Siemens Vectron MOC

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Emersonac
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 47
Membru din: Lun, 29 August '22, ora 23:33
Judet: Dambovita

Siemens Vectron MOC

Mesaj de Emersonac » Sâm, 03 Septembrie '22, ora 21:43

Salut,

Inspirat de Vectron-ul lui @lapsanszkitamas, am decis sa incerc si eu sa fac unul.

Imagine

Chiar daca este 6-wide, am reusit sa recreez detaliile mai finute (precum forma carcasei si pantografele cu sanie dubla, sa nu se supere "rivet-counterii" :)) . Designul la panto este unul preluat de la Sérgio Batista de pe Eurobricks, cu modificari mici.)

Astept opiniile si sugestiile voastre, like always.
Colectionar si reviewer de LEGO.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Siemens Vectron MOC

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 03 Septembrie '22, ora 22:20

Botul de Vectron e foarte pacatos, nici la 8-wide nu se poate face frumos si lin. Designul e foarte bine inceput, dar se mai poate lucra un pic la alinierea SNOTurilor. Daca am calculat bine spatiile, daca rearanjezi un pic SNOTul din spatele botului poti elimina gapurile de 0.5 placi
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Emersonac
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 47
Membru din: Lun, 29 August '22, ora 23:33
Judet: Dambovita

Re: Siemens Vectron MOC

Mesaj de Emersonac » Sâm, 03 Septembrie '22, ora 22:40

lapsanszkitamas scrie:
Sâm, 03 Septembrie '22, ora 22:20
Botul de Vectron e foarte pacatos, nici la 8-wide nu se poate face frumos si lin. Designul e foarte bine inceput, dar se mai poate lucra un pic la alinierea SNOTurilor. Daca am calculat bine spatiile, daca rearanjezi un pic SNOTul din spatele botului poti elimina gapurile de 0.5 placi
ai dreptate, problema este ca botul este "grupat" in 2 parti care sunt suprapuse la milimetru, daca incercam sa elimin gaurile, atunci nu mai aveam forma dorita. Am sa mai experimentez si vedem noi ce iese ;)
Colectionar si reviewer de LEGO.