4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mar, 06 Februarie '24, ora 09:27

Homersapien scrie:
Mar, 06 Februarie '24, ora 08:44
Nu dezavantajeaza doua motoare servo? ma refer greutatea lor.
Sincer, nu m-am uitat.
Dar mi-ai aminitit să verific.........revin cu un screenshot cu greutatea modelului în Studio.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mar, 06 Februarie '24, ora 09:32

Greutatea primului trugyy 4x4 era 1kg și 173g.
Prima versiune a REVii-ului avea 1kg și 190g.
Imagine

Iar greutatea ultimei variante a REVii-ului este de 1kg și 351g.

Imagine

r2rtechnic
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 118
Membru din: Mie, 24 Ianuarie '18, ora 16:20
Judet: Mures

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de r2rtechnic » Mar, 06 Februarie '24, ora 14:39

Salutare.
Sfatul meu este sa te apuci sa le construiesti fizic, indifirent de cate piese ai sau de ce culori dispui. Mai ales ca MOC-ul tau va fi motorizat. In momentul in care incepi constructia cu piese reale o sa vezi ca o sa iti si vina mai bine idei de constructie. Din cate am observat anumite panouri de tin doar intr-un pin si garantat ca o sa iti zboare de pe caroserie. Nu vreau sa par ca sunt hater sau atotcunoscator, dar de multe ori am avut in minte o idee si cand m-am pus pe construit a trebuit sa schimb total proiectul. Consider ca in digital nu are rost sa te tot chinuiesti sa aduci modificari care in realitate s-ar putea sa nici nu arate cum ti-ai fi dorit si sa ai si parte de probleme tehnice cu imbinari sau de functionalitate.
Baga mare ca idei bune ai :)

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mar, 06 Februarie '24, ora 14:44

r2rtechnic scrie:
Mar, 06 Februarie '24, ora 14:39
Salutare.
Sfatul meu este sa te apuci sa le construiesti fizic, indifirent de cate piese ai sau de ce culori dispui. Mai ales ca MOC-ul tau va fi motorizat. In momentul in care incepi constructia cu piese reale o sa vezi ca o sa iti si vina mai bine idei de constructie. Din cate am observat anumite panouri de tin doar intr-un pin si garantat ca o sa iti zboare de pe caroserie. Nu vreau sa par ca sunt hater sau atotcunoscator, dar de multe ori am avut in minte o idee si cand m-am pus pe construit a trebuit sa schimb total proiectul. Consider ca in digital nu are rost sa te tot chinuiesti sa aduci modificari care in realitate s-ar putea sa nici nu arate cum ti-ai fi dorit si sa ai si parte de probleme tehnice cu imbinari sau de functionalitate.
Baga mare ca idei bune ai :)
Salut! Înțeleg ce zici, nu-i problemă.
Cum eu doresc să pun instrucțiunile pe Rebrickable, nu prea îmi permit să nu le construiesc și în realitate, doar că, cum ai și spus, nu sunt consistente în culori și nu am nici spațiu să le fotografiez, așa că prefer render-urile.
Și mulțumesc ;)

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mie, 07 Februarie '24, ora 21:46

Am reușit să dotez REVii-ul cu sistemul obișnuit de direcție.
Am mai făcut modificări și în spate, în special la suspensie, și am refăcut și cadrele pentru ambele hub-uri BuWizz.

Imagine Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Vin, 09 Februarie '24, ora 01:00

Prima ieșire a REVii-ului aduce un nou record de viteză pentru mine - 13,2 km/h.
Modelul mai are mici probleme cu butucii față. care mai ieșeau din cauza conexiunii cam slabe dintre brațul superior cu cel inferior, dar și cu roțile față, care tind să mai sară la viraje, în special la cele strâmte și luate în viteză.
De asemenea, îmi cam displace durata de viață a bateriilor, una din ele fiind descărcată după vreo 20 de minute de uz, deși folosesc 3x hub-uri, dar presupun că 2x motoare buggy la 1x hub, e decent timpul și cei aproximativ 350 m parcurși.
Oricum am modifcat deja modelul fizic pentru a remedia problemele cu butucii și roțile de pe față și aștept să îl testez ca lumea, primul său test fiind într-o parcare de cartier.

Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1249
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Homersapien » Vin, 09 Februarie '24, ora 08:36

Salut, buna viteza, daca ai ocazia fa si un filmulet.

Spor

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Vin, 09 Februarie '24, ora 10:16

Homersapien scrie:
Vin, 09 Februarie '24, ora 08:36
Salut, buna viteza, daca ai ocazia fa si un filmulet.

Spor
O să țin minte să filmez truggy-ul ;)
Mulțam!

r2rtechnic
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 118
Membru din: Mie, 24 Ianuarie '18, ora 16:20
Judet: Mures

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de r2rtechnic » Vin, 09 Februarie '24, ora 12:16

Poti sa folosesti doar un motor servo pentru directie si fa-i un gearing de reductie ca sa ii maresti cuplul. Nu sunt foarte experimentat in MOC-urile motorizate, dar am facut in crawler si asa am procedat la directie. Daca lasam motorul conectat direct la bratele directiei isi dadea omorul. Asa ca am bagat niste roti dintate :) si i-am marit cuplul si nu am am probleme.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Vin, 09 Februarie '24, ora 13:03

r2rtechnic scrie:
Vin, 09 Februarie '24, ora 12:16
Poti sa folosesti doar un motor servo pentru directie si fa-i un gearing de reductie ca sa ii maresti cuplul. Nu sunt foarte experimentat in MOC-urile motorizate, dar am facut in crawler si asa am procedat la directie. Daca lasam motorul conectat direct la bratele directiei isi dadea omorul. Asa ca am bagat niste roti dintate :) si i-am marit cuplul si nu am am probleme.
Înțeleg. Dar ai avut cumva probleme cu poziția axului de la servo?, că am avut măcar o ocazie să fac un model cu sistem de roți zimțate pe servo și axul nu era drept tocmai din cauza acestora.
De asemenea, ar fi o alegere grea între a mări viteza sau puterea servo-ului prin roți zimțate, servo-ul având o reacție cam înceată pentru viteza modelului dar totuși modelul este off-road.
În orice caz, ultima variantă, cea pe care am și scos-o la teste afară, folosește 1x servo și lift-arm-ul de 7L cu roți zimțate (mecansimul „standard”).

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Vin, 09 Februarie '24, ora 18:01

Mi-am amintit.....„telecomanda” arată cam așa (fiecare hub de tipul acesta are nevoie de câte o telecomandă din păcate, deci 3x hub-uri = 3x telecomenzi).

Imagine

Telecomenzile „M1” și „M2” sunt pentru hub-urile cu motoare (câte 2x motoare pe 1x hub, puse pe canale diferite pentru a putea inversa direcția de mers) iar „ST” e pentru hub-ul cu servo-motor.
Canalul D este conceput mai ales pentru direcție sau funcții similare pe hub-urile chinezești, întrucât canalul acesta nu poate fi combinat cu celelalte. Fiecare telecomandă mai are 2 butoane deasupra care combină canalele A și B sau A, B și C. Canalele combinate răspund toate la butoanele canalului A. De asemenea, un mic truc care am reușit să îl obțin de la vânzător, este faptul că polaritatea poate fi inversată când se țin apăsate ambele butoane ale unui canal până când lumina telecomenzii se oprește pentru câteva secunde.
Dar aici, servo-motorul nu trebuie pus pe canalul D, ci pe A sau C, pentru a fi mai ușor de manevrat.

Imagine

r2rtechnic
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 118
Membru din: Mie, 24 Ianuarie '18, ora 16:20
Judet: Mures

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de r2rtechnic » Dum, 11 Februarie '24, ora 14:06

Salutare, eu folosesc Powered Up si nu am avut probleme cu revenirea la 0 a directiei. Avnatajul e ca poti pune motor de capacitate mai mare la directie, dar dezavantajul e ca trebuie sa butonezi de pe tableta sau telefon. Evident ca mai multe motoare inseamna si greutate mai mare, dar din cate am vazut un singur motor la servo in general e ok si la modelele mai de viteza. Vezi la 42124 ca e destul de rapida directia.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 11 Februarie '24, ora 14:47

r2rtechnic scrie:
Dum, 11 Februarie '24, ora 14:06
Salutare, eu folosesc Powered Up si nu am avut probleme cu revenirea la 0 a directiei. Avnatajul e ca poti pune motor de capacitate mai mare la directie, dar dezavantajul e ca trebuie sa butonezi de pe tableta sau telefon. Evident ca mai multe motoare inseamna si greutate mai mare, dar din cate am vazut un singur motor la servo in general e ok si la modelele mai de viteza. Vezi la 42124 ca e destul de rapida directia.
Am înțeles. În acest caz, se explică, motoarele PU fiind capabile să acționeze ca un servo-motor proporțional și pot fi și reglate.
Aș fi interesat să folosesc un motor PU ca servo, eu folosind un fel de sistem PF acum, dar.nu prea am buget de BuWizz 3.0, hub-ul Lego fiind cam exclus, fiind destul de ineficient din cauza greutății și a spațiului ocupat.
De asemenea, am avut ocazia să văd un Off-road buggy (setul 42124) în acțiune, dar n-am observat viteza direcției......o să o am în vedere data viitoare când mai apuc să văd setul.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Vin, 16 Februarie '24, ora 22:36

Truggy-ul REVii este oficial pe Rebrickable acum - https://rebrickable.com/mocs/MOC-174027 ... i/#details
I-am mai făcut mici îmbunătățiri la cadrul spate, dar în rest, stă destul de bine; de aceea, îl consider cam finalizat.
De asemenea, pe teren drept am prins cam 14 km/h iar la coborârea pe un mic deal, am prins aproape 16 km/h.

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine