Set de tren de marfa de inspiratie romaneasca

Scrie răspuns
buksa_ovidiu
comunicativ
comunicativ
Judet: Bucuresti

Set de tren de marfa de inspiratie romaneasca

Mesaj de buksa_ovidiu » Mar, 20 Septembrie '22, ora 23:44

Poveste:
In urma cu mai bine de un an, in urma unui eveniment mai putin fericit, m-am apucat sa imi fac pe calculator un set de tren, care pana la finalizare, a suferit destul de multe iteratii, din considerente de piese ce trebuiau comandate sau pe care le aveam deja.

La un moment dat, am inceput sa il si construiesc, gasind piese te miri pe unde sau am cumparat lego la kg.

Recunosc ca investitia a fost una considerabila... Dar in final a meritat...

Unii vor spune ca puteam sa fac unele componente ale setului folosind tehnici mai bune, altora le va placea... Eu unul ma declar foarte multimit de rezultat...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Observatii:

- setul este construit in proportie de 99,9% din piese lego originale. Ce nu este lego original sunt unele roti de tren (china @eBay).
- locomotiva are 2 motoare PoweredUp
- locomotiva este inspirata de locomotivele electrice romanesti. Unele detalii au fost reproduse cat s-a putut de bine in limtele pieselor lego
- Ultimele 2 vagoane au fost adaugate ulterior
- Camioanele fara remorca sunt identice, iar ce vine in spatele cabinei, adica ce pe "platforma" sunt module detasabile: platforma containere, cisterna, platforma pentru containere mici de marfa
- pozele adaugate in aceasta postare nu prezinta intregul set, deoarece acesta mai cuprinde cateva piese pe care momentan le tin "surpriza" pana la cea mai apropiata expozitie RoLUG care sa se potriveasca pe temele pe care eu le abordez in lego.

In unele poze mai apar si alte constructii (partial pozate), care nu fac parte din acest mega set (6000+ piese), dar fac parte din alte seturi creatie personala.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Re: Set de tren de marfa de inspiratie romaneasca

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 21 Septembrie '22, ora 09:52

Interesanta locomotiva, arata ca un EGM cu pantografe. Merita mai multe poze, sa vedem si detaliile, sa fie ingramadite prea multe creatie intr-o singura poza ca se pierd detaliile. Spor la MOCuit :)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Emersonac
comunicativ
comunicativ
Judet: Dambovita

Mesaj de Emersonac » Mie, 21 Septembrie '22, ora 17:08

Foarte frumos! Imi place locomotiva, arata ca vechiile locomotive DD/DG/DC.
Colectionar si reviewer de LEGO.

buksa_ovidiu
comunicativ
comunicativ

Mesaj de buksa_ovidiu » Mie, 21 Septembrie '22, ora 22:01

Doar locomotiva...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

buksa_ovidiu
comunicativ
comunicativ

Mesaj de buksa_ovidiu » Mie, 21 Septembrie '22, ora 22:10

Recunosc ca acest set e greu de cuprins in poze... in intregime... e destul de mare... 2,3 metri pe 0,9 metri ca si dimensiuni de intindere (asta sunt dimensiunile pe un layout destul de inghesuit)