Strada mea modulara:)

alexutzu300
gură spartă
gură spartă

Strada mea modulara:)

Mesaj de alexutzu300 » Dum, 15 Mai '11, ora 22:04

LATER EDIT:Nu inteleg de ce,dar pozele par cropate.Eh,o sa las linkurile de la albumele de flickr pentru orice eventualitate:
http://www.flickr.com/photos/40236986@N ... 727079632/
http://www.flickr.com/photos/40236986@N ... 602486181/
http://www.flickr.com/photos/40236986@N ... 602490063/
Dupa o perioada relativ lunga fara vreun set oficial si dupa o perioada EXTREM de lunga fara Moc-uri construite,m-am decis sa ma apuc de Modular Houses(in special pentru ca imi doream de ceva vreme)asa ca am reusit sa pun mana pe un Fire Brigade.Dar inainte sa comand setul macar,am vrut totusi sa fac si niste Moc-uri modulare,asa ca iata ce a iesit.Eu le consider cele mai avansate Moc-uri ale mele(pana acum majoritatea erau brick stacking:-??)si m-am axat destul de mult pe interior,si de aceea exteriorul nu a iesit foarte bine.M-am confruntat cu unele probleme din cauza unor piese lipsa,si astept urmatoarea comanda de pe Bricklink pentru a putea face rost de unele piese,dar sunt destul de multumit cu rezultatul obtinut.
Asa ca sa incepem cu prima casa:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Primul etaj,care contine o canapea,un televizor,o bucatarie improvizata,scara catre etaj,si cei doi parinti.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Al doilea etaj,camera baiatului mai mare,care contine un pat,un calculator,skatebordul sau,un covor,un calorifer,scarile catre pod si o vitrina:
Imagine
Imagine
Se pare ca e fan Harry Potter:
Imagine
Imagine
Scarile catre pod:
Imagine
Podul,care contine niste bagaje,haine,o lampa,si baiatul mai mic speriat de un paianjen:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Acoperisul,simplu:
Imagine

Si acum,a doua casa:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Primul "etaj",ghetoul,ideea de unde a inceput totul.Contine si un raufacator :D
Imagine
Imagine
Imagine
Al doilea etaj,destul de simplut,avand in vedere ca e foarte mic:
Imagine
Imagine
Baia:
Imagine
Imagine
Al treilea etaj(trebuie sa recunosc,iubesc figura asta,e pur si simplu geniala.)destul de simplut si el,cu o masa,niste mancare,un televizor/calculator,o masuta si skate-ul sau:
Imagine
Imagine
Imagine
Acoperisul:
Imagine
Si acum,marea vedeta,Fire Brigade-ul! :D
Imagine
Si doua poze cu toata strada asamblata(Cu greu am reusit sa fac spatiul de fotografiat asa de mare,si tot nu a fost de ajuns):
Imagine
Imagine
Tin sa imi cer scuze pentru claritatea si calitatea pozelor,dar au fost facute destul de rapid intr-un "studio" improvizat si cu telefonul mobil.Poate o sa imi fac timp alta data pentru niste poze mai bune,dar pentru moment sunt multumit cu ce a iesit,avand in vedere ca nu am avut un spatiu indeajuns de mare.
Sper sa va placa:)Astept sfaturi si sugestii(si desigur,viitoarea comanda pe bricklink) :)
Imagine
Strada mea modulara.Check it out,leave a comment.
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

dinutu
gură spartă
gură spartă

Re: Strada mea modulara:)

Mesaj de dinutu » Lun, 16 Mai '11, ora 13:25

Bravo! Sunt foarte frumoase. Imi plac la nebunie! Felicitari...
Va salut si va respect,
Dinu Busegeanu

I just want de best, the best or nothing!

N33
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de N33 » Mar, 17 Mai '11, ora 16:09

Sal,este foarte interesant,detaliile sunt bune si fiecare camera este aranjata !!
Mult noroc la viitoarele constructii !!! :)

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Joi, 26 Mai '11, ora 13:02

Superb, felicitari! Ai talent!

Poate reusesti sa participi la concursul LEBGO de cladiri.
Din pacate lucrarea cu care participai nu trebuia sa fie publicata.

Uite conditiile de participare http://lebgo.org/index.php?showtopic=318
Imagine

alexutzu300
gură spartă
gură spartă

Mesaj de alexutzu300 » Joi, 26 Mai '11, ora 18:44

Multumesc pentru aprecieri
Si mersi pentru concurs,nu stiam de el,o sa incerc sa construiesc ceva. :D
Imagine
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

clara
gură spartă
gură spartă

Mesaj de clara » Mar, 14 Iunie '11, ora 20:36

casa care e creata de tine seamna ca varianta grand imporium in varianta romanaeasca.
Ai lucrat foarte ingenios! ;)
LEGO ORIGINAL LA PRETURI MICI: viewtopic.php?f=6&t=519
City hall i want you!

alexutzu300
gură spartă
gură spartă

Mesaj de alexutzu300 » Sâm, 16 Iulie '11, ora 21:37

Revin cu un nou moc,o noua casa modulara.Multumita lui mad_horax(multumesc din nou)am aflat de concursul organiat de bulgari si am reusit sa construiesc o casa sa particip la el.Din cauza lipselor de piese,aceasta este foarte colorata si in plus nu are prea multe detalii arhitecturale(arhitectura orasului fiind chiar tema concursului,unde presupun ca am pierdut foarte multe puncte),dar ca deobicei am incercat sa ma ocup din ce in ce mai mult de interior.Am obtinut locul 11 din 21,loc care mi se pare foarte bun,avand in vedere tema nu prea respectata din cauza pieselor si experienta mea minima de moc-er(compensez doar cu idei bune). :D Si in plus,lucrarile GROZAVE care au participat la concurs.BRAVO TUTUROR,dar in special castigatorilor.A mai participat cumva cineva de pe rolug?Revenind totusi la poze.Sa incepem cu pozele pe care le-am trimis la concurs.(Imi cer scuze pentru calitatea tuturor pozelor,au fost facute in graba,seara,la lumina becului,intr-un colt de camera,cu telefonul mobil,din cauza intarzierii pentru concurs)(Off-topic.E mai bine sa pun pozele asa,cu bb-code?Mi se pare ca da)
Imagine
My 3rd modular house by GibiGuy, on Flickr
Imagine
Spatele cladirii.A se observa lipsa inca unei scari negre.
Imagine
Standul de limonada
Imagine
Scarile de la intrare.Stiu ca totul e negru,si poza e intunecata,dar sper ca se poate observa si minifigurina care vine de la serviciu:))
Imagine
Garajul
Imagine
Toba.Sunt extrem de multumit de cum a iesit,la fel cum arata si tobarul.IUBESC partea asta.Nu e perfecta,dar mie imi place,mai ales ca am folosit si niste piese mai...neconventionale.Poate in viitor o sa o scot din moc si o sa o pozez singura,in toata splendoarea ei :D
Imagine
Spatele casei,din nou
Imagine
Primul etaj
Imagine
Banca de exercitii,alta idee care ar merita scoasa si pozata,mi-a placut foarte mult si sa o concep.Pur si simplu mi-a venit ideea intr-o zi cat ma uitam prin piesele mele negre.
Imagine
"Coat room".Un fel de garderoba,nu imi vine exact numele.Daca ma puteti ajuta,multumesc :D
Imagine
Un pat,un cos de gunoi,un telefon,si un dulap in care isi tine masca.Pare a fi un luchador.Pana acum am vazut,masca,tricoul si capa.Oare unde or fi pantalonii?
Imagine
O masa plina de mancare si un tv.
Imagine
Etajul 2.
Imagine
Un calculator cu prea multa cafea.
Imagine
Mini-bucataria cu frigider,chiuveta si mini-aragaz.
Imagine
Canapeaua si un tv.
Imagine
Pictorul cu noua sa opera de arta.
Imagine
Designul sevaletului mi-a venit cand mergeam intr-un autobuz :D Credeamca o sa il uit pana acasa,dar am reusit sa nu.Verdele este pentru ca si culoarea de pe pensula pictorului este tot verde.
Imagine
Acoperisul.Nu am o poza de ansamblu asa ca voi incepe cu sfoara pe care se usuca pantalonii.OH,AICI ERAU PANTALONII LUCHADORULUI!
Imagine
Gratarul facut.
Imagine
Fata care se bronzeaza/relaxeaza citind.(Voi alegeti)
Imagine
Mini gradina.
Imagine
Cum arata toate 3 mocurile puse unul langa altul.
Imagine
Multumesc ca v-ati uitat,sper sa va placa si astept parerile voastre.O sa revin cu un nou moc vara asta,cand voi face o comanda de niste piese pe clever :D
Imagine

clara
gură spartă
gură spartă

Mesaj de clara » Dum, 17 Iulie '11, ora 13:00

A doua casa e si mai reusita cred ca mai bun decat grand emporum.
Succes in continuare
LEGO ORIGINAL LA PRETURI MICI: viewtopic.php?f=6&t=519
City hall i want you!

alexutzu300
gură spartă
gură spartă

Mesaj de alexutzu300 » Dum, 17 Iulie '11, ora 21:40

Singura legatura dintre casele mele si grand emporium cu i e ca sunt facute modulare.Grand Emporiumul e o cladire de colt,nici macar unul dintre mocurile mele nu e de colt,etc.Multumesc oricum.
Imagine

Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Lun, 18 Iulie '11, ora 21:50

Foarte frumoase, bravo! Multe detalii, tehnici, super! ;) Chiar daca aceasta ultima cladire pare multicolora, ai distribuit f. bine culorile! Si mini gradina de pe acoperis... roflol .
Si apropo de cladiri pe colt, nu ai putea face una? /:) Ar fi super-tare! :D
Inca odata felicitari si succes in continuare la mocuit! ;)

alexutzu300
gură spartă
gură spartă

Mesaj de alexutzu300 » Mar, 19 Iulie '11, ora 03:37

Problema multicolora am spus-o in post,din pacate nu detin indeajuns de multe piese de aceeasi culoare,tocmai din cauza asta a devenit asa cladirea :-< :((
Problema cladirii pe colt.Deja m-am apucat de una,proiect pe care l-am mentionat mai sus,spunand ca mai am nevoie de niste piese.Astept urmatoarea comanda de pe bricklink(sau o sa imi fac timp sa imi iau,pentru ca [,] clevertoys nu are indeajuns de multe piese de acelasi fel din pacate :(( ).Deja am terminat parterul si aproape primul etaj.Problema e cu al 2lea etaj ce fac,ca nu prea am piesele de care am nevoie.Vad eu ce fac :D (Daca se ofera cineva sa vanda iar un lot mare de piese,ma bag.Stiu ca acum ceva vreme vindea cineva,doar ca deja erau 2 useri care il doreau,asa ca i-am lasat pe ei sa le ia :) )
Multumesc pentru aprecieri(eu sunt destul de fericit de cum a iesit acoperisul) si succes si tie.
Imagine

Quinlan Vos
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de Quinlan Vos » Mar, 19 Iulie '11, ora 14:02

off: Cred ca de mine zici. Seturile Knights' Kingdom si Vikings sunt promise cuiva insa mai am urmatoarele seturile pe care le vand la "gramada": 1380, 7241, 7235, 7072, 7263 (fara minifigs), 7151 (fara minifigs), 4496 (inclusiv cutia asemanatoare unui lego brick). Peste 1500 piese. Pret = 250 lei.

on: Referitor la strada ta modulara - cladirile mici mi se par cele mai reusite dar si cea din mijloc arata foarte bine. Cel mai mult imi plac detaliile: standul de limonada, masina in garaj, setul de tobe, camera luchadorului, artistul care picteaza, gradina de pe acoperis. Ai facut o treaba foarte buna. Felicitari.

exo-force7707
comunicativ
comunicativ

Mesaj de exo-force7707 » Dum, 22 Aprilie '12, ora 18:43

Super tari :0 :0 :0 ! dar cred ca te-au costat ceva.

tonicodrea
gură spartă
gură spartă

Mesaj de tonicodrea » Dum, 02 Septembrie '12, ora 20:49

Am o intrebare:DE unde ai luat baseplate-urile ca am nevoie si eu,din cate am vazut eu la mocurile mici is 16X32 si la cel mare e 32X32?
Imagine

alexutzu300
gură spartă
gură spartă

Mesaj de alexutzu300 » Dum, 02 Septembrie '12, ora 21:03

http://www.clevertoys.ro/jucarii-lego/l ... verde.html Placi de genul asta,gasesti pe orice site.
Imagine