Casa rotativa

Scrie răspuns
chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1326
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Casa rotativa

Mesaj de chyck » Lun, 26 Noiembrie '18, ora 06:04

Ideea a fost ca fiecare etaj cu balcoane pline de verdeata sa se roteasca astfel incat sa se afle cat mai mult in lumina.....soarelui ! Au fost viteze diferite de rotatie la fiecare nivel.Pozele sunt facute inainte de finalizarea lucrarii-= fara mici adaugiri de plante si zona verde(parc) inconjuratoare - (doar testam rotatia si cum arata )
Tehnic mad_horax
Din pacate nu am filmulet !(atata m-am fatait pe langa ea incat filmuletul a iesit un dezastru si l-am sters-poate sa se vada ceva pe fundal la filmarile expo martie)
Fişiere ataşate
DSC00439.JPG
DSC00460.JPG
DSC00459.JPG
DSC00445.JPG
DSC00438.JPG

hntrain
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 232
Membru din: Vin, 25 Martie '16, ora 03:09
Judet: Maramures
Flickr: https://www.flickr.com/photos/155543487@N08/
Contact:

Re: Casa rotativa

Mesaj de hntrain » Dum, 02 Decembrie '18, ora 17:09

O casa rotativa ar fi visul multora. In arhitectura, in functie de limitarile impuse de nivelul tehnologiei de pina acum, nu exista multe cladiri care se rotesc (dupa soare sau dupa alte criterii; un exemplu mai vechi, dar nu foarte, ar fi Villa Girasole iar unul mai recent, Dynamic Tower).
Ca minifigurina, asadar, as gasi locul acesta fascinant!
Care este rolul grinzilor negre? Sint folosite pentru simetrie (balustrada de la terasa) sau pentru intarirea structurii?
Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1326
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Casa rotativa

Mesaj de chyck » Dum, 02 Decembrie '18, ora 20:46

La mijloc (doar pe mijloc) este constructia tehnica a lui mad-horax cu roti, rotite si barne.....eu trebuia sa ma asez cumva pe ele cu o podea in afara care sa inconjoare partea tehnica si pe care sa-mi asez niste pereti cat mai usori (sa am echilibru si sa nu am balans)......iar podeaua respective trebuia sa alunece pe tavanul anterior din placute netede FARA sa se impiedice de ceva.....ori singurele piese care NU agata sunt barnele tehnic...Deci rolul este de susutinere podea si alunecare (este un complex intreg de barne de toate culorile pe care le-am avut.....reusind sa am in exterior o unica culoare (neagra-ca pe-asta am avut-o de marimea si cantitatea corespunzatoare)......am avut dureri la degete cate sute de ''cuisoare''/pini am pus !! :anim-whew:

hntrain
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 232
Membru din: Vin, 25 Martie '16, ora 03:09
Judet: Maramures
Flickr: https://www.flickr.com/photos/155543487@N08/
Contact:

Re: Casa rotativa

Mesaj de hntrain » Dum, 02 Decembrie '18, ora 21:08

No pain, no gain! :anim-bigsmile:
Imagine