LCFD MAN TGX autospecială cu cârlig

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

LCFD MAN TGX autospecială cu cârlig

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 10 Septembrie '22, ora 01:58

Profit de valul de inspirație care mă poartă zilele astea și am mai produs un vehicul pentru pompierii mei. Poate denumirea în română nu e corectă, fiind o traducere crudă a termenului "hook truck". Practic e un MAN TGX 6x6 adaptat pentru un pic de off-road, cu cârlig de încărcat module/containere. Modulul acesta e o pompă de volum mare, utilizat pentru a alimenta cu apă presurizată autospecialele la o misiune comună, motiv pentru care are un motor V6 supraîncărcat răcit cu apă, 12 furtunuri rigide, 4 conectoare, 4 valve, un furtun standard cu duză și control digital.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mecanismul un pic trișează, este articulat și la unghiul de 90 de grade. La această scară e dificil de recreat mecanismul real, de aceea pentru a păstra playability am decis să mă depărtez nițel de la realism.
Ideea cu bara lata de 7 am văzut-o pe instagram la un coleg, și pare foarte frumoasă, dă un aer autentic camionului. Totuși, prin manevra asta, și cu roțile "balon", camionul are o mărime, cum să zic... evidentă, comparat cu restul autospecialelor și mai ales comparat cu locomotiva. Arată bine în poze, dar în "context" pare ciudățel. Nu știu încă dacă să îl consider un succes sau nu pentru proiect.

Leg godt!
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: LCFD MAN TGX autospecială cu cârlig

Mesaj de Balaur87 » Sâm, 10 Septembrie '22, ora 06:55

profit si eu ca n-am somn la ora asta...si acest camion arata superb, asezarea pieselor in forma "V" dedesubt de parbriz dar si detaliile mecanice mi-au atras atentia cel mai mult, o mica sugestie ar fi culoarea gas tank-urilor un gri inchis in rest arata ca un set oficial asa ca felicitari
PS: ce cod sunt jantele din fata? m-ar interesa pt. optimus

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: LCFD MAN TGX autospecială cu cârlig

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 12 Septembrie '22, ora 01:06

Sincer rezervoarele sunt negre din necesitate, nu din dorință personală :)) Tipic Tamás, nu prea mai am LBG și DBG curbate, că le-am abuzat deja prin zeci de creații. Din piesele astea negre am 50-60 de bucăți, adunate din LUG Support, așa că au fost bine venite.
Nu știu codul, dar sunt jantele standard pentru cauciucurile de 30.4, cu gaură scurtă de ax în loc de gaură dublă pentru pin. În LBG o raritate în colecția personală, comparat cu jantele cu gaură de pin.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Balaur87
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 76
Membru din: Mie, 26 Mai '21, ora 10:13
Judet: Bucuresti
Flickr: https://flic.kr/ps/3Y4ptN

Re: LCFD MAN TGX autospecială cu cârlig

Mesaj de Balaur87 » Lun, 12 Septembrie '22, ora 06:52


Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: LCFD MAN TGX autospecială cu cârlig

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 12 Septembrie '22, ora 11:07

Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook