipping fluid”, care în contact cu apa se dizolvă (încă nu am găsit ceva care să fie și reversibil și impermeabil); este important să se folosească vopsea acrilică pentru modelism static (nu știu sigur dacă soluția de chipping funcționează și cu alte vopseluri acrilice). Din păcate, este necesar și un aerograf.
Pentru puțin timp, am practicat modelismul static - machete de pus în vitrină făcute de mână, de acolo am venit cu această soluție. Astfel, știu sigur că dacă folosesc produsele spuse mai sus din sfera asta, se pot curăța piesele ușor, lăsându-le câteva ore într-un recipient plin cu apă.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Sâm, 29 Octombrie '22, ora 21:38

Am rezolvat problema cu direcția și servo-motorul: am reușit să ridic servo-ul; diferențe prea mari nu sunt față de varianta a 4-a, doar ajustări pentru servo-motorul înălțat. De asemenea, am explorat câteva scheme de culoare; am ajuns pe la vreo 5-6 care să fie posibile.
Mai e și varianta a 6-a a truggy-ului, cu plafonul caroseriei drept (cea cu accente lime e a 5-a, cea cu accente galbene e a 6-a). Să sperăm că o să râmănă așa până o să o construiesc pe viu, în iarnă.
Oricum: ce culoare/ variantă preferați?

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 05:31

nu ma pricep la tehnic dar imi pot da cu parerea strict vizual (ceea ce nu cred ca conteaza) banuiesc ca isi face treaba insa pare putin bulky si turtita, in rest pare sa aiba elementele corespunzatoare

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 07:33

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 05:31
nu ma pricep la tehnic dar imi pot da cu parerea strict vizual (ceea ce nu cred ca conteaza) banuiesc ca isi face treaba insa pare putin bulky si turtita, in rest pare sa aiba elementele corespunzatoare
Păi intră în discuție și esteticul, cel puțin după părerea mea, deci contează :anim-smile:
A, și mulțumesc de părere.

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 07:44

ok, daca vrei sa faci o schimbare din pct.dvd. estetic da un search "lego truggy moc" si continua cu culorile din a-2-a poza (galben,albastru si alb) incearca sa-i faci un "bot" putin mai alungit sau remodeleaza mocul actual incat sa aibe un "bot" mai lung...in rest rotile si spoilerul sunt perfecte atat ca alegere cat si design deci ori remodelezi caroseria ori adaugi in plus, repet este strict parerea mea si cum mi-am imaginat, spor la construit si chiar daca nu iese azi, maine sigur

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 07:48

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 07:44
ok, daca vrei sa faci o schimbare din pct.dvd. estetic da un search "lego truggy moc" si continua cu culorile din a-2-a poza (galben,albastru si alb) incearca sa-i faci un "bot" putin mai alungit sau remodeleaza mocul actual incat sa aibe un "bot" mai lung...in rest rotile si spoilerul sunt perfecte atat ca alegere cat si design deci ori remodelezi caroseria ori adaugi in plus, repet este strict parerea mea si cum mi-am imaginat, spor la construit si chiar daca nu iese azi, maine sigur
Iau în considerare. Mulțumesc!

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 10:35

np...sa-si mai dea si altii cu parerea...aloo?! tehnicienii de serviciu...?!

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 13:07

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 07:44
ok, daca vrei sa faci o schimbare din pct.dvd. estetic da un search "lego truggy moc" si continua cu culorile din a-2-a poza (galben,albastru si alb) incearca sa-i faci un "bot" putin mai alungit sau remodeleaza mocul actual incat sa aibe un "bot" mai lung...in rest rotile si spoilerul sunt perfecte atat ca alegere cat si design deci ori remodelezi caroseria ori adaugi in plus, repet este strict parerea mea si cum mi-am imaginat, spor la construit si chiar daca nu iese azi, maine sigur
Am subțiat fața caroseriei, MOC-ul nemaiputând fi lungit, și am adăugat și niște aripi laterale; aripile ar avea o problemă: conțin piese destul de noi și rare.


Imagine


Imagine

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 13:31

cred ca m-am exprimat gresit...cabina de fapt trebuia micsorata asa pare prea lunga si creeaza senzatia de bot turtit deci de unde incepe parbrizul sau ma rog ramele caroseriei duse mai in spate si mai inclinate...nu stiu..pare nefinisat in fata...dar dupa cum ziceam, sa-si mai dea si altii cu parerea ca sunt aici tehnicieni next level...eu n-am pus niciodata mana pe un lego tehnic de aceea doar vizual pot comenta

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 14:36

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 13:31
cred ca m-am exprimat gresit...cabina de fapt trebuia micsorata asa pare prea lunga si creeaza senzatia de bot turtit deci de unde incepe parbrizul sau ma rog ramele caroseriei duse mai in spate si mai inclinate...nu stiu..pare nefinisat in fata...dar dupa cum ziceam, sa-si mai dea si altii cu parerea ca sunt aici tehnicieni next level...eu n-am pus niciodata mana pe un lego tehnic de aceea doar vizual pot comenta
Aaaaaa, ok; am înțeles acum. Am încercat și așa.

Imagine

Imagine