4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 17:34

da...acum lateste ramele "parbrizului" pana la culoarea portocalie, pana acum ai ajustat suficient lungimea exact cum ti-am spus acum faci latimea parbrizului ca parca arata ca un hublou de bunker. am marcat cu negru niste "sageti" pana unde sa latesti
Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 17:56

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 17:34
da...acum lateste ramele "parbrizului" pana la culoarea portocalie, pana acum ai ajustat suficient lungimea exact cum ti-am spus acum faci latimea parbrizului ca parca arata ca un hublou de bunker. am marcat cu negru niste "sageti" pana unde sa latesti
Imagine
Oke :anim-thinking:

Imagine

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 18:49

ok, cum ti se pare? pana la urma faci cum crezi tu ca se potriveste mai bine si in functie de disponibilitatea pieselor...eu am doar lego system si sky is the limit in cazul meu, la tehnic e alta mancare de peste...asteapta sa mai posteze si altii sa-si dea cu parerea, nu trebuie sa ti cont doar de sugestia mea

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 19:08

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 18:49
ok, cum ti se pare? pana la urma faci cum crezi tu ca se potriveste mai bine si in functie de disponibilitatea pieselor...eu am doar lego system si sky is the limit in cazul meu, la tehnic e alta mancare de peste...asteapta sa mai posteze si altii sa-si dea cu parerea, nu trebuie sa ti cont doar de sugestia mea
Mi se pare un pic mai simplist și mai realistic; avantajul care îl văd eu cel mai mare e accesibilitatea la baterii (care bineînțeles ar trebui să fie în interior).
Mulțam de sfaturi!

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 19:33

Lixander scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 19:08
Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 18:49
ok, cum ti se pare? pana la urma faci cum crezi tu ca se potriveste mai bine si in functie de disponibilitatea pieselor...eu am doar lego system si sky is the limit in cazul meu, la tehnic e alta mancare de peste...asteapta sa mai posteze si altii sa-si dea cu parerea, nu trebuie sa ti cont doar de sugestia mea
Mi se pare un pic mai simplist și mai realistic; avantajul care îl văd eu cel mai mare e accesibilitatea la baterii (care bineînțeles ar trebui să fie în interior).
Mulțam de sfaturi!
this! ..pana la urma tu :anim-poke: stii cel mai bine in functie de piese, de design-ul propriu, etc

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 21:38

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 19:33
Lixander scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 19:08
Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 18:49
ok, cum ti se pare? pana la urma faci cum crezi tu ca se potriveste mai bine si in functie de disponibilitatea pieselor...eu am doar lego system si sky is the limit in cazul meu, la tehnic e alta mancare de peste...asteapta sa mai posteze si altii sa-si dea cu parerea, nu trebuie sa ti cont doar de sugestia mea
Mi se pare un pic mai simplist și mai realistic; avantajul care îl văd eu cel mai mare e accesibilitatea la baterii (care bineînțeles ar trebui să fie în interior).
Mulțam de sfaturi!
this! ..pana la urma tu :anim-poke: stii cel mai bine in functie de piese, de design-ul propriu, etc
De acord :anim-bigsmile:
Dar tot mulțam de idei

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Balaur87 » Dum, 30 Octombrie '22, ora 21:40

n-ai pt. ce, spor la construit!

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Dum, 30 Octombrie '22, ora 23:16

Balaur87 scrie:
Dum, 30 Octombrie '22, ora 21:40
n-ai pt. ce, spor la construit!
Mulțam! La fel. :anim-fistbump:

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Lun, 18 Septembrie '23, ora 11:17

L-am construit dar la momentul acesta nu am 4x motoare buggy și nici nu pot lua altele (am 4, dar 3 sunt arse).
Așadar, este dispus cineva care are are vreo 3-4 motoare buggy (originale, BuWizz sau de pe AliExpress) să le împrumute pentru o săptămână maxim? Bineînțeles, cine îmi împrumută motoarele vine și la testarea truggy-ului afară, într-un parc ;)

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Homersapien » Mie, 20 Septembrie '23, ora 10:03

De ce esti conectat al ambele outputuri de la motoarele buggy?

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mie, 20 Septembrie '23, ora 10:16

Homersapien scrie:
Mie, 20 Septembrie '23, ora 10:03
De ce esti conectat al ambele outputuri de la motoarele buggy?
Dacă te referi de ce am legat conectorii de la motoare, sincer nu știu, poate a fost o chestie de moment ca să nu mai atârne atâtea fire sau pur și simplu așa a ieșit fotografia.
Oricum, un motor din alea e ars și are și conectorul puțin prăjit de asemenea :/
În orice caz, având în vedere consumul unui motor buggy, va trebui să folosesc minim 2 hub-uri, ceea ce înseamnă că le voi folosi in tandem, 2 câte 2.

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mie, 27 Decembrie '23, ora 14:12

Am mai rectificat modelul pentru a remedia anumite probleme. Încă trebuie testat afară.
Fișierul digital este deja pe Rebrickable

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Mie, 31 Ianuarie '24, ora 20:20

Am făcut un nou model - 4x4 truggy REVii, bazat oarecum pe 4x4 truggy. „Vechiul” truggy poate fi găsit pe Rebrickable.
Noul REVii păstrează anumite părți din caroseria și aripa-spate, cele 4x motoare buggy și 1x servo de la truggy-ul original, dar folosește output-ul mai rapid al motoarelor, are suspensie independentă pe toate brațele și este și mult mai compact. În plus, servo-motorul este pus astfel încât să „economisească” spațiul dar și să imite mecanismele de direcție din industria radio-modelismului (nu prea găsesc imagini din păcate pentru a explica mai exact).
Pe lângă toate acestea, caroseria a fost aproape construită de la zero iar aripa spate a fost modificată de asemenea, aripa fiind atașată șasiului ca în truggy-urile teleghidate, spre deosebire de 4x4 truggy-ul original, care avea aripa atașată de caroserie.
Surprinzător este faptul că, deși mai greu cu aproximativ 20g, REVii este mai ieftin cu 40€, deși are complexitatea sporită (teoretic) de suspensia full independentă.
Puteți compara cele 2 modele în fișierul Studio de pe pagina de Bricksafe a noului truggy REVii.

Imagine Imagine

Avatar utilizator
Lixander
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Lun, 26 Septembrie '22, ora 20:46
Judet: Bucuresti
Localitate: București
Contact:

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Lixander » Lun, 05 Februarie '24, ora 18:47

Am mai lucrat la REVii, care acum are 2x servo-uri și încă 2x arcuri tari de 6.5L pe spate.
De asemenea, am făcut cadrele de baterii, am îmbunătăți suspensia pe față și pe spate, am refăcut mecanismul direcției și am reușit să elimin porțiunea din caroserie unde roțile de pe față atingeau, mai ales când modelul vira și avea suspensia solicitată în același timp.
Acum mă gândesc să refac complet cadrul față, din cauza sistemului de direcție cam imprecis și risipitor ca piese.

Imagine Imagine Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 4x4 truggy REVii & vechiul Truggy 4x4

Mesaj de Homersapien » Mar, 06 Februarie '24, ora 08:44

Nu dezavantajeaza doua motoare servo? ma refer greutatea lor.